Poradniki Eksperta

Zmiana proporcji zdjęć – jak to zrobić?


Proporcje obrazu to kluczowy element w fotografii, ale zwykle jest to coś, co niewielu z nas w pełni rozumie. Najprościej – współczynnik proporcji to stosunek między szerokością a wysokością obrazu. Powodem, dla którego jest tak ważny, jest to, że wpływa na sposób komponowania zdjęcia i jego wielkość.


Zmiana proporcji zdjęć


Współczynnik proporcji jest przede wszystkim podyktowany rozmiarem matrycy aparatu, wziętym z szerokości i wysokości obrazu. Niektóre formaty, które dominowały w epoce fotografii filmowej, przeszły do dzisiejszych cyfrowych odpowiedników. Na przykład format 3:2 jest nadal używany przez nowoczesne lustrzanki pełnoklatkowe, a proporcja ta wynika z wielkości klatki filmu małoobrazkowego (lub matrycy światłoczułej) – 36 × 24 mm. Proporcje 1:1 lub 4:3, które były powszechne wśród średnich formatów, również zostały zaadaptowane cyfrowo. Jednak w dzisiejszych czasach większość nowoczesnych aparatów nie obsługuje tylko jednego formatu, ale dwa lub nawet więcej – niezależnie od tego, czy jest to kwadrat, prostokąt, czy nawet panorama.


Jakie są popularne formaty proporcji obrazu?


•    3:2


Jak wspomniano, profesjonalne, pełnoklatkowe aparaty cyfrowe nadal są zgodne z rozmiarem 3:2 na podstawie klatki filmowej 35 mm. Jednak zaawansowany system matrycy typu C (APS-C) z podstawowych lustrzanek cyfrowych również wykorzystuje ten sam współczynnik proporcji, mimo że jest mniejszy niż ich pełnoklatkowe odpowiedniki. Matryce APS-C firmy Canon 22,20 × 4,80 mm i Nikona 23,6 lub 23,7 × 15,60 mm są mniejsze niż pełnoklatkowy rozmiar 36 × 24. Mimo to nadal mają proporcje 3:2.


•    4:3


Aparaty z mniejszymi czujnikami, takie jak aparaty kompaktowe lub smartfony, zwykle używają proporcji 4:3. Ten sam format jest również używany przez trafnie nazwane, aparaty systemu Mikro Cztery Trzecie, które mają zaawansowane funkcje, tak jak lustrzanki cyfrowe, ale są znacznie mniejsze.


•    1:1


Nazywany również formatem kwadratowym ze względu na kształt wytwarzanego obrazu, ten współczynnik proporcji jest najbardziej powszechny wśród aparatów średnioformatowych. Podobnie jak 3:2, 1:1 również przeniesiono do aparatu cyfrowego ze standardowego rozmiaru filmu. Chociaż rzadko jest używany nawet na platformach cyfrowych, stał się popularny, gdy Instagram przyjął go po raz pierwszy w 2012 roku.


•    16:9


Ze względu na znaczną szerokość format ten uznawany jest za panoramiczny. Matryca rejestruje szerszy obszar niż inne proporcje. Dlatego jest to format preferowany przez wielu fotografów krajobrazu. Jest również popularny wśród filmowców ze względu na kinowy wygląd, jaki oferuje.


Zmiana proporcji zdjęć – po co ją robić?


Wybór odpowiedniego współczynnika proporcji podczas komponowania zdjęć ma kluczowe znaczenie dla miejsca, w którym się one znajdą. Wiedza o tym, jak zamierzasz wykorzystać zdjęcie i wcześniejsze ustawienie proporcji, zapewni, że będziesz mógł je dobrze skomponować.


Jeśli na przykład przesyłasz zdjęcia na Instagram, opcje, które masz, są stosunkowo ograniczone. Instagram pozwala tylko na użycie 1:1 (kwadrat), 1,91:1 (w poziomie) lub 4:5 (w pionie), więc bez względu na to, jak dobrze skomponowane jest zdjęcie w 3:2, na Instagramie nie pojawi się w całości.


Podobnie, najprawdopodobniej nadal będziesz musiał przycinać zdjęcia, jeśli planujesz je wydrukować, ponieważ będziesz musiał dostosować się do kompatybilnego współczynnika proporcji maszyn drukujących. Na przykład zdjęcie o proporcjach 3:2 można wydrukować tylko w formacie 4 × 6, 8 × 12 lub 10 × 15 cm. Tymczasem zdjęcie o proporcjach 4:3 można wydrukować tylko w formacie 6 × 8 cm.


Aparaty w naszej ofercie:



Zmiana proporcji zdjęć w aparacie


Większość lustrzanek cyfrowych pozwala wybrać proporcje przed zrobieniem zdjęcia. Zwykle możesz wybrać 3:2, 4:3, 16:9 lub 1:1. A jeśli wybierzesz format inny niż 3:2, zobaczysz na ekranie ramkę, która wskazuje, gdzie reszta kadru została odcięta. Wszystko, co musisz zrobić, to skomponować obraz w tym polu i zignorować wszystko poza nim. Po naciśnięciu migawki urządzenie automatycznie przycina ją do określonego rozmiaru.


Podobnie większość smartfonów daje również możliwość zmiany proporcji. Na przykład iPhone oferuje kwadratowy 1:1 i panoramiczny 16:9 oprócz domyślnego trybu zdjęć 4:3). Po przejściu do natywnej aplikacji „Zdjęcia” możesz także przyciąć obraz do dowolnego formatu od kwadratu do 9:16 (w zasadzie tylko 16:9, ale w orientacji pionowej). Prawie każdy inny telefon ma również odmianę tej funkcji. Zmiana proporcji zdjęć jest także bardzo łatwa, gdy użyjesz do tego celu ulubionego pakietu do edycji obrazu.


Zmiana proporcji zdjęć w programach do edycji obrazu


Aby zmienić proporcje obrazu w programie Photoshop, wybierz narzędzie „Kadrowanie” (C) i ustaw wstępne ustawienie kadrowania na „Współczynnik”. Następnie wpisz żądane wartości proporcji w górnym pasku ustawień, aby zmienić proporcje nakładki przycinania. Po ustawieniu naciśnij znacznik wyboru, aby przyciąć i zaktualizować proporcje. Współczynnik proporcji pozwala skorygować wymiary obrazu. Ta metoda jest również używana, gdy chcesz usunąć niechciane elementy, aby skupić się na centralnym punkcie obrazu.


Zmiana proporcji może spowodować wycięcie części obrazu, które chcesz zachować. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz tej funkcji do zmiany rozmiaru obrazu do druku. Niestety, jeśli obraz nie miał pierwotnie wymaganych proporcji, prawdopodobnie będziesz musiał przyciąć niektóre elementy obrazu.


Aby zmienić rozmiar obrazu, zwiększyć lub zmniejszyć obraz, możesz użyć narzędzia do edycji obrazu on-line, na przykład BeFunky Resize Tool. To narzędzie pomoże Ci osiągnąć żądany rozmiar obrazu bez utraty szczegółów obrazu lub jego rozciągnięcia. Oferuje zablokowane proporcje i kontrolę obrazu piksel po pikselu. Daje to profesjonalne rezultaty, a jednocześnie ułatwia zmianę rozmiaru i proporcji zdjęć, w przeciwieństwie do niektórych innych programów. Pamiętaj, że musisz mieć zaznaczoną blokadę współczynnika proporcji podczas wpisywania żądanej szerokości w pikselach – wysokość zostanie automatycznie dostosowana, aby utrzymać obraz we właściwej skali.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756