Poradniki Eksperta

Co to jest DPI zdjęcia? Jeśli fotografujesz i drukujesz swoje prace, to prawdopodobnie spotkałeś się już z tym określeniem. DPI to inaczej kropki na cal (ang. Dot Per Inch), czyli liczba pikseli obecnych w każdym calu zdjęcia. Innymi słowy, jest to miara liczby kropek ułożonych razem w linii o rozpiętości jednego cala. W rzeczywistości powinno używać się określenia PPI – piksel na cal (ang. Pixel Per Inch), jednak wciąż w obiegu jest to pierwsze określenie.

Im wyższa wartość DPI, tym wyraźniejszy jest wydrukowany obraz, im niższa wartość DPI, tym bardziej rozpikselowany i rozmyty będzie obraz drukowany w większych rozmiarach. Zaleca się, aby pliki przeznaczone do druku miały rozmiar do 300 DPI, aby uzyskać najwyższą jakość.


Zdjęcia ze smartfona lub ze źródeł internetowych, takich jak Facebook czy Instagram, mają zwykle rozdzielczość 72 DPI i są dostosowane do Internetu, a nie do drukowania, ale doskonale nadają się do oglądania na ekranie. Jak zmienić DPI zdjęcia, aby zrobić to bez zmiany rozmiaru obrazu? Musisz zmienić DPI, zachowując oryginalne wymiary w pikselach, czyli rzeczywistą rozdzielczość cyfrową zdjęcia. Musisz pamiętać, że ta procedura nie zmieni zdjęcia cyfrowego w żaden inny sposób niż zmiana wewnętrznego ustawienia DPI. Rozmiar i rozdzielczość obrazu cyfrowego pozostaną niezmienione.


Jak zwiększyć DPI zdjęcia w celu uzyskania idealnego wydruku?


Możesz zwiększyć DPI obrazu dzięki serwisowi internetowemu Let's Enhance, albo używając programów do edycji obrazu i darmowych konwerterów online. Możesz też po prostu zmienić DPI w ustawieniach oprogramowania do drukowania. Jak sprawdzić DPI zdjęcia? Możesz to zrobić, przeglądając właściwości obrazu w prawie każdym menedżerze plików lub edytorze zdjęć.


Sama zmiana wartości DPI nie dodaje pikseli, ostrości, ani przejrzystości do obrazu. W większości przypadków nie trzeba go zastępować, a oprogramowanie do drukowania obliczy DPI na podstawie rozdzielczości pliku źródłowego, gdy wybierzesz rozmiar wydruku.


Na przykład jeśli masz plik obrazu o rozdzielczości 1000 x 800 pikseli i chcesz go wydrukować jako zdjęcie 10 na 8 cali, to na każdy cal przypada 100 pikseli. Rzeczywista gęstość pikseli wynosiłaby 100, niezależnie od tego, czy wartość DPI jest ustawiona na 72, 300 czy 1000. Zmniejszenie rozmiaru wydruku jest więc jednym ze sposobów na zwiększenie DPI i sprawienie, aby Twoje zdjęcie wyglądało ostrzej.


Możesz także zmienić DPI, aby obraz miał domyślny rozmiar do zamierzonych wymiarów wydruku po załadowaniu do edytora tekstu lub programu do publikowania w Internecie. Na przykład, jeśli chcesz ustawić zdjęcie o szerokości 1500 pikseli tak, aby domyślnie miało rozmiar wydruku 4 cale, zmień ustawienie DPI zdjęcia na 375 DPI (1500 pikseli podzielone przez 4 cale = 375 pikseli na cal).

Aparaty w naszej ofercie:

Zmiana DPI zdjęcia

Musisz zrozumieć, jak działa DPI, ponieważ kontroluje dwie najważniejsze rzeczy w drukowaniu:


  • jakość Twojego wydruku. Mówiąc prościej, wyższa wartość DPI oznacza wyższą jakość druku. Większość dobrych drukarek domowych może drukować z rozdzielczością 300 dpi, co jest zalecanym minimum dla druku wysokiej jakości, a drukarki profesjonalne znacznie wyższą;
  • rozmiar Twojego nadruku. Piksel na obrazie cyfrowym jest odpowiednikiem kropki na wydruku. Tak więc, jeśli wydrukujesz obraz o szerokości 1800 pikseli przy rozdzielczości 300 punktów na cal (DPI), wydrukowany obraz będzie miał szerokość sześciu cali. Wydrukuj ten sam obraz w rozdzielczości 180 DPI, a będzie miał szerokość zdjęcia 10 cali.

To podstawowa matematyka — wystarczy podzielić liczbę pikseli przez DPI (dlatego dla ułatwienia w tym poradniku nie przeliczamy tych wielkości na centymetry). Jakiego narzędzia do zwiększenia DPI powinieneś użyć?


Możesz zmienić DPI obrazu w większości pakietów graficznych. Pamiętaj, że DPI jest tylko miarą rozdzielczości druku. Zmiana DPI nie zmienia rozmiaru obrazu cyfrowego ani rozmiaru pliku.

Jak zmienić DPI zdjęcia, by uzyskać najlepszą jakość wydruku?


Standardową zasadą jest to, że powinieneś dążyć do obrazu 300 DPI. Jest to świetna jakość w przypadku zdjęć i wątpliwe jest, ile dodatkowych szczegółów ludzkie oko może dostrzec nawet poza tym poziomem. Jednak jeśli obraz jest zbyt mały, aby wydrukować go w rozdzielczości 300 dpi, nie martw się. W przypadku obrazów, które będziesz trzymać w dłoniach, takich jak zdjęcia, ulotki lub czasopisma, celem jest 300 DPI lub wyższa, ale 250 wystarczy.


W przypadku plakatów lub zdjęć, które zamierzasz oprawić, możesz drukować z niższą rozdzielczością, ponieważ będziesz głównie patrzeć na nie z odległości kilku metrów. 200 DPI powinno być w porządku, może być nawet trochę niższe. Dotyczy to również drukowania na różnych materiałach, takich jak płótno. Z im większej odległości zamierzasz patrzeć na swój obraz, tym niższą DPI możesz ustawić. Zrozumienie znaczenia DPI jest bardzo ważne podczas drukowania. Tak łatwo jest zrujnować cały projekt, gdy pracujesz w zbyt niskiej rozdzielczości i otrzymujesz wydruki o niskiej jakości, ponieważ drukujesz je w większych rozmiarach, niż są w stanie odtworzyć.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756