Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Poradniki Eksperta

Najlepsza nawigacja - jakie powinna mieć funkcje?

Najlepsza nawigacja samochodowa powinna być funkcjonalna i niezawodna. Najlepsze nawigacje samochodowe wcale nie muszą być najdroższe, muszą za to dokładnie odpowiadać potrzebom kierowców. A te najczęściej dotyczą prostej obsług oraz szybkiego i precyzyjnego wyznaczania tras. 


Jak działa nawigacja do samochodu?


GPS to globalny system służący do nawigacji. Global Position System, czyli GPS, został opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Początkowo miał służyć wyłącznie celom wojskowym, jednak okazał się tak przydatny, że jego zastosowanie szybko przejęło wiele sektorów, w tym również motoryzacyjny. Nawigacja GPS działa z pomocą sieci satelitów rozmieszczonych na całym obszarze kuli ziemskiej, obecnie jest ich 31, dzięki czemu możliwe jest bardzo precyzyjne określenie lokalizacji, z dokładnością do kilku metrów, w dodatku z każdego miejsca na ziemi.


System GPS składa się z 3 części:

 • satelitarnej (satelity umieszczone na orbicie okołoziemskiej), 

 • naziemnej (stacje referencyjne, odbierające sygnał z satelitów i nanoszące poprawki w pomiarach lokalizacji),

 • użytkowej (urządzenie GPS).

Nawigacja samochodowa pełni funkcję odbiornika, który odbiera sygnał radiowy z satelit. Satelity okołonaziemne wysyłają dwa rodzaje sygnałów PPS i SPS, z czego ten pierwszy skierowany jest do jednostek wojskowych, a drugi do użytkowników cywilnych. Każdy satelita ma wbudowany zegar atomowy, który mierzy czas z dokładnością do milisekundy. I to właśnie na podstawie jego obliczeń możliwe jest określanie lokalizacji. Nawigacja samochodowa otrzymuje od satelity specjalną depeszę, w której zawarte są informacje na temat czasu jej nadania, danych adresata satelitarnego oraz jego położenia względem innych satelit. Komputer nawigacji rozpakowuje depeszę, a uzyskane z niej informacje przechowuje, aby następnie porównać z kolejnymi depeszami, nadesłanymi przez inne satelity. Większość dzisiejszych urządzeń GPS śledzi przeważnie 5 satelitów i to na podstawie zestawienia uzyskanych od nich informacji zostaje ustalone aktualne położenie. 

Każdy nadajnik GPS, czy to wbudowany w nawigację samochodową, czy to w smartfona, działa na tej samej zasadzie - oblicza względem najbliższych satelit swoje położenie i wyznacza je na elektronicznej mapie, która ma szczegółowo zapisane trasy, więc w razie błędu nanosi konieczne poprawki. Z pomocą nawigacji samochodowej można poruszać się po precyzyjnie wyznaczonych trasach, zmierzających konkretnie z punktu A do punktu B, mijając po drodze oznaczone fotoradary, stacje kolejowe, restauracje czy hotele. 


Najlepsza nawigacja dla ciężarówek - jakie powinna mieć funkcje?


Najlepsza nawigacja dla ciężarówek powinna przede wszystkim usprawniać wielogodzinną jazdę. Dlatego najważniejsze jest, aby dane urządzenie obsługiwało najnowsze mapy i pozwalało na ich automatyczną aktualizację (przez łączność Wi-Fi). Do wyboru mamy zarówno profesjonalne mapy poszczególnych krajów, jak i atlasy, obejmujące nawet całe kontynenty. Przed ich zakupem warto jednak sprawdzić, czy uwzględnione zostały wszystkie interesujące nas regiony.  Ważną cechą nawigacji dla ciężarówek jest rozmiar ekranu. Polecane modele to większe wyświetlacze o przekątnej większej niż 5 cali, najczęściej z panelem dotykowym. Najlepsze nawigacje mają wbudowany system planowania najwygodniejszych tras dla ciężarówek, autokarów i aut dostawczych, które pozwalają uniknąć stania w korkach, a także uwzględniają istotne UM-y, jak duże parkingi czy stacje benzynowe. Dużą pomocą jest również opcja Asystenta Pasa Ruchu, Asystenta Głosowego, informowania o fotoradarach, ograniczeniach tonażu i zmianach w organizacji ruchu drogowego. 

Bardzo przydatne jest, gdy nawigacja dla ciężarówek pomaga wykonywać trudne manewry, na przykład obliczając optymalny promień skrętu lub pokazując, co się dzieje z tyłu pojazdu. Nawigator satelitarny połączony z wideorejestratorem ma wiele zalet. To sprzęt z pewnością droższy, warty swojej ceny. Kamera do samochodu z GPS zapewnia większy komfort jazdy i mniejsze ryzyko kolizji.  Dobrym przykładem może być tu nawigacja dla ciężarówek Mio Drive 65 Truck, łącząca nawigację i wideorejestrator, które pracują w tym samym czasie, więc nie wymagają zmiany ustawień. Kamera do nagrywania Extreme HD, rejestruje obraz w wysokiej rozdzielczości 1296p przy 30 klatkach na sekundę. Mio Drive 65 Truck to najlepsza nawigacja z wbudowanym zaawansowanym systemem wsparcia kierowcy, która jest polecana tak często, jak bardzo popularna nawigacja samochodowa TomTom Go Proffesional 6250 z wbudowaną kartą sim, modułem Wi-Fi, a także dożywotnią aktualizacją map i fotoradarów oraz funkcjonalnym zestawem głośnomówiącym. Najlepsza nawigacja dla samochodu osobowego - polecane modele


Profesjonalna nawigacja dla ciężarówek znacznie różni się od tej, stworzonej dla samochodów osobowych. Przede wszystkim nawigacja samochodowa nie powinna przesłaniać pola widzenia kierowcy, więc kiedy na dużych szybach ciężarówek i TIRów świetnie sprawdzą się wyświetlacze 6-, 7-calowe, te przekraczające 5 cali będą przesłaniać widoczność znacznie mniejszych szyb w osobówkach. Ekrany 5-calowe są jednak wystarczające, aby mapy czy obraz z kamery cofania były czytelne, a użytkowanie nawigacji wygodne. 


Inną ważną kwestią jest wybór map. Te dedykowane „zwykłym” kierowcom nie muszą zawierać tylu funkcji, co profesjonalne mapy dla samochodów ciężarowych. Oczywiście wiele z nich może znacznie usprawnić podróżowanie, ale warto pamiętać, że wraz ze wzrostem funkcjonalności danego urządzenia wzrasta jego cena. Ponadto może się okazać, że opcje, które teoretycznie miały pomóc, tak naprawdę przeszkadzają, bo rozpraszają kierowcę lub są w ogóle nieprzydatne. Kiedy dla jednych wystarczająca okaże się zwykła aplikacja GPS do smartfona, dla innych ważna będzie zaawansowana technologicznie nawigacja z wideorejestratorem, która robi zdjęcia tak dobre, jak np. lustrzanka Nikon. Dlatego wybierając najlepszą nawigację, dobrze wcześniej sprecyzować potrzeby i oczekiwania względem danego urządzenia. Dużą pomocą może okazać się odniesienie do kilku istotnych parametrów.

 • Rodzaj nawigacji - mobilna, samochodowa, profesjonalna.

 • Specyfika ekranu - przekątna, jasność, rozdzielczość.

 • Rodzaj systemu operacyjnego - autorski, nawigacja na Androida lub Windowsa CE.

 • Wydajność procesora.

 • Zasobność pamięci - pojemność RAM i opcja podłączenia zewnętrznych nośników pamięci.

 • Sposób aktualizacji map - najlepiej darmowy, dożywotni.

 • Sterowanie - głosowe, dotykowe.

 • Rodzaj łączności bezprzewodowej - nawigacja bez internetu, nawigacja z Wi-Fi lub Bluetooth.

 • Dodatkowe funkcje - Asystent Pasa Ruchu, Asystent Głosowy, Baza fotoradarów, Ostrzeżenia i informacje o zmianach w ruchu drogowym. Ostrzeżenia o korkach. Ostrzeżenia o ograniczeniach prędkości. Wyznaczanie profesjonalnych tras. UW-y, punkty POI. Widok 3D. 


Najlepsze nawigacje samochodowe ranking - TOP 3 polecanych modeli


Najlepsza nawigacja samochodowa GARMIN Drive Smart 61 LMT - urządzenie zaawansowane, idealne dla osób stawiających na pełną funkcjonalność. Jej pierwszym widocznym atutem jest duży, prawie 7-calowy bezramkowy wyświetlacz, który zdaje się nie przekładać na gabarytowość tego urządzenia. Być może dlatego, że jest bardzo lekki, a jego waga wynosi zaledwie 234 g. Zalety niewidoczne na pierwszy rzut oka to prosty montaż i obsługa, szybka łączność Wi-Fi, a także dożywotnia subskrypcja aktualizacji map i fotoradarów. Garmin Drive Smart 61 LTM ma zainstalowaną mapę Europy, uwzględniającą 55 krajów i możliwość wyświetlania obrazu w wersjach 2D i 3D. Ponadto posiada wiele pomocnych funkcji, w tym także Garmin Real Direction (nawigującą z pomocą łatwych wskazówek dojazdu w postaci punktów orientacyjnych), wskaźnik ograniczenia prędkości i proponująca unikanie niewygodnych tras.


 • Rodzaj nawigacji - dla samochodów osobowych.

 • Specyfika ekranu - 6,95 cala, 1024x600p, kolorowy wyświetlacz TFT WQVGA z białym podświetleniem.

 • Sterowanie - dotykowe, głosowe.

 • Rodzaj systemu operacyjnego - autorski.

 • Zasobność pamięci - wewnętrzny dysk SSD, opcjonalnie zewnętrzna karta pamięci.

 • Sposób aktualizacji map - najlepiej darmowy, dożywotni.

 • Rodzaj łączności bezprzewodowej - Wi-Fi, Bluetooth.

 • Dodatkowe funkcje - powiadomienia z telefonu. Dziennik podróży. Ostrzeżenie o ograniczeniu prędkości. Widok skrzyżowań. Widok 2D lub 3D. Planowanie trasy. POI. Asystent pasa ruchu. Usługa zjazd z autostrady. Wymowa nazw ulic.


Nawigacja TomTom Start 52 to urządzenie proste w obsłudze, intuicyjne, szybkie i bardzo precyzyjne. Świetnie sprawdza się podczas codziennej jazdy po mieście oraz w dłuższych trasach. Dodatkowe funkcje ułatwiają prowadzenie pojazdu, informując o potrzebie zmiany pasa ruchu lub zbliżaniu się do skrzyżowania. Mapy są dokładne, a na 5-calowym wyświetlaczu łatwo je odczytywać. Producent oferuje dożywotnią aktualizację map i trzymiesięczną bezpłatną opcję ostrzeżenia przed fotoradarami. TomTom Start 52 to jedna z najlepszych nawigacji samochodowych w swojej klasie. 


 • Rodzaj nawigacji - dla samochodów osobowych.

 • Specyfika ekranu - 5 cali, 480x272p, wyświetlacz dotykowy, oporowy, z optymalnym bilansem jasności.

 • Sterowanie - dotykowe.

 • Rodzaj systemu operacyjnego - autorski.

 • Zasobność pamięci - wbudowana pamięć 8 GB, wbudowany czytnik karty pamięci.

 • Sposób aktualizacji map - darmowy, dożywotni.

 • Rodzaj łączności bezprzewodowej - brak.

 • Dodatkowe funkcje - Asystent pasa ruchu, Komunikaty głosowe, Ostrzeganie o przekroczeniu prędkości, Wyznaczanie trasy, Widok skrzyżowań 3D.


Nawigacja samochodowa Mio Spirit 7800 jest warta uwagi przede wszystkim przez ponadprzeciętne planowanie tras. Technologia SmartRoutes, pobierając dane od wszystkich innych kierowców, ustala optymalne trasy z uwzględnieniem pory dnia i natężenia ruchu. Inteligentna funkcja LearnMe Pro rozpoznaje styl jazdy kierowcy i dopasowuje wybór drogi do jego preferencji. Modele Mio Spirit mają ponadto wbudowaną opcję planowania i porządkowania punktów przejazdowych, możliwość szybkiego wyszukiwania PIO oraz zapisywania ulubionych miejsc. Z tą nawigacją podróż to prawdziwa przyjemność i zero stresu, o czym przesądza Asystent parkowania, pomagający podczas manewrów oraz pozwalający zapisać lokalizację auta podczas postoju. To najlepsza nawigacja samochodowa bez internetu. 


 • Rodzaj nawigacji - dla samochodów osobowych.

 • Specyfika ekranu - 5 cali, 800x480p, wyświetlacz dotykowy LCD.

 • Sterowanie - dotykowe.

 • Rodzaj systemu operacyjnego - Windows CE 6.0.

 • Zasobność pamięci - wbudowana pamięć 128 Mb, wbudowany czytnik karty pamięci.

 • Sposób aktualizacji map - darmowy, dożywotni.

 • Rodzaj łączności bezprzewodowej - brak.

 • Dodatkowe funkcje - Asystent pasa ruchu. Asystent parkowania. Znajdź mój samochód. LearnMe Pro. IQ Routes. Wymowa nazw ulic.


Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką nawigację kupić, odwiedź sklepy Media Expert. Nasi pracownicy chętnie udzielą Ci kilku wskazówek i pomogą znaleźć najlepszą nawigację, która będzie dopasowana do twoich potrzeb. W salonach Media Expert znajdziesz bogatą ofertę odbiorników GPS, a także innych przydatnych urządzeń, jak router mobilny na kartę sim lub kamery zewnętrzne wifi. Zapraszamy!


Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną