Poradniki Eksperta

Pierwsze uruchomienie zmywarki? Sprawdź, co musisz zrobić


Zmywarka to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń w Twojej kuchni. Poradzi sobie ze stosem brudnych naczyń, oszczędzając Twój czas. Jeśli jeszcze nie masz tego sprzętu to warto, abyś zdecydował się na jego zakup. Pierwsze uruchomienie zmywarki może spędzać sen z powiek. Zastanawiasz się, czy pierwsze użycie zmywarki jest skomplikowane? Czy sam poradzisz sobie z tą czynnością? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Oto kilka wskazówek, które mogą być pomocne. Zastosuje je i ciesz się bezproblemową pracą Twojej zmywarki.pierwsze uruchomienie zmywarki


Wybór właściwego modelu zmywarki


Decyzja dotycząca wyboru zmywarki należy do Ciebie i powinna być przemyślana. Nie działaj pochopnie. Zapoznaj się z licznymi ofertami i wybierz model spełniający Twoje oczekiwania. Najbardziej cenione i popularne marki to AMICA, BOSCH, MIELE, SIEMENS, WHIRLPOOL, ELECTROLUX, czy BEKO. W zależności od wielkości Twojej kuchni, możesz wybrać zmywarkę np. o szerokości 45 cm lub 60 cm, do zabudowy lub wolnostojącą. Poza tym, produkty różnią się od siebie ilością programów, funkcjami czy ceną.Rozpakowanie i podłączenie sprzętu


Rozpakuj sprzęt w ten sposób, aby wszystkie zabezpieczenia zamocowane na czas trwania transportu zostały usunięte. Pozbądź się folii, tektury oraz naklejek i wkładek. Przetnij paski, które unieruchamiały kosze w zmywarce, by chronić je przed uszkodzeniem podczas transportu. Ustaw zmywarkę w miejscu do tego przeznaczonym i przystąp do jej instalacji. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, bo to ułatwi Ci pierwsze uruchomienie zmywarki. Na początku podłącz zmywarkę do zaworu z zimną wodą, następnie do odpływu wody i do źródła zasilania. Zmywarka nie musi mieć dostępu do ciepłej wody, gdyż sama podgrzewa ją do określonej temperatury (choć warto wiedzieć, że są modele przystosowane także do podłączenia do ciepłej wody).


Wsypywanie soli do zmywarki


Zazwyczaj już w instrukcji obsługi urządzenia znajdziesz uwagę o konieczności stosowania soli. Musi to być specjalna sól do zmywarek (nigdy kuchenna!) Jest to bardzo ważne, gdyż chroni ona Twój sprzęt przed poważnymi usterkami. Twarda woda, która występuje bardzo często, prowadzi do odkładania się kamienia. Sól zmywarkowa ma na celu zmiękczenie wody oraz zapobieganie osadzaniu się kamienia na naczyniach. Na rynku jest bardzo duży wybór soli do zmywarek, np. SOMAT, MIELE, FINISH, ELECTROLUX. Wszystkie rewelacyjnie spełniają swoje zadanie. Są naprawdę skuteczne i bardzo wydajne.


Pierwsze użycie zmywarki wymaga zaaplikowania soli zmiękczającej. Wysuń dolny kosz z komory zmywarki. Odkręć pokrywę znajdującą się na dole urządzenia i do dozownika nalej wody. Za pomocą specjalnego lejka (zazwyczaj znajduje się w komplecie ze zmywarką), wsyp sól. Gdy woda zacznie wypływać z dozownika, wytrzyj ściereczką i dokładnie zakręć nakrętkę. Jest to jedna z ważniejszych czynności, którą musisz wykonać przed pierwszym uruchomieniem sprzętu.


Sprawdź również: Ile soli do zmywarki wsypywać? Dlaczego to takie ważne?


Płyn nabłyszczający do zmywarki


Kolejnym środkiem, który powinieneś zastosować, aby pierwsze uruchomienie zmywarki było efektywne, jest nabłyszczacz. To detergent, który zapewni idealny połysk mytym szklankom, kieliszkom, sztućcom, czy talerzom. Zapobiega on powstawaniu uciążliwych smug, które musiałbyś polerować. Zastosuj więc płyn nabłyszczający i ciesz się nieskazitelną czystością swoich naczyń (np. FINISH, SOMAT, ELECTROLUX). Nabłyszczacz wlej do specjalnie przeznaczonego do tego dozownika (często oznaczony jest symbolem gwiazdki). Najczęściej znajduje się on na drzwiach zmywarki od ich wewnętrznej strony. Płyn powinien dosięgać maksymalnego poziomu. Następnie starannie zamknij pokrywkę dozownika.


Sprawdź również: Gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki?


Użycie detergentów myjących do zmywarki


Tuż obok pojemnika na nabłyszczacz zamontowany jest zazwyczaj pojemnik na detergenty do mycia. Możesz użyć tabletek lub substancji sypkich. Te pierwsze zawierają roztwory myjące, ale także nabłyszczacz i sól. Chronią więc zarówno zmywarkę, jak i naczynia.


Sprawdź również: 

Jakie tabletki do zmywarki? Ranking [TOP10]

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Najczęstsze przyczyny

pierwsze uruchomienie zmywarki


Pierwsze uruchomienie zmywarki bez załadunku


Jak włączyć zmywarkę po raz pierwszy? Wskazane jest, aby pierwsze uruchomienie zmywarki odbyło się bez załadunku. Gdy uzupełnisz wszystkie środki chemiczne niezbędne do zmywania naczyń, włączasz tzw. puste płukanie. Ma ono na celu oczyszczenie wnętrza zmywarki i jej poszczególnych elementów przed włożeniem naczyń.


Prawidłowe załadowanie zmywarki


Prawidłowe ułożenie naczyń w zmywarce ma wpływ na efekt końcowy. W urządzeniu są dwa kosze: górny i dolny. Na pierwszym ustawiasz szklanki, filiżanki, kieliszki i małe talerzyki. Na tym poziomie powinny znaleźć się naczynia mniej zabrudzone. Natomiast w dolnym koszu ustawiasz talerze, garnki, patelnie oraz pokrywki. Ten kosz przeznaczony jest na bardziej zabrudzone naczynia. Jeśli chodzi o sztućce, to możesz je ułożyć na najwyższej półce lub w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Zarówno naczynia, jak i sztućce nie powinny zachodzić na siebie ani się zazębiać. Strumień wody musi mieć swobodny dostęp do wszystkich zakamarków. Pamiętaj, że przed załadunkiem musisz usunąć resztki jedzenia, by nie zapchały one filtra.


Oczywiście w ferworze prac związanych z pierwszym uruchomieniem zmywarki nie zapomnij, że niektórych naczyń nie możesz w niej myć, np. patelnie pokryte powłoką teflonową, garnki żeliwne, miedziane, porcelana ręcznie malowana, naczynia z drewna.


Sprawdź również: Jak układać naczynia w zmywarce? Sprawdź, czy robisz to dobrze


Ostatnią czynnością jest wybór odpowiedniego programu. Do Twojej dyspozycji producenci zmywarek stworzyli różne programy, np. program do zmywania intensywnego, program do zmywania szybkiego czy program eco. Różnią się one chociażby czasem trwania cyklu, poborem wody, czy też temperaturą mycia. Ty decydujesz, który będzie odpowiedni do danego wsadu. Na pulpicie obsługi wybierasz program i włączasz przycisk START. W instrukcji urządzenia zapoznaj się z dodatkowymi funkcjami, które posiada Twoja zmywarka. Zawsze warto wiedzieć z czego jeszcze możesz skorzystać.

Sprawdź również: Czyszczenie zmywarki. Poznaj sprawdzone sposoby


Pierwsze uruchomienie zmywarki nie jest trudne, ale powinieneś pamiętać o tych kilku istotnych kwestiach. Bez problemu poradzisz sobie z tym wyzwaniem, a efekt nieskazitelnie czystych naczyń, da Ci sto procent satysfakcji. Nie zwlekaj i przystąp do działania.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert