Poradniki Eksperta

Kody błędów w zmywarce – co oznaczają?


Zmywarki są urządzeniami, bez których trudno wyobrazić sobie teraz codzienne obowiązki. Przyzwyczaiły nas do wygody i oszczędności czasu. Jednak jak każdy sprzęt, mogą ulec awarii. Usterki można łatwo zdiagnozować i nie trzeba być specjalistą, aby tego dokonać. W tym celu, musisz znać kody błędów w zmywarce. Każdy producent przygotowuje zestawienie symboli, pod którymi kryją się poszczególne problemy.kody błędów w zmywarce


Kody błędów w zmywarce – co to takiego?


Urządzenia wyposażone w wyświetlacz są w stanie wyświetlić cyfrowe symbole, odpowiadające konkretnym usterkom. Kody błędów w zmywarce mogą być także przedstawiane za pośrednictwem migającej diody lub sygnałów dźwiękowych. Jeśli chcesz mieć zestawienie symboli zawsze pod ręką, odszukaj instrukcji obsługi od Twojego urządzenia. Wygodniejsze może się jednak okazać zaglądanie do naszego poradnika.Kody błędów Whirlpool – zmywarka odmówiła posłuszeństwa?


Oczywiście kody różnią się, w zależności od producenta sprzętu. Dlatego postanowiliśmy przedstawić symbole błędów, najpopularniejszych w ostatnich miesiącach producentów zmywarek. Zacznijmy od urządzeń Whirlpool:


 • F1 – awaria czujnika temperatury NTC – ten kod wyświetlany jest w dwóch przypadkach. Pierwszy, to przekroczenie górnej lub dolnej granicy temperatury, obsługiwanej przez czujnik. Druga możliwość, to oczywiście awaria sensora.
 • F2 – wyciek wody – taki błąd oznacza, że w zbiorniku zmywarki znajduje się woda. Oczywiście, nowoczesne zmywarki posiadają zabezpieczenia, które nie pozwolą na zalanie kuchni. Dzieje się tak, poprzez odcięcie elektrozaworu i przekazanie sygnału do hydrostatu.
 • F3 – awaria układu grzewczego – ten kod oznacza awarię systemu podgrzewającego wodę. Usterka może dotyczyć kilku elementów. Całkiem prawdopodobne jest przepalenie się grzałki.
 • F4 – awaria układu odpowiedzialnego za odprowadzanie wody – taki błąd wyświetli się, jeśli po zakończonym cyklu mycia, zmywarka nie zostanie całkowicie opróżniona z wody.
 • F5 – zacięcie wirników natryskowych – taki kod oznacza, że ramiona odpowiedzialne za natrysk wody zacięły się. Może to być spowodowane złym ułożeniem naczyń lub zapchaniem przez resztki jedzenia.
 • F6 – zamknięty dopływ – taki błąd wyświetli się, jeśli do zmywarki nie będzie pompowana woda. Może to być wina zamkniętego zaworu, braku wody w instalacji lub uszkodzonego elektrozaworu.
 • F7 – uszkodzenie przepływomierza – taki kod symbolizuje usterkę związaną z obiegiem wody. Jeśli przepływomierz wysyła zbyt mało sygnałów, najprawdopodobniej doszło do jego awarii.
 • F8 – nieprawidłowa ilość wody – taki kod pojawi się, jeśli w zmywarce będzie zbyt mało lub za dużo wody. Poziom cieczy bada hydrostat.
 • F9 – stale otwarty wlew wody – najprawdopodobniej doszło do awarii elektrozaworu, który nie odcina wlewu wody.Kody błędów – zmywarka BEKO


Czas przejść do kodów błędów kolejnego producenta. Zmywarki Beko bardzo często wybierane są przez naszych klientów. Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego sprzętu, powinieneś wiedzieć, co kryje się pod poniższymi symbolami:


 • H2 – taki kod symbolizuje problem z czujnikiem zmętnienia wody. Może to oznaczać pojawienie się brudnej wody w instalacji wodociągowej.
 • H3 – ten symbol oznacza usterkę zaworu trójdrożnego. Mogło niestety dojść do jego zapchania, więc warto to zweryfikować.
 • H4 – awaria układu NTC, czyli problemy z temperaturą. Najprawdopodobniej potrzebna będzie wymiana czujnika na nowy.
 • H5 – problemy z dopływem wody. Może to być skutek zamkniętego zaworu dopływu, awarii hydrostatu lub przerwy w dostawie wody.
 • H6 – brak wody, zbyt mała jej ilość lub niskie ciśnienie. Winowajców może być kilku. Elektrozawór, pompa lub niedrożny przewód.
 • H7 – taki błąd oznacza problemy z nagrzaniem wody do odpowiedniej temperatury. Problemem może być między innymi grzałka.Kody błędów w pozostałych urządzeniach


Podobne zasady obowiązują także w urządzeniach pozostałych producentów. Inne symbole, choć takie same usterki, sygnalizuje zmywarka Hotpoint Ariston. Kody błędów zazwyczaj składają się z litery i cyfry. Nie trzeba znać ich na pamięć. Wystarczy wiedza, że pod każdym symbolem znajduje się konkretna informacja dla użytkownika. Krótka lektura instrukcji obsługi wystarczy, aby przekonać się, co urządzenie próbuje nam przekazać. Po usunięciu usterki, wystarczy wyłączyć i włączyć ponownie urządzenie. Nie jest potrzebne kasowanie błędów. Zmywarka Samsung (i każda inna marka), która nie posiada wyświetlacza LCD (na przykład modele do zabudowy), będzie sygnalizować awarię miganiem diod. To najprostszy sposób służący weryfikacji błędów. Wystarczy, że sprawdzisz, które diody i jaki tryb migania odpowiada za konkretne problemy.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert