Poradniki Eksperta

Preset – co to jest?


Po polsku brzmi to znacznie dłużej – ustawienia wstępne, ustawienia predefiniowane – dlatego najczęściej spotkasz angielsko brzmiące określenie preset. Jest to zbiór zapamiętanych ustawień, dzięki którym można uzyskać odpowiedni balans bieli, ekspozycję, kontrast, wyostrzenie czy nasycenie każdego z kolorów.


Preset – co to jest

Presety stanowią jedno z najpotężniejszych narzędzi w postprodukcji, które upraszczają ten proces. Jeśli wielokrotnie wprowadzasz te same poprawki podczas edycji zdjęć, nauka tworzenia ustawień wstępnych może pomóc w wyeliminowaniu wielu powtórzeń z przepływu pracy. Ustawienia wstępne będą się różnić w zależności od osobistego stylu edycji, ale jeśli pamiętasz o typowych warunkach fotografowania (takich jak na przykład fotografowanie w ostrym lub miękkim świetle), możesz utworzyć niestandardowe presety, które mają zastosowanie do szerokiej gamy sesji zdjęciowych. Najczęściej presety stosuje się podczas edycji zdjęć w takich programach jak Photoshop czy Lightroom, ale nawet w prostych aplikacjach – Instagram czy Snapseed – znajdziesz je, tyle że noszą inną nazwę. To Filtry w Instagramie i Style w Snapseed.


Jak stworzyć preset?


Lightroom ułatwia tworzenie ustawień wstępnych. Niezależnie od tego, czy dotyczy to podstawowych regulacji suwaka, czy poprawiania ostrości, redukcji szumów, korekcji obiektywu i innych niestandardowych ustawień, warto zainwestować swój czas w stworzenie takiego zestawu ustawień wstępnych i zaoszczędzić mnóstwo czasu w przyszłości.


Oto kilka podstawowych kroków, które należy wykonać, aby utworzyć preset. Ta lista nie jest wyczerpująca i dostosowania będą się różnić w zależności od wyglądu, którego szukasz.


•    Wybierz ekspozycję: po załadowaniu zdjęć do Lightroom otwórz moduł Develop, wybierz obraz i wybierz swoją ekspozycję. Zwykle wiąże się to z dostosowaniem odcienia skóry fotografowanej osoby do miejsca, w którym chcesz ją fotografować. Tych zmian jeszcze nie zapisuj.

•    Dostosuj światła, cienie, biel i czerń: może być konieczne rozwinięcie świateł i bieli, aby zachować więcej szczegółów. W tym samym czasie możesz podnieść cienie i podbić czarne w górę lub w dół, w zależności od zakresu dynamicznego uchwyconego na obrazie. Te zmiany zostaną ostatecznie zapisane.

•    Dostosuj krzywą tonalną: dodanie krzywej „S” do panelu Krzywa tonalna doda trochę dodatkowego kontrastu, podbijając światła i zmniejszając niektóre czernie na obrazie. Po wybraniu opcji Krzywa punktowa kliknij i przeciągnij punkt na ukośnej linii w panelu Krzywa tonalna, aby dokonać zmian. Możesz obniżyć punkt w prawym górnym rogu, aby zmiękczyć światła i podnieść lewy dolny punkt, aby nieco spłaszczyć cienie.

•    Dostosuj regiony: dopasowanie suwaków Regionów pozwoli ci dostroić właśnie utworzoną krzywą „S”. Baw się nimi, aż znajdziesz wygląd, który Ci się spodoba.

•    Dostosuj teksturę: w przypadku portretów staramy się nieco zmiękczyć teksturę i wyrazistość, aby uzyskać bardziej pochlebny wygląd.

•    Dostosuj odcienie, nasycenie i luminancję: te regulacje powinny być wykonane zgodnie z Twoimi upodobaniami. Na przykład zmniejszamy nieco odcień i nasycenie w przypadku zieleni.

•    Dostosuj podzielone tonowanie: tutaj możesz naśladować tonację w kolorze turkusowym/pomarańczowym, popularną w Hollywood.

•    Luminancja: delikatnie zwiększ luminancję, aby lekko zmiękczyć skórę, uzyskując bardziej pochlebny portret.

•    Zwiększ ilość wyostrzania: ponownie uważaj, aby nie podbić go zbyt mocno, ponieważ ryzykujesz przesadzenie z detalami.


Aparaty w naszej ofercie:



Zapisz swój nowy preset


Po wybraniu ustawień dla ustawienia wstępnego nadszedł czas, aby je zapisać. Kliknij „+” w panelu Presetów po lewej stronie, aby utworzyć nowy preset. Następnie musisz wypełnić okno dialogowe Nowe ustawienie wstępne tworzenia.


Teraz nadaj presetowi nazwę, która podpowiada, jak będzie zmieniał zdjęcie. Twoja nazwa przyda się, gdy Twoja kolekcja gotowych ustawień będzie się powiększać. Po kliknięciu przycisku Utwórz w prawym dolnym rogu okna dialogowego ustawienie wstępne powinno zostać zapisane i gotowe do użycia.


Jak zainstalować gotowy preset?


W sieci znajdziesz setki, a nawet tysiące gotowych presetów. Jedne są bezpłatne – za inne trzeba uiścić drobną opłatę. Ponieważ są szeroko dostępne, warto z nich skorzystać, zanim sam zaczniesz je tworzyć. Instalacja gotowych presetów jest niezwykle prosta:


•    Wyodrębnij plik ZIP (wersja presetów na komputer) z ustawieniami wstępnymi pobranymi po zakupie.

•    Otwórz Lightroom Classic i przejdź do modułu Develop. Zobaczysz moduły wymienione na górze, po prawej stronie.

•    Po lewej stronie zobaczysz sekcję o nazwie Presety. Zobaczysz, że na liście jest już kilka podstawowych ustawień. Są one dostarczane w pakiecie z programem Lightroom.

•    Kliknij ikonę + w prawym górnym rogu sekcji.

•    Wybierz opcję Importuj ustawienia wstępne z menu rozwijanego.

•    Twoje ustawienia wstępne będą teraz wyświetlane w sekcji Ustawienia wstępne.


Preset – czyli ustawienia wstępne – to potężne narzędzie edycyjne. Dlatego musisz stosować je z bardzo dużą ostrożnością. Wielu twórców presetów twierdzi, że są one uniwersalnym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb edycyjnych, takim jak magiczny filtr, który może natychmiast przekształcić Twoje obrazy w warte nagrody dzieła sztuki. Jednak prawda jest taka, że bardzo często nieumiejętnie użyty preset zniszczy Twoją pracę, a zdjęcie okaże się bezwartościowe.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756