Zdaniem eksperta
Jest to urządzenie, które nie tylko wpływa na oszczędność wody, której mniej się zużywa, niż przy każdorazowym zmywaniu pod bieżącą wodą. Oszczędza również nasz czas. To dzięki zmywarce możemy wygospodarować parę chwil dla siebie po ciężkim dniu pracy. Myje talerze i inne naczynia, a wyjęte z maszyny szklanki czy kieliszki, aż lśnią (to również za sprawą nabłyszczacza). Nie ma na nich żadnych odcisków palców. Są wręcz idealne. Inne naczynia także są dobrze umyte, wysuszone i wcale nie potrzebują wycierania. I tak ścierki do naczyń (mają nawet nazwę wskazującą ich przeznaczenie) mogłyby odejść w niepamięć, gdyby jakieś części maszyny się nie psuły. Zmywarka nie suszy, a to znaczy, że coś z nią jest nie w porządku. W dodatku trzeba sięgnąć po ścierkę do naczyń.
W artykule znajdziesz:
1. Najpierw poznajmy podstawowe części składowe
Najpierw poznajmy podstawowe części składowe
Jeśli je poznamy (nie musimy się przecież dokładnie znać budowy zmywarki), to być może nasunie się nam odpowiedź, dlaczego zmywarka nie suszy. Jej podstawowe elementy to:
Jak widać jest to maszyna dosyć prosta i wiele zależy od nas samych, czy będzie pracowała sprawnie.
Przyczyny niewłaściwej pracy zmywarki
Powodów tego, że zmywarka nie suszy, może być sporo. Jedne leżą nawet po naszej stronie, a inne wiążą się z konstrukcją i sami mamy na nie niewielki wpływ. Zacznijmy od najprostszych:
Kiedy wezwać pomoc
W tym przypadku mówimy o usterkach, z którym sami sobie nie poradzimy. Próby wymiany jakiejś nawet prostej części bez podstawowej wiedzy, mogą się skończyć źle dla urządzenia i dla naszego portfela. Jeśli zatem zmywarka nie grzeje wody i nie suszy to może znaczyć, że:
Po wezwaniu serwisu, dobrze jest się zastanowić, czy naprawa w ogóle opłaca się finansowo. Być może trzeba kupić nową zmywarkę, zwłaszcza jeśli poprzednia była już wiekowa i po wymianie jednaj części, trzeba będzie wyłożyć pieniądze w następną.
To jest ważne
Zmywarka nie jest skomplikowanym urządzeniem i większość modeli działa podobnie. Proces zaczyna się od załadowania wnętrza i wyboru programu. Trzeba jednak o nią dbać. Dbałość, podobnie jak w przypadku innych sprzętów elektrycznych, nie oznacza wyłącznie ścierania kurzu z góry. Każde urządzenie ma swoją specyfikę, a klient otrzymuje wraz z urządzeniem instrukcję, jak należy postępować, by produkt posłużył nam wiele lat. Ważne jest więc zastosowanie właściwej soli, środków zmywających, nabłyszczacza, jak też oczyszczanie filtra po każdym zmywaniu. W nim bowiem mogą gromadzić się resztki jedzenia, papier z naklejek na słoikach, czy nawet resztki stłuczonej szklanki lub kieliszka (może się to zdarzyć, gdy niewłaściwie wypełnimy zmywarkę naczyniami).
Warto również pamiętać o tym, że wszelkie naprawy robione samodzielnie, zwłaszcza w okresie trwania gwarancji, mogą ją unieważnić, czyli nie będzie już obowiązywała. Zanim zaczniemy z urządzenia, korzystać, powinniśmy wnikliwe przeczytać instrukcję, bo to właśnie w niej producent zawarł wszelkie informacje, dotyczące produktu. Jeśli zatem będziemy postępować zgodnie z zaleceniami, nie powinno się przytrafić nic, co mogłoby uniemożliwić sprawną pracę. Warto też pamiętać, że po kilku latach, stare urządzenia wychodzą z produkcji i nie ma do nich nawet części zamiennych, a montowanie czegoś, co je w pewnym sensie przypomina, mija się z celem.