Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zmywarka 45 czy 60 cm? Sprawdź, wymiary zmywarki

 2023-08-08 

Rozmiary zmywarek traktujemy po macoszemu. Kiedy zamierzamy wybrać urządzenie, które będzie za nas zmywało naczynia, myślimy o tym, co ono potrafi i ile trzeba będzie za nie zapłacić. To oczywiście jest ważne, ale trzeba też zastanowić się, gdzie je ustawimy, czy w ogóle znajdzie się miejsce, by w naszej kuchni stanęła zmywarka. „Wymiary”– ten parametr powinien zająć jedno z czołowych miejsc podczas podejmowania decyzji o zakupie. Oczywiście zakładamy, że gotujemy w domu, sporo zmywamy naczyń, więc urządzenie na pewno bardzo się nam przyda i wiemy, gdzie mniej więcej je postawimy. I to określenie „mniej więcej” trzeba sobie doprecyzować. A oto co warto wiedzieć o rozmiarach zmywarek oraz o ich odpowiednim ustawianiu.

Zmywarka - wymiary

Każde urządzenie ma swoje wymiary i należy brać je pod uwagę, urządzając miejsce do zmywania. Mówimy miejsce, ponieważ dobrze jest, by zmywarka była w pobliżu zlewozmywaka, a przede wszystkim podłączenia do wody (niektóre modele są podłączane nawet do ciepłej wody). Poza tym każdy wymiar ma przecież znaczenie. Oto rozmiary zmywarek, które są najistotniejsze:

  • szerokość zmywarki pokazuje nam, ile powinniśmy na nią zagospodarować miejsca w kuchni czy też w aneksie (mamy dwa główne rozmiary 45 i 60 cm nie licząc modeli kompaktowych stawianych na blacie i niezmiernie rzadko występujących 90 cm);
  • wysokość zmywarki pozwala na umieszczenie jej pod blatem roboczym, dopasowanie jej do wysokości pozostałych mebli bądź zamontowanie w słupku na odpowiedniej wysokości (jest ona ustandaryzowana i wynosi 82-87 cm z regulacją);
  • głębokość zmywarki wskazuje po pierwsze na to, czy nie będzie wystawała z ciągu meblowego, a po drugie mówi nam nieco o jej wnętrzu (tutaj tolerancja jest różna, ale wynosi zwykle około 58,5 cm).

Zmywarki w naszej ofercie:

Zmywarka - wymiary a pojemność

Zasadniczo pojemność zależy od mobilności (podnoszone, składane, opuszczane) koszy we wnętrzu zmywarki, czyli przede wszystkim od konstrukcji urządzenia. Ważny jest także rodzaj zastawy stołowej, której używamy i będziemy zmywać. Przyjmuje się, że pojemność wyznaczają naczynia niezbędne do zaserwowania obiadu z dwóch dań z deserem. Za taki podstawowy komplet uważa się zestaw naczyń stołowych, czyli talerz głęboki, płaski, deserowy i filiżankę; naczynia szklane – szklanka i kieliszek do wina oraz sztućce: łyżkę, nóż, widelec, a także łyżeczkę. Zdarza się, że w zmywarce o szerokości 45 cm można zmieścić nawet 10 takich kompletów, a w maszynie szerokości 60 cm zaledwie 8. Jak to możliwe? Po pierwsze wiele zależy od tego, jakiego rodzaju kosze zamontowano w zmywarce. Po drugie zaś naczynia, nawet te podstawowe, nie muszą z reguły być tej samej wielkości.

Typy zmywarek

Tak więc w sprzedaży są zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy, a także modele kompaktowe. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na tym, w jakiej konfiguracji chcemy je ustawić. Pojemność czy wielkość urządzeń jest dosyć zbliżona, gdy mowa o dwóch pierwszych typach. Na pewno także mają porównywalne programy oraz zakresy temperatur. Mogą się natomiast różnić mobilnością koszy, do których wkłada się naczynia. Kompaktowe z reguły są zdecydowanie mniejsze (przede wszystkim niższe) i w zasadzie mają tylko jeden kosz w wyposażeniu.

Jakie są wymiary zmywarek wolnostojących

Najbardziej typowe mają szerokość 45 bądź 60 cm, wspomnianą wysokość 82-87 cm i głębokość ok. 59-60 cm. Od tych wymiarów są oczywiście odstępstwa, tak więc szerokość może wynosić: 44,5 do 45 cm włącznie czy 59,5 do 60 cm włącznie. Przy czym żadna zmywarka nie przekracza zwykle wymiarów 45/60 x 87 x 60 – chodzi o dopasowanie do wysokości szafek czy wsunięcie urządzenia pod blat (część z modeli wolnostojących jest do tego przystosowana).

Zmywarki do zabudowy – wymiary

W zasadzie ich wymiary są bardzo podobne do wolnostojących. Są zatem i takie o szerokości od 44,6 do 45 i od ok. 59,5 do 60 cm, wysokości do 87 cm i głębokości 58-59,5 cm – ostatni wymiar może być nieco mniejszy. Jeśli więc planujemy zabudowę kuchni, to zaplanujmy również miejsce na odpowiedniej wielkości i pojemności zmywarkę. Modele do zabudowy nie muszą mieć wykończonego frontu, jeśli do niego zamierzamy przymocować front meblowy. Zmywarka może zostać zbudowana pod blatem roboczym albo stanąć w słupku, na wysokości ramion osoby najczęściej ją obsługującej. Przy czym żadna zmywarka do zabudowy, tzw. sześćdziesiątka, nie może przekroczyć wymiarów 60 x 87 x 60 (po prostu nie dałoby się jej zamontować w ciągu szafek kuchennych, w tym pod blatem).

Zmywarka 45 czy 60 cm?

Osoba samotna, która lubi przyjmować gości i gotować samodzielnie, na pewno zużyje więcej naczyń i częściej będzie używać maszyny, niż niewielka rodzina stołująca się przede wszystkim „na mieście”. I to, jak często gotujemy i dla jakiej liczby osób, powinno być wyznacznikiem, jaką maszynę zmywającą wybrać. Ci, którzy kochają gotować i robią to, powinni zainteresować się modelami o pojemności 10-15 kompletów i szerokości 60 cm. Jeśli przygotowują obiady, mogą sprawdzić, czy kosze mają możliwość podnoszenia, bo wtedy do wnętrza zmieszczą nawet garnki. A jeśli dolny kosz będzie miał specjalne uchwyty na patelnie, to taki model będzie dla nich idealny. Ci, którzy ograniczają się do wykorzystywania szkła (piją herbatę i inne napoje w szklankach lub kielichach) powinni szukać zmywarek chroniących szkło oraz półek z zaczepami na kieliszki i zdecydować się na mniejszą pojemność 6-8 kompletów i szerokość około 45 cm.


Jeśli zmywarki szuka singiel, stołujący się na co dzień w zakładowej stołówce lub na mieście, wystarczy, gdy kupi małą zmywarkę kompaktową o szerokości około 40-55 cm i obniżoną wysokością (ok. 44 cm), z jednym koszem.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756