Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak dbać o brodę?

 2022-07-21 

Brody są teraz w modzie, więc wielu mężczyzn postanowiło zapuścić własną. Kto kiedyś choćby próbował, wie, ile wymaga to cierpliwości. Może Ty także chcesz zostać brodaczem? Jeśli tak, z nami dowiesz się, jak dbać o brodę. Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego warto mieć brodę?


Zanim opowiemy, jak dbać o brodę, zastanówmy się, po co w ogóle ją mieć. Choć zapuszczanie zarostu jest teraz modne, nie jest to jedyna korzyść z jej posiadania. Przede wszystkim, według wielu opinii, broda dodaje męskości. Jej zapuszczenie to dobry pomysł na zmianę swojego wyglądu w naturalny sposób. Zastanawiałeś się kiedyś jak wyglądałbyś z brodą? Warto się o tym przekonać! Zwłaszcza, że nie ogranicza Cię nic, poza Twoją wyobraźnią. Możesz zapuścić długą brodę na wzór Wikingów lub utrzymywać krótki, ale precyzyjnie konturowany zarost. Wielu mężczyzn decyduje się na zmianę image’u, aby wyglądać poważniej. No i największym plusem, zdecydowanie jest brak konieczności golenia się kilka razy w tygodniu. Co za ulga! Broda to także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć niedoskonałości cery. Blizny po trądziku lub inne problemy mogą być zamaskowane właśnie dzięki zapuszczeniu zarostu. Jeśli jeszcze się wahasz – zachęcamy! Dołącz do grona brodaczy, a nie pożałujesz.


Trymery w naszej ofercie:

Jak dbać o brodę?

Zastanawiasz się, jak dbać o zarost lub długą brodę? Na początku może faktycznie być to trudne, ale praktyka czyni mistrza! W sieci znajdziesz wiele tutoriali, które są nakręcone przez mistrzów w tym fachu. Samodzielna pielęgnacja brody i zarostu jest jak najbardziej możliwa. Potrzebne będzie Ci kilka kosmetyków i narzędzi, o których nieco napisaliśmy. Jeśli podjąłeś decyzję o zapuszczeniu brody, po prostu przestań się golić. Wyrastające włoski będą powodować swędzenie, co jest naturalne. Aby się z tym uporać, stosuj olejek do brody i zarostu, który jest lekiem na podrażnienia cery. Dostępnych jest bardzo dużo specyfików, które składają się z różnych składników i oferują różne nuty zapachowe. Smaruj zarost codziennie rano, a na pewno poczujesz różnicę. Warto zainwestować także w kartacz, czyli szczotkę z naturalnego włosia. Pozwala ona usunąć łuszczący się naskórek, wspierając przyszłego brodacza w walce ze swędzeniem skóry. Kartacz przyda się także później, gdy będziesz mógł już rozczesywać swoją bujną brodę. Jeśli będziesz posiadał już kilkutygodniowy zarost, warto udać się na pierwszą wizytę do barbera. Nawet, jeśli w przyszłości będziesz chciał dbać o brodę samodzielnie, profesjonalista pomoże wyprowadzić odpowiednie kontury. Dzięki temu, o wiele łatwiej będzie Ci dokonywać kosmetycznych cięć. Wizyta u barbera raz na jakiś czas, to dobry pomysł. Pomiędzy spotkaniami, to Ty będziesz dbał o swoją brodę, więc nie jest to wcale pójście na „łatwiznę”.


Do modelowania zarostu lub przycinania brody, będziesz potrzebował trymera. W sprzedaży dostępne są maszynki do golenia, które dysponują wieloma funkcjami. Mogą służyć do depilacji wszystkich części ciała, strzyżenia włosów, a także golenia. Wystarczy wybrać odpowiednią końcówkę, a także ustawić odpowiednią długość. Jeśli chodzi o profilowanie brody i jej skracanie, to na pewno potrzebna jest odpowiednia wprawa, aby nie popsuć jej kształtu. Jeśli masz obawy, że coś może pójść nie tak, umów się na wizytę do barbera. Czasami lepiej poczekać kilka dni, aby zobaczyć, jak należy obchodzić się z brodą. Z czasem samodzielne przycinanie nie będzie sprawiało Ci trudności, a efekty na pewno będą satysfakcjonujące.


Jak pielęgnować brodę?

Pielęgnacja brody przynosi najlepsze rezultaty, gdy jest regularna. W Twojej kosmetyczce, poza olejkiem, powinny także znaleźć się wosk i specjalny szampon. Przed trymerowaniem brody, warto ją umyć w ciepłej wodzie. Użycie szamponu zmiękczy włos, dzięki czemu stanie się on bardziej podatny na rozczesywanie kartaczem lub grzebieniem. 


Po poprawieniu konturów trymerem, możesz dodatkowo skorygować je maszynką z wymiennymi ostrzami, aby wygolić włos do zera. Wtedy warto nanieść na skórę wodę po goleniu. Odstające włoski brody możesz przyciąć za pomocą golarki bez nasadki lub nożyczek. Zdarza się, że mimo dokładnego skracania, pojedyncze włosy ukryją się ostrzom trymera.


Na pewno najmniej wygodne jest przycinanie wąsów. Jest to jednak ważne, aby włosy znajdowały się we właściwej odległości od ust. Chodzi o higienę, a także aspekty wizualne. Przycinając włoski wąsów warto przymknąć oczy, aby nie wpadły one pod powieki. Jeśli masz problem z dotarciem do zarostu znajdującego się w okolicy kącików ust, wypchnij to miejsce językiem. Jeśli Twoja fryzura jest krótka, broda powinna kończyć się ostrym szpicem. Będzie to wyglądało o wiele lepiej, aniżeli kwadratowe, niewyprofilowane pejsy.


Regularne stosowanie olejków, wpływa na kondycję brody. Wygląda ona znacznie lepiej, a jednocześnie przyjemnie pachnie. Skóra nie swędzi, gdyż jest odpowiednio nawilżona dzięki kosmetykom. Układanie brody jest jak najbardziej możliwe dzięki stosowaniu wosków lub kremów. Ich wtarcie we włos pozwala modelować brodę z użyciem grzebienia lub kartacza. Potrzebujesz zestawu narzędzi i kosmetyków, które pozwolą odpowiednio zadbać o brodę. Jeśli nie poświęcisz jej co najmniej kilkunastu minut tygodniowo, nie będzie się ona prezentowała tak dobrze, jak jest to możliwe. Pamiętaj, że broda może być przycinana na różne sposoby. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Jeśli masz problem ze zbyt rzadkim zarostem, na to także są już pewne sposoby, z którymi na pewno zapozna Cię Twój barber. Społeczność szczęśliwych brodaczy stale rośnie i na pewno będziesz dobrze czuł się z Twoim zarostem. Jeśli potrzebujesz pomocy z wybraniem trymera, polecamy się Twojej uwadze. Znajdziemy odpowiedni model!


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756