Poradniki Eksperta

Piła elektryczna na wysięgniku – ranking [TOP5]

 2023-03-29 

Do usuwania wysoko położonych gałęzi służy tzw. okrzesywarka, czyli piła elektryczna na wysięgniku. Ranking przygotowaliśmy, aby ułatwić Ci wybór odpowiedniego modelu i wyjaśnić, dlaczego warto wykorzystać taki sprzęt w pracach ogrodowych.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Jak działa piła elektryczna na wysięgniku?

To urządzenie przeznaczone przede wszystkim do prac w ogrodach i sadach. Przy jej pomocy możesz ciąć wyżej położone gałęzie z poziomu gruntu, ponieważ głowica tnąca jest umieszczona na teleskopowym wysięgniku z możliwością regulacji jego długości. Takie użytkowanie zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo. Nie musisz korzystać z niestabilnej drabiny i manewrować pilarką w niekomfortowych warunkach.


Łączna długość piły wraz teleskopowym wysięgnikiem może wynosić nawet około trzech metrów. Pozwala to na wygodne przycinanie gałęzi na przykład drzewek owocowych. Głowica tnąca jest wyposażona w prowadnicę, zazwyczaj o długości do około 25 centymetrów. Wynika to z zapewniania możliwości komfortowej pracy. W przypadku gałęzi, większa długość raczej nie jest potrzebna, a manewrowanie takim sprzętem jest znacznie wygodniejsze. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji kąta nachylenia głowicy, co pozwala na wygodne cięcie w różnych warunkach. Jeśli cenisz sobie urządzenia wielofunkcyjne, to dobrym wyborem może być piła elektryczna na wysięgniku, w której głowica jest wymienna, na przykład na nożyce do żywopłotu.

Wybrane funkcje okrzesywarek

Wiele rozwiązań, które znajdziesz w piłach elektrycznych na wysięgniku jest tożsamych z występującymi w pilarkach łańcuchowych. Wynika to oczywiście z podobieństw mechanizmu tnącego. Powszechnie stosowaną funkcją jest na przykład automatyczne smarowanie łańcucha, które powinna mieć piła elektryczna na wysięgniku. Ranking prezentuje takie modele, ponieważ są one łatwe w obsłudze. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik na olej, który wystarczy napełnić i zapewni on właściwe smarowanie łańcucha. Dzięki temu łańcuch będzie się wolniej zużywał. Pojemność zbiornika na olej to zazwyczaj od 60 do 100 mililitrów.


Standardem nie jest za to beznarzędziowy system napinania i wymiany łańcucha. To praktycznie rozwiązanie, ponieważ nie potrzebujesz dodatkowego osprzętu do demontażu prowadnicy oraz napięcia łańcucha do piły. Jednak, jeśli nie przeszkadza Ci konieczność użycia narzędzi, to możesz zdecydować się na piłę elektryczną na wysięgniku bez tej funkcji i nieco zaoszczędzić.


Rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo jest automatyczny hamulec. Zatrzymuje on łańcuch piły, zaraz po zwolnieniu przycisku. Funkcja ta jest szczególnie przydatna, gdy występuje odbicie ostrza piły podczas cięcia.

Dla komfortu pracy urządzenie powinno być wyposażone również w pas naramienny oraz ergonomiczną rączkę z uchwytem antypoślizgowym. Manewrowanie sprzętem o długości niemal trzech metrów nie jest łatwe, dlatego takie udogodnienia są bardzo pożądane.

Parametry pił elektrycznych na wysięgniku

Jest kilka ważnych parametrów, którymi powinna charakteryzować się dobra piła elektryczna na wysięgniku. Ranking uwzględnia urządzenia o różnej mocy silnika. Zazwyczaj wynosi ona od około 700 do 800 W. Piły o większej mocy mają zazwyczaj większą masę oraz dłuższe prowadnice. Warto to wziąć pod uwagę, gdy kupujemy sprzęt, aby był on dopasowany do naszych najczęstszych zastosowań. Długa prowadnica to możliwość cięcia grubszych gałęzi, jednak manewrowanie nią w trudnodostępnych miejscach będzie bardziej uciążliwe. O wydajności urządzenia informuje także prędkość łańcucha. W modelach podstawowych jest to około 5 metrów na sekundę, a w tych najwydajniejszych nawet trzykrotnie więcej. Praca pilarką o większej wydajności zajmie mniej czasu.


Znaczenie ma oczywiście maksymalny zasięg pracy. Producenci informują, jaka jest maksymalna długość wysięgnika teleskopowego i jaki zasięg wraz z ostrzem pilarki on zapewnia. Dla komfortu pracy znaczenie ma także głośność urządzenia. W przypadku pił elektrycznych jest ona mniejsza niż w modelach z silnikiem spalinowym. Nie oznacza to jednak, że mała. Zazwyczaj wynosi przynajmniej około 80 dB. Podczas ciągłej pracy przez dłuższy czas, warto wyposażyć się w dodatkowe ochronniki słuchu.

Piła elektryczna na wysięgniku – akumulatorowa czy sieciowa?

Jedną z ważniejszych decyzji, którą podejmiesz kupując piłę akumulatorową na wysięgniku jest wybór rodzaju zasilania. Oczywiście silnik elektryczny może wykorzystywać akumulatory lub wymagać podpięcia do gniazdka. Typ zasilania powinieneś dopasować do warunków pracy. Urządzenia sieciowe są bardziej przystępne cenowo, co z pewnością jest dużą zaletą. Są także tak samo efektywne, ekologiczne oraz wydajne jak modele akumulatorowe. Jedynym mankamentem jest zasięg pracy ograniczony długością przedłużacza ogrodowego. Jeśli jednak nie jest to dla Ciebie problem, gdyż większość prac wykonujesz w przydomowym ogrodzie, gdzie jest łatwy dostęp do energii elektrycznej to taki sprzęt może być świetnym wyborem.


Akumulatorowe piły na wysięgniku to najlepszy wybór wtedy, gdy priorytetem jest dla Ciebie swoboda pracy. Przede wszystkim nie jesteś „uwiązany” długością przewodu zasilającego. Jeśli kupujesz swój pierwszy sprzęt akumulatorowy, powinieneś wybrać piłę na wysięgniku, która w zestawie ma dołączoną baterię oraz ładowarkę. Warto jednak przedtem sprawdzić ofertę elektronarzędzi bezprzewodowych danej marki. Akumulatory są bowiem uniwersalne w ramach systemu danego producenta. Oznacza to, że możesz przy ich pomocy zasilać inne urządzenia, na przykład kosiarki akumulatorowe czy nożyce do żywopłotu. Sprawdź więc czy producent urządzenia ma w ofercie sprzęt, który będzie Cię w przyszłości interesował. Warto także zakupić dodatkową baterię, dzięki której będziesz mógł zapewnić ciągłość pracy na czas ładowania pierwszego akumulatora. To ważne, zwłaszcza gdy planujesz bardziej intensywne użytkowanie.


Jeśli już posiadasz jakieś ogrodowe elektronarzędzia akumulatorowe, na przykład wspomnianą kosiarkę, to najrozsądniej będzie dokupić piłę elektryczną na wysięgniku tego samego producenta, w wersji bez akumulatorów i ładowarki. Używając już posiadanych baterii znacznie zredukujesz koszty.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756