Jak uratować prześwietlone zdjęcie?

Czy można naprawić coś, co zostało zepsute, zwłaszcza prześwietlone zdjęcie? Taka zepsuta klatka analogowego filmu z reguły lądowała w koszu na śmieci i nikt nie próbował jej naprawiać. Podbijanie ekspozycji bądź wyciąganie detali obrazu z cieni spowoduje gwałtowny wzrost poziomu ziarna na zdjęciu. Jednak dziś, gdy fotografujemy przede wszystkim aparatami cyfrowymi, mamy więcej możliwości, by uratować prześwietlone zdjęcie.


prześwietlone zdjęcie


Czym jest prześwietlone zdjęcie? To obszary kadru, które są zbyt jasne, aby czujnik mógł uchwycić wszystkie informacje. Czasami scena jest po prostu tak jasna i skontrastowana, że po prostu nie mamy wyboru. Prześwietlenie jest wynikiem zbyt dużej ilości światła padającej na kliszę lub, w aparacie cyfrowym, na matrycę. Prześwietlone zdjęcia są zbyt jasne, mają bardzo mało szczegółów w podświetleniach i wydają się wyblakłe.


Sekret poprawnej ekspozycji


To, jak bardzo wyeksponujesz zdjęcie, zależy od nastroju, emocji i uczuć, które masz nadzieję przekazać w swojej pracy. Niektórzy fotografowie uważają, że prawidłowa ekspozycja to naturalnie wyglądająca fotografia ze zrównoważonymi światłami i cieniami, które nie powodują utraty szczegółów. Inni mogą celowo prześwietlić lub niedoświetlić zdjęcie, aby ukryć niechciane szczegóły lub przekazać określone uczucie, bądź emocje. Ekspozycja to twórczy wybór i nie ma „właściwej” dla każdego zdjęcia.


Co zrobić, by uniknąć prześwietlonego zdjęcia?


•    Zrozum trójkąt ekspozycji – on wyjaśnia, w jaki sposób czas otwarcia migawki, przysłona i ISO współpracują ze sobą, aby zrobić zdjęcie z odpowiednią ekspozycją.


•    Ustaw niskie ISO. Liczba ISO określa czułość czujnika aparatu na światło. Jeśli Twoje ISO jest zbyt wysokie, możesz prześwietlić obraz.


•    Ustaw średnią do wysokiej wartość przysłony. Przysłona to otwór, który pozwala światłu paść na czujnik i zmienia głębię ostrości. Jeśli Twoja przysłona jest zbyt szeroka, możesz wpuścić za dużo światła i prześwietlić obraz.


•    Ustaw średni lub szybki czas otwarcia migawki. Szybkość migawki oznacza, jak długo migawka aparatu jest otwarta podczas robienia zdjęcia. Im dłużej migawka jest otwarta, tym większa szansa na prześwietlenie obrazu.


•    Użyj kompensacji ekspozycji. Podczas fotografowania w trybie priorytetu migawki lub priorytetu przysłony, jeśli część kadru jest bardzo ciemna lub bardzo jasna, aparat może się pomylić. Obracanie pokrętłem informuje aparat o prześwietleniu lub niedoświetleniu ujęcia.


•    Zwróć uwagę na histogram. W fotografii cyfrowej histogram to wykres słupkowy, który wskazuje liczbę przechwyconych pikseli, od czystej czerni z jednej strony do czystej bieli z drugiej. Większość aparatów cyfrowych może wyświetlać histogram na wyświetlaczu: paski skupione w kierunku czystej czerni wskazują na niedoświetlony obraz; paski skupione w kierunku czystej bieli wskazują na prześwietlony obraz.


Wszystkie te zabiegi są istotne – wszak lepiej zapobiegać, niż ratować.


Aparaty w naszej ofercie:



Jak uratować prześwietlone zdjęcie?


Zbyt łatwo jest odrzucić dobre ujęcia z powodu jakiegoś błędu technicznego podczas importowania ich z karty pamięci. Dotyczy to zwłaszcza prześwietlonych zdjęć, a najczęściej możliwe jest przekształcenie ich w coś interesującego. Przede wszystkim jednak powinieneś przywyknąć do fotografowania w formacie RAW. Pozwala on na zapisanie jak największej ilości oryginalnych danych obrazu, co oznacza, że wszystkie miejsca, o których myślałeś, że zostały całkowicie zepsute, nadal zawierają informacje, które przechwyci RAW. Jeśli zapisujesz pliki JPEG, nie rozpaczaj, ponieważ wciąż możesz wiele zrobić, po prostu będziesz tylko bardziej ograniczony.


Współczesna fotografia daje nam do ręki narzędzia, dzięki którym może udać się, naprawić prześwietlone zdjęcie. Fotografowie używają ich wedle upodobań, ale najwięcej możliwości dają programy do edycji zdjęć – Photoshop i Lightroom. Trzy podstawowe kroki, aby naprawić prześwietlone zdjęcie, to:


•    matowe wykończenie – doskonale nadaje się do zmiękczenia mocno prześwietlonego zdjęcia. Aby to osiągnąć, użyj krzywej tonalnej, by ściągnąć biały punkt w dół do jasnoszarego i nieco przesunąć czarny punkt w górę. Następnie utwórz krzywą S, aby dodać kontrast. Upewnij się, że używasz „Krzywej punktowej” zamiast „Krzywej parametrycznej”;


•    HDR + HSL – jeśli Twoje prześwietlone zdjęcie jest w formacie RAW, to nadal zawiera wiele informacji. Zacznij od ściągania świateł w dół, a cieni do góry. Lekko ściągnij w dół zarówno punkt bieli, jak i punkt czerni, aby kontrolować kontrast. Jest to technika HDR, która powoduje jednak, że kolory wyglądają na przesycone. Aby naprawić kolory, musisz przejść do regulacji HSL (odcień, nasycenie, jasność). W ten sposób zmniejszysz nasycenie niektórych kolorów, aby przywrócić je do normy;


•    korekty lokalne – możesz zacząć od lekkiego obniżenia ekspozycji. Następnie użyj narzędzia maskowania AI Lightroom, aby wybrać obszar korekty. Dostosuj jasność miejsca za pomocą świateł i bieli. Stwarza to znacznie bardziej naturalny wygląd niż podczas dostosowywania całej ekspozycji. Następnie, z odrobiną dodanego cienia, uzyskasz ostateczny obraz.


Aby naprawić prześwietlone zdjęcie w Lightroom, należy zastosować kombinację regulacji ekspozycji, świateł i bieli obrazu, a następnie użyć innych regulacji, aby zrekompensować utratę kontrastu lub ciemnych obszarów obrazu.


Jeśli wszystkie te zabiegi zawiodą, warto przekonwertować obraz na czarno-biały (lub monochromatyczny). Ta zmiana zmusza oko do skupienia się bardziej na świetle i cieniu niż na wierności tonalnej zdjęcia kolorowego, a jasne sekcje w połączeniu z ciemnymi mogą wyglądać szczególnie efektownie.

Czasami bez względu na to, ile pracy edycyjnej wykonasz lub ile dokonasz konwersji kolorów, po prostu nie da się naprawić prześwietlonego zdjęcia. Może to być spowodowane tym, że oryginalny obraz jest tak prześwietlony, że nie ma szczegółów, które by można odzyskać poprzez staranne przetwarzanie. W takim przypadku najlepszym posunięciem jest próba wycięcia prześwietlonych obszarów.


Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 41 287 500,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756