Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DALL-E stworzone przez OpenAI, wspomoże wojsko?

 2024-04-19 

Liczne raporty udostępnione w sieci sugerują, że firma Microsoft może już niedługo użyczyć technologii OpenAI amerykańskim siłom zbrojnym. DALL-E ma być dostosowany do potrzeb wojskowych. Co już wiadomo w tej kwestii?

DALL-E dla armii amerykańskiej?

Podczas prezentacji dla Pentagonu w 2023 roku, firma Microsoft omówiła na „Generative AI with DoD Data” możliwości jakie daje zastosowanie OpenAI przy operacjach wojskowych. Początkowo nie można były używać technologii związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do generowania obrazów w celach związanych z militariami. Jednak wszystko wskazuje na to, że uległo to zmianie. 


W dokumencie przedstawionym przez Microsoft, firma wyjaśnia na jakie sposoby może zostać wykorzystane DALL-E w czasie operacji wojskowych. Warto podkreślić, że w styczniu tego roku firma wycofała się z wcześniej ustalonych zasad ograniczających korzystanie z narzędzi w celach wojskowych.


Jednym z głównych zastosowań ma być analiza scenariuszy. Przy pomocy opisów DALL-E może analizować przebieg bitwy, tworząc przy tym wizualizację i dokładnie planować kolejne działania. Narzędzie także pozwala zwiększyć koordynację pomiędzy oddziałami oraz precyzję ataków artyleryjskich.


Kolejną funkcją ma być generowanie dokładnych obrazów celów, które ułatwią ich identyfikację w strefie wojennej. Obrazy generowane przez DELL-E mogą także ułatwić monitorowanie ruchów wroga oraz uzyskiwać informację o położeniu strategicznych miejsc.

Kwestie etyki

Razem z ujawnieniem dokumentów rozpoczęły się debaty w kwestii etycznej w sprawie zastosowania sztucznej inteligencji w wojsku. Według ekspertów konieczna jest otwarta i sprecyzowana dyskusja w tym temacie, dzięki której będzie można ustalić wytyczne, a przede wszystkim mechanizmy zapobiegawcze. Te ostatnie mają przeciwdziałać niewłaściwemu wykorzystaniu technologii.


Pojawiły się także głosy mówiące wprost o dehumanizacji wojny. Eksperci od technologii podkreślają, że w wyniku zastosowania technologii zwiększa się ryzyko potencjalnych błędów i ofiar wśród cywilów. Z tego powodu otwarta debata ma mieć głównie na celu sprecyzowanie sposobu wykorzystania DELL-E, tak by używano jej w sposób etyczny, z jak największym naciskiem na bezpieczeństwo obywateli.

Przyszłość wojskowa DALL-E

Należy pamiętać, że AI jest wykorzystywane od jakiegoś czasu, w wojsku przez firmę Palantir, która aktywnie wspiera własną platformę sztucznej inteligencji o nazwie AIP. Nie służy ona jednak celom, które zaprezentował Microsoft. Czy firma faktycznie zdecyduje się na całkowite wsparcie wojska za pomocą DALL-E? 


Potencjał wykorzystania narzędzia jest olbrzymi i obie strony będą dążyły do wprowadzenia go w życie. Wszystko jednak wskazuje, że minie jeszcze sporo czasu zanim to nastąpi, a po drodze mogą pojawić się kolejne problemy i sprzeciwy społeczne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756