Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaką zmywarkę wybrać? 5 kroków do zakupu zmywarki

 2023-08-08 

Zakup zmywarki to fantastyczny krok ku lepszemu – zmywarka znacznie ułatwi zachowanie czystości w kuchni, a dodatkowo zaoszczędzi Twój czas i… wydatki na manikiurzystkę. Znacznie także ograniczy zużycie wody i energii. Zmywarki to przy tym sprzęty niebywale praktyczne i oszczędne, a wiele z nich potrafi zdecydowanie więcej, nawet niż najdokładniejsze zmywanie ręczne. Mogą one bowiem używać programów zabijających 99,9 proc. bakterii. Korzystają ponadto z pary wodnej oraz pobierają coraz mniej wody i dbają o dodatkowe suszenie, dzięki czemu nawet po godzinie, kilkanaście kompletów naczyń, możesz schować wprost do kuchennych szafek. Zastanawiając się jaką zmywarkę wybrać, należy w pierwszej kolejności określić potrzeby użytkownika (czy sprzęt będzie używany w domu, w biurze, w wynajmowanej agroturystyce, czy też nawet w mini gastronomi). Następnie czas na dobór funkcjonalności, o czym za chwilę.

Czy wielkość zmywarki oraz rodzaj zabudowy mają znaczenie?

Jeśli zastanawiasz się, jaką zmywarkę kupić – będąc singlem, żyjąc z partnerem lub mając dużą rodzinę – przeczytaj uważnie ten rozdział. Wielkość urządzenia determinuje nie tylko rozmiar sprzętu, ale i ilość kompletów naczyń, które włożysz do umycia. Mając to na względzie, producenci stworzyli kilka rodzajów oraz rozmiarów maszyny zmywającej – do dyspozycji są urządzenia wolnostojące (z panelem odkrytym lub zakrytym), ale też modele do zabudowy (także z możliwością całkowitego zakrycia frontu lub częściowo z odkrytym, designerskim panelem sterowania). Dowiedz się także: Jak zamontować front do zmywarki?


Ważne są też wspomniane rozmiary: standardowo zmywarki mają 60 cm, ale są też modele wąskie 45 cm oraz poszerzone nawet do 90 cm (rzadkość). Jeśli masz bardzo mało miejsca na tego rodzaju urządzenie i nie wiesz jaką zmywarkę wybrać – postaw na wersję kompaktową. Im większa i szersza zmywarka, tym więcej naczyń umyjesz za jednym razem – w standardowej wersji umyjesz średnio 12 kompletów naczyń, w wąskiej ok. 9, a w kompaktowej – 6.

Zmywarki w naszej ofercie:

Parametry urządzenia, które pomogą w wyborze zmywarki

Jeśli już wiesz, jaki model wybrać, w kontekście rozmiaru i formy instalacji, czas na dodatkowe parametry techniczne, mogące rozwiać wątpliwości zakupowe. Na pierwszy ogień idzie klasa efektywności energetycznej. To od niej zależy ile zapłacisz za cykl zmywania i roczne działanie zmywarki w trybie stand-by. Obecnie funkcjonuje skala od A do D, z czego A jest najbardziej energooszczędnym modelem na rynku (są też takie które zużywają nawet o 50 proc. czy nawet 70 proc. mniej energii, niż najekonomiczniejsze modele!). Jeśli więc dbasz o domowy budżet i zależy Ci na oszczędzaniu oraz ekologii – postaw na najbardziej zaawansowane energetycznie modele.


Kontynuując temat troski o środowisko – czas na kolejny parametr, jakim jest pobór wody (to od niego zależy, ile wydamy rocznie na efektywny cykl zmywania i finalnie, rachunki za wodę). Wybieraj więc rozwiązania, które w standardzie zużywają jej jak najmniej, ale i mają skuteczne systemy minimalizujące ten pobór (w dalszej części naszego poradnika dowiesz się, które z rozwiązań to zapewniają). Najlepsze zmywarki zużywają średnio od 6 do 10 l/cykl. Na koniec, równie ważny parametr, ujęty także w etykiecie efektywności energetycznej, tj. głośność zmywarek. Jeśli porównujesz kilka modeli i nie wiesz jaką zmywarkę wybrać – odpowiadamy wprost: jak najcichszą. Im mniej dźwięku wydaje sprzęt podczas zmywania, tym lepiej. Dźwięk wydają nie tylko same myte naczynia, ale i nieprawidłowe wypoziomowanie, zła zabudowa lub instalacja, a nawet nieumiejętne podłączenie do odpływu. Szukaj więc urządzeń, które będą pracować nieuciążliwie i mają specjalistyczne wyciszenia oraz najlepszej jakości komponenty (w granicach 40-47 dB).

Jaką zmywarkę wybrać ze względu na funkcjonalność? Które funkcje to must-have?

Wspominaliśmy o tym, że warto wybierać te modele, które wyposażono w rozwiązania optymalizujące zużycie wody, ale też energii. Producenci coraz chętniej podnoszą temat ekologii w AGD, dlatego dzisiejsze sprzęty są realnie oszczędniejsze, niż zmywanie ręczne, co potwierdziły liczne badania i testy na przestrzeni wielu ostatnich lat. Jednak, które z nich warto wybrać, by zadbać o środowisko i domowy budżet? Na pewno dużym plusem w zmywarce będzie automatyczne dostosowanie poboru wody do zabrudzenia naczyń. Dbają o to specjalne sensory, które mierzą jakość wody i dobierają samodzielnie długość trwania cyklu, temperaturę, czy intensywność spryskiwania naczyń wodą. 


Warto też wybrać modele z programem mycia Eco (obniżona temperatura i dłuższy cykl mycia naczyń), który zużywa nawet 50 proc. mniej energii elektrycznej i wody, w porównaniu ze standardowym programem zmywania. Są także systemy dodatkowych zbiorników, do których trafia najczystsza woda, użyta ponownie w procesie płukania naczyń.

Funkcje dla mini- i maksymalistów

Wielu klientów zadaje naszym specjalistom pytanie: jakich jeszcze funkcji szukać, aby zmywanie było nie tylko oszczędne, ale i funkcjonalne? Odpowiedź będzie złożona, podobnie jak złożeni i różni są nasi klienci. Wiemy, że dla jednych funkcja zmywania strefowego lub połowy załadunku będzie wyjątkowo praktyczna, dla innych zupełnie bezużyteczna. Dlaczego warto dookreślić swoje potrzeby? Jeśli zmywamy często i mało, wspomniana funkcja zmywania strefowego może być rzeczywiście rozwiązaniem, które znacznie wpłynie na czas zmywania i oszczędność. 


W praktyce, zmywany jest tylko górny lub dolny kosz, tak, aby zmniejszyć ilość użytej wody. Z drugiej zaś strony, mamy klientów, którzy wręcz przeciwnie – szukają rozwiązań typu maxi! Chcą funkcji zmywania turbo, tak, aby nie tylko domyć najskuteczniej zaschnięte patelnie, ale i uporać się z maksymalnym załadunkiem, w jak najkrótszym czasie. Dla nich polecamy wszelkiego rodzaju zmywarki z systemem zmywania kilkupoziomowego i intensywnego. Pomogą w tym dodatkowe ramiona i dysze spryskujące, usprawniające mycie nawet najtrudniejszych w rozpuszczeniu plam.


Wśród funkcji, których warto szukać, niezależnie od potrzeb, są wszelkiego rodzaju wskaźniki – np. braku soli lub nabłyszczacza, ale też informatory świetlne lub dźwiękowe o końcu zmywania. Bardzo praktyczne są też wyświetlacze, wskazujące ile czasu pozostało do końca cyklu zmywania.

Programy zmywania – czy warto stawiać na te specjalistyczne, np. do ochrony szkła?

Kontynuując temat wyboru rozwiązań funkcjonalnych, nie możemy nie wspomnieć o programach automatycznych. Niemal wszystkie już zmywarki posiadają programy, takie jak mycie standardowe, zmywanie wstępne, program do wyjątkowo brudnych naczyń lub do garnków, a także do zmywania naczyń delikatnych, m.in. kieliszków czy porcelany. Jednak oferta zmywarek nie kończy się na nich. Do wyboru klienci mają też programy do zmywania higienicznego.


Ten program polecany jest, m.in. do zmywania naczyń dziecięcych, a nawet smoczków czy butelek. Program ten charakteryzuje się dłuższym procesem zmywania, w nieco większej temperaturze, pozwalającej pozbyć się wszelkich alergenów i bakterii. Zmywarki wyposażone w te rozwiązanie, polecane są więc rodzinom z dziećmi oraz alergikom. Jeśli z kolei lubisz, jak zmywarka pracuje nocą (zwłaszcza pod kątem zużycia energii w czasie taryfy nocnej) – poszukaj modelu z programem nocnym. Pompa urządzenia w tym trybie pracuje zdecydowanie ciszej, a dodatkowo praca jest oszczędniejsza, dzięki wydłużeniu cyklu zmywania. Z drugiej zaś strony, możesz też wybrać program do zmywania ekspresowego. Program do szybkiego zmywania (lub też funkcja typu „skróć czas zmywania”) sprawia, że zmywarka bardzo szybko nagrzewa wodę i nawet w ciągu 30-40 min potrafi uporać się z pełnym, średniozabrudzonym załadunkiem. Trzeba jednak pamiętać, że te programy są najbardziej energo- i wodożerne w przeciwieństwie do programu ECO.

Jeśli wiesz jaką zmywarkę wybrać, dowiedź się, jak ją użytkować

Jeśli kupiłeś idealnie dostosowany do swych potrzeb sprzęt, czas na porady, które zwiększą skuteczność zmywania. Wśród nich, m.in. monitorowanie stopnia twardości wody. Ten element jest o tyle ważny, że przed korzystaniem z urządzenia, ważne jest jej ustawienie. Dodatkowo należy regularnie korzystać z soli do zmywania naczyń, bowiem zmiękcza ona wodę. Im mniej osadu wapiennego, tym lepszy połysk i brak zacieków na umytych naczyniach. Stosowanie soli do zmywania, wpływa też na dłuższą żywotność samych komponentów – mają bowiem one częsty kontakt z wodą. Przykładowo, ramienia spryskujące mogą się zatykać (należy wówczas odkręcić je i mocno uderzyć o dłoń, aby kamień wypadł z dziurek spryskujących wodę).


Równie ważną zasadą, wpływającą na skuteczność zmywania, jest odpowiedni dobór detergentu. Nie powinno używać się standardowego płynu do mycia naczyń, bowiem mocno się pieni, a to wpływa na większy pobór wody oraz powstawanie zacieków. Ważne, aby cyklicznie dodawać nabłyszczać, który sprawia, że woda nie osadza się na naczyniach, szybciej się suszy i nie pozostawia zacieków. Wiesz już jak wybrać zmywarkę, zatem do dzieła!

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756