Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

USB C - jakie jest jego zastosowanie?

 2023-08-09 

USB C to najnowszy standard wtyczki, który wykorzystywany jest do zasilania oraz przesyłu danych na wielu urządzeniach elektronicznych, w tym m.in. smartfonach, tabletach i laptopach. Typ USB C staje się coraz powszechniejszy i, choć nie wyparł jeszcze swoich poprzedników, coraz częściej mówi się o takiej możliwości. Dowiedz się, jak wygląda wtyczka USB C i co ją wyróżnia?

Czym jest USB C?

USB C nazywany jest najnowszym standardem wśród wtyczek. Na pierwszy rzut oka od swoich poprzedników różni się przede wszystkim kształtem. Końcówka USB typu C ma bowiem formę wąskiego prostokąta o zaokrąglonych rogach. Wśród jego poprzedników można wymienić m.in.: 

  • USB typu A – dotychczas najszerzej stosowana wtyczka w większych urządzeniach. Tak samo, jak USB C ma kształt prostokąta, jednak większego i kanciastego, bez zaokrąglonych rogów. Stosowane było przede wszystkim w komputerach i laptopach, konsolach, urządzeniach peryferyjnych, w tym np. myszkach i klawiaturach, kamerkach czy dyskach zewnętrznych,
  • USB typu B – znacznie bardziej kwadratowe od poprzednika, najczęściej stosowane w niewielkich, domowych drukarkach,
  • micro USB – znacznie mniejsze od USB A i B, dzięki czemu było szeroko stosowane w niedużych urządzeniach mobilnych, w tym głównie smartfonach i tabletach. To właśnie ten typ wtyczki USB jest obecnie najchętniej zastępowany przez USB typu C.


Powyższe typy określają przede wszystkim kształt wtyczki USB. Znaczenie dla jej funkcjonalności ma natomiast standard. Pierwszym, który pojawił się wraz z USB A w roku 1998, był nieużywany już standard USB 1.0, umożliwiający transfer danych jedynie na poziomie 12 Mb/s. Na kolejne USB 2.0 (HI-SPEED) trzeba było czekać do roku 2000, jednak jego wejście na rynek oznaczało wzrost możliwości przekazywania danych aż do 480 Mb/s. Kolejny standard USB pojawił się dopiero w 2008 roku, niosąc ze sobą wzrost przepustowości do 5 Gb/s. Początkowo nazywany był on standardem 3.0, natomiast obecnie określa się go mianem: USB 3.1 Gen1 (SUPERSPEED). Był to również pierwszy standard kompatybilny wstecz. Po nim, w roku 2013, pojawiło się USB 3.1, obecnie USB 3.2 Gen2 (SUPERSPEED +), które umożliwiało transfer danych z prędkością 10 Gb/s. Obecnie na rynku można już nawet znaleźć USB 3.2 (SUPERSPEED ++) z przepustowością aż 20 Gb/s. Złącze USB C występuje jedynie w najnowszych wariantach, czyli 3.1 2 Gen i 3.2, dzięki czemu zapewnia niezwykle szybki transfer danych. Co więcej, w standardzie 3.1 2 Gen spośród pozostałych typów wtyczek można znaleźć wyłącznie najpowszechniejszy rodzaj, czyli USB A. W standardzie 3.2 występuje już wyłącznie USB C. Dodatkowo, USB C występuje również z nowym systemem Thunderbolt 3, dzięki któremu można osiągnąć przepustowość na poziomie 40 Gb/s.


USB C ma zatem wiele zalet w porównaniu z innymi typami USB. Jednymi z widocznych na pierwszy rzut oka z pewnością są niewielkie rozmiary, 24 złącza mieszczą się tu bowiem w prostokącie 8×2 mm, a także regularny kształt, który zapobiega dobrze wszystkim znanemu nerwowemu przekręcaniu USB w celu znalezienia odpowiedniej strony. Bardzo ważny jest również wspomniany wysoki standard przesyłu danych. Nie bez znaczenia pozostaje także jego uniwersalność. Producenci coraz częściej umieszczają bowiem porty USB C w urządzeniach różnych rozmiarach i przeznaczeniu. Z tego powodu przy wyborze odpowiedniego kabla,  przeznaczenia, można zasilić zarówno laptop, jak i smartfon.

USB typu C i jego zastosowanie

W przeciwieństwie do swoich poprzedników wtyczka USB C znajduje zastosowanie przy rozmaitych typach urządzeń. Dotychczas najpopularniejsza jest wśród smartfonów. Dzięki zamieszczonemu w nich portowi USB C można nie tylko szybko naładować telefon, lecz także podpiąć do niego urządzenie peryferyjne czy np. słuchawki. Niestety, jak dotąd większość smartfonów ma wbudowany wyłącznie jeden port USB C, dlatego niemożliwe jest jednoczesne ładowanie oraz podłączenie innych urządzeń, np. kabla do słuchawek, w tym samym czasie.


Kabel z wtyczką USB C pozwala również na szybkie ładowanie laptopa. Co więcej, jako że standardy stosowane w tego typu przewodach dają możliwość obustronnego przepływu energii, można zarówno naładować telefon z użyciem laptopa, jak i podłączyć sam komputer. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, by zakupić kabel obsługujący standard Power Delivery. Potrafi on bowiem zasilać urządzenia wymagające nawet do 100 W energii. Dla porównania zwyczajne przewody USB 3.1 Gen 2 najczęściej zasilają sprzęt do 4,5 W. Kabel z wtyczką USB C uznawany jest także za doskonałe rozwiązanie w przypadku monitorów. Umożliwia on jednoczesne ładowanie urządzenia i przesyłanie danych. Nie potrzeba zatem kilku kabli, które z pewnością nie są szczególnie wygodne. Wystarczy tylko jeden, z wtyczką typu C. Co więcej, na rynku dostępne są już liczne przejściówki, dlatego nawet jeśli monitor wymaga np. kabla HDMI, również można podłączyć go do pozostałego sprzętu i cieszyć się tą niezwykłą nowinką technologiczną. Kablem z USB C można również zastąpić kabel RCA, w tej sytuacji również konieczna będzie jednak przejściówka. Przy tego typu zakupach warto również zwrócić większą uwagę na jakość. Sam fakt wyposażenia przewodu we wtyczkę USB nie jest jeszcze powodem, by zamienić dobrze działające rozwiązanie na coś bardziej nowoczesnego. Szczególnie że liczba monitorów z portem USB C wypuszczonych na rynek nie jest jeszcze zbyt duża. Dlatego czasem lepiej pozostać przy starych rozwiązaniach, a dopiero w razie potrzeby dokonać niezbędnych zmian.

USB C może zasilać również wiele innych urządzeń elektronicznych, np. router, jednak w tym przypadku zazwyczaj potrzebna będzie przejściówka. Kable USB C stają się coraz popularniejsze między innymi ze względu na to, że dopasowują się do zmian na rynku technologicznym. Urządzenia elektroniczne są coraz cieńsze, dlatego potrzebują nowych rozwiązań, w tym również w zasilaniu czy przesyłaniu danych. Dlatego też istnieje spora szansa, że już niedługo zastąpią one całkowicie dawne wersje USB. Obecnie jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie zawsze jest konieczne. Starszy, a w szczególności mniej zaawansowany sprzęt, bez trudu poradzi sobie na zwykłych, często niedrogich kablach. To samo dotyczy między innymi urządzeń mobilnych starszej generacji, np. odtwarzacza MP3, do podłączenia którego znacznie lepiej może sprawdzić się zwykły kabel AUX.

Kabel USB C - czy tanie zamienniki są warte zakupu?

Bardzo często, zazwyczaj ze zwykłej oszczędności, użytkownicy sprzętu elektronicznego decydują się na wybór tańszych zamienników kabli USB C, zamiast dołożyć nieco więcej i kupić oryginalny, firmowy produkt. Taka decyzja nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może skutkować poważnymi problemami, w tym m.in. zniszczeniem sprzętu, czy nawet zagrożeniem dla osoby, która go użytkuje. Przede wszystkim mniej zaawansowani użytkownicy czasami nie sprawdzają wszystkich niezbędnych parametrów. Co istotne, nie chodzi tylko o to, aby dany przewód zakończony był wtyczką USB C. Bardzo ważne są też jego inne parametry, w tym wspomniana już funkcja Power Delivery, a także osiągane napięcie i natężenie prądu płynącego przez kabel. Zawsze należy pamiętać także, że urządzenia takie, jak laptopy, będą potrzebować większej mocy. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup kabla od innego producenta, najlepiej sprawdzić wszelkie dane oraz kompatybilność z naszym sprzętem w internecie. Można również poprosić o pomoc pracownika w sklepie z elektroniką.

Należy również uważać na bardzo tanie kable USB typu C, których cena może wynosić zaledwie kilka złotych. Wygląda to na dobrą okazję, jednak tylko pozornie, Takie przewody często są wadliwe, choćby ze względu na niestaranne wykonanie, którego często nie widać z zewnątrz. W wyniku tego przewód może np. nie dawać możliwości naładowania sprzętu do więcej niż ok. 70 proc. Sceptyczni powinniśmy być także wobec kabli, które zakończone są dwiema różnymi wtyczkami, np. USB C i USB A. W teorii powinny być one skonstruowane w ten sposób, by typ wtyczki był automatycznie rozpoznawany, często jednak tak się nie dzieje. Stanowi to spory problem, ponieważ kable z wtyczką typu USB C z założenia mogą przesyłać prąd o większym natężeniu, niż te z zakończeniem typu USB A. W wyniku braku odpowiedniego rezystora kable często próbuje pobrać z wtyczki USB A prąd o zbyt wysokim natężeniu, co może prowadzić między innymi do uszkodzenia portu USB, ładowarki, a nawet podłączonego urządzenia. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że tanie kable są po prostu niebezpieczne, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą one wywołać pożar. Dlatego też najlepszym wyjściem będzie korzystanie z kabla dołączonego do urządzenia. Zamiennikami warto zainteresować się wyłącznie w przypadku jego utraty, z pewnością nie warto jednak wybierać tych najtańszych, których jakość może budzić wątpliwości.

Długość kabla USB C

Osoby, którym zależy na funkcji szybkiego ładowania, muszą również zwrócić uwagę na długość kabla. W tym przypadku lepiej wybrać ten krótszy, ponieważ cechuje się on mniejszym oporem czynnym, tzw. rezystancją. Kabel musi być również dopasowany do ładowarki, choćby w kwestii natężenia prądu. Zawsze trzeba zatem zwracać uwagę na specyfikację obu z nich, a przy tym dopasować ją również do sprzętu, do którego będziemy ich używać. Ostrożnym należy być również przy nabywaniu przewodu do telewizora obsługującego najnowsze technologie, np. 4K, ponieważ nie każdy z nich będzie odpowiedni do tej technologii. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup dodatkowego kabla USB C, zawsze warto zwrócić też uwagę na jego funkcje dodatkowe. Ciekawym wyborem dla osób często noszących przewód ze sobą będzie np. kabel USB - USB-C ROCK 2m z kolekcji Unbreakable, który pokryty jest włóknem aramidowym, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i plątanie.

Osoby, którym zależy na jak najlepszej jakości obrazu i szybkim przesyłaniu danych powinny pomyśleć o kablu USB Typ-C - HDMI HAMA 1.8 m. Dzięki kompatybilności ze standardem z Thunderbolt 3, pozłacanej wtyczce oraz niskiemu oporowi czynnemu pozwoli on czerpać jeszcze większą przyjemność z kina domowego.Wówczas, jeśli zależy nam na zakupie taniego o kabla do szybkiego ładowania telefonu, z powodzeniem można polecić kabel USB - USB-C BASEUS Cafule CATKLF-A91 0.5 m. Pozwala on osiągnąć natężenie nawet do 3 A, a przy tym wspiera technologię Quick Charging. Kabel USB C uważany jest za przyszłość w technologii. Jednak, chociaż według prognoz już wkrótce ma zastąpić inne typy USB, na razie nie zawsze warto wymienić swój stary przewód. Czasem wystarczy np. zwykły kabel audio, aby móc cieszyć się odpowiednią jakością.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756