Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki selfie stick do telefonu wybrać?

 2023-07-14 

Choć jeszcze jakiś czas temu śmialiśmy się z tego zjawiska, dziś selfie robi sobie każdy – młodsi, starsi, zarówno znani i lubiani, jak i zupełnie przeciętni obywatele. Każde ważniejsze lub mniej ważne wydarzenie z życia zostaje udokumentowane w ten sposób. Zdjęcia robione z ręki – ze względu na jej ograniczony zasięg – nie zawsze okazują się udane, dlatego też niezwykle przydatnym gadżetem stał się selfie stick, czyli po prostu kijek do selfie. Na rynku dostępnych jest dzisiaj wiele modeli selfie sticków – jak więc wybrać najlepszy? W tym artykule podpowiemy ci, na co trzeba zwrócić uwagę


Selfie stick – jakość i ergonomia wykonania

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, kupując kijek do selfie, jest materiał i sposób, w jaki został on wykonany. Dobry selfie stick powinien być dość lekki – tak, by robienie nim zdjęć z wakacji nie zamieniało się w podnoszenie ciężarów. Ważny jest sposób wykonania uchwytu na telefon. Jeśli nie będzie mocny i stabilny, możesz nie tylko mieć problemy z wykonaniem dobrych zdjęć, ale też narazić swój telefon na uszkodzenia mechaniczne. Selfie stick powinien też dawać się rozkładać i regulować bez żadnych problemów – w przeciwnym razie nie będzie funkcjonalny.

Jak selfie stick robi zdjęcia?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie – jak to właściwie działa? Jeśli chodzi o wyzwalanie migawki, w zależności od selfie sticka robi się to na 3 różne sposoby:

  • Samowyzwalacz. To opcja najprostsza, ale jednocześnie nie zawsze wygodna. Wymaga bowiem ręcznego ustawienia aparatu i późniejszego podniesienia go na wysięgniku do selfie, co jest dość czasochłonne i uniemożliwia spontaniczne wykonywanie zdjęć. To technologia wykorzystywana przez najprostsze modele selfie sticków.
  • Przycisk na rękojeści. W tym przypadku  selfie stick łączy się z telefonem przez Bluetooth lub przez kabel 3,5 mm podłączany do wejścia audio jack. Wystarczy więc nacisnąć przycisk umieszczony na rękojeści, by zrobić zdjęcie. Uwaga – w przypadku Bluetooth trzeba mieć na uwadze, że to technologia zużywająca dużo prądu, przez co bateria zarówno w telefonie, jak i w selfie sticku szybko ulega rozładowaniu. Bluetooth najlepiej sprawdzi się więc w selfie stickach z wbudowanym powerbankiem
  • Pilot. Niektórzy uważają, że  selfie stick z pilotem jest wygodniejszy od tego z przyciskiem w rękojeści. Jest to jednak kwestia indywidualna. Minusem pilota jest bez wątpienia fakt, że łatwo go zgubić.

Uwaga! Przy zakupie selfie sticka zwróć też uwagę, by był kompatybilny z systemem operacyjnym twojego telefonu. Większość modeli dostępnych na rynku obsługuje telefony z Androidem i iOS.

Jaki selfi stick - długość

Dostępne na rynku modele selfie sticka różnią się między sobą maksymalną długością – niektóre osiągają 50 cm, inne 65, te najlepsze – 110 cm. Kupując kijek do selfie, warto pamiętać, że – czy to na urlopie, czy w pracy zawodowej – mogą nam się zdarzyć sytuacje, w których przyda się naprawdę długi wysięgnik. Pod tym względem nie warto się ograniczać – dobry selfie stick to selfie stick o dobrym zasięgu.

Dodatkowe funkcje selfie sticka

Poza wykonywaniem zdjęć  selfie stick może mieć dodatkowe funkcjonalności. Najpopularniejszą z nich, o której już wspomnieliśmy, jest powerbank – przydatny szczególnie wtedy, gdy kijek do selfie łączy się z telefonem przez Bluetooth. Istotne dla wykonywania dobrych zdjęć są funkcje związane z zoomem. Dzięki nim w wygodny sposób możemy wykonywać zbliżenia, manipulując jedynie kijkiem do selfie. Do niektórych selfie sticków dołączone są także praktyczne statywy, które umożliwiają wykonywanie świetnych zdjęć przy pomocy smartfona lub tabletu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756