Poradniki Eksperta

Mała piła spalinowa do gałęzi – ranking [TOP5]

 2023-03-30 

Do przycinania niewielkich drzew lub cięcia drewna o niewielkiej grubości będzie Ci potrzebna mała pila spalinowa do gałęzi. W ofercie znajduje się wiele takich modeli. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi wyboru, a także gotowymi rekomendacjami.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

9.5 / 10

3

MIEJSCE

9.5 / 10

4

MIEJSCE

9.0 / 10

5

MIEJSCE

9.0 / 10

Mała piła spalinowa do gałęzi – kiedy może się przydać?

Jeśli zdarza Ci się przycinać małe drzewa lub krzewy w ogrodzie lub na działce, ale nie chcesz korzystać z ciężkich i dużych narzędzi, to mała piła spalinowa do gałęzi może Ci się bardzo przydać. To idealny sprzęt do takich zadań. Waży stosunkowo niewiele a jego prowadnica jest krótsza, przez co łatwiej operować w gorzej dostępnych miejscach.


Jeśli musisz wyciąć małe drzewa lub krzewy, większa piła spalinowa może okazać się zbyt ciężka i nieporęczna. Mniejszy model poradzi sobie w takich warunkach bardzo dobrze. Jeśli szykujesz opał na zimę lub przycinasz drewniane materiały budowlane, mniejsza piła spalinowa także sprawdzi się w takiej roli doskonale. W każdej z tych sytuacji mała piła spalinowa do gałęzi może sprawić, że zadanie wykonasz szybciej, wygodniej i w bezpieczniejszy sposób. Musisz jednak pamiętać, że to nadal sprzęt o wysokiej mocy, dlatego koniecznie używaj go z odpowiednią dozą ostrożności.

Lekka piła spalinowa do gałęzi – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Aby wybór okazał się satysfakcjonujący a urządzenie sprawdzało się możliwie jak najlepiej, powinieneś zwrócić uwagę na właściwe cechy sprzętu. To bez wątpienia moc i pojemność silnika. Dlaczego? Im mocniejszy silnik, tym piła będzie w stanie efektywniej przecinać drewno, co jest szczególnie ważne podczas prac związanych z cięciem większych lub twardszych gałęzi. Moc silnika mierzona jest w kilowatach lub koniach mechanicznych. W przypadku małych pił spalinowych, warto zwrócić uwagę na modele z mocą silnika od około 1,5 do 2,5 kilowata. Kolejną, ważną cechą silnika jest jego pojemność. Jest mierzona w centymetrach sześciennych i wpływa na wydajność piły. Im większa pojemność, tym silnik będzie w stanie przeciąć twardsze drewno i większe gałęzie. Ma to związek z wyższym momentem obrotowym. W przypadku małych pił spalinowych, pojemność silnika wynosi zazwyczaj od 25 do 45 centymetrów sześciennych. Pamiętaj, że większa moc i pojemność silnika przekłada się zazwyczaj na wzrost wagi piły spalinowej, co może wpłynąć na jej poręczność i wygodę użytkowania.


Długość prowadnicy do piły jest kolejną z kluczowych cech piły spalinowej, na którą zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu. W przypadku poręcznych modeli przeznaczonych do przycinania gałęzi, zalecana długość prowadnicy wynosi zazwyczaj od 200 do 350 milimetrów. Wymiar prowadnicy ma wpływ na zakres cięcia, czyli na to, jak grube kawałki drewna będziesz mógł przyciąć za jednym poprowadzeniem piły. Im dłuższe ostrze, tym grubsze gałęzie możesz ciąć, ale jednocześnie narzędzie staje się bardziej nieporęczne i cięższe. Dlatego powinieneś wybrać długość odpowiednią do zadań, jakie planujesz wykonywać. Do gałęzi w zupełności wystarczy 20- lub 30-centymetrowa prowadnica.

Które cechy piły spalinowej ułatwią Ci prace w ogrodzie?

Wyżej opisane parametry techniczne nie wyczerpują zagadnienia zakupu dobrej, poręcznej piły do przycinania gałęzi. Jest jeszcze kilka aspektów, które powinieneś mieć na uwadze. Na pewno można do tej grupy zaliczyć system beznarzędziowej wymiany i napinania łańcucha. Rozwiązanie jest bardzo przydatne, gdyż umożliwia szybką i łatwą wymianę lub napinanie łańcucha bez użycia narzędzi. Konstrukcja jest tak zaprojektowana, abyś mógł zmienić łańcuch do piły lub naprężyć go na prowadnicy w każdej chwili, bez względu na okoliczności. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków, aby móc przejść do dalszej pracy. Zazwyczaj w pierwszej kolejności musisz ściągnąć osłonę łańcucha. Następnie, przy użyciu specjalnego pokrętła lub przycisku, zwolnij napięcie łańcucha i ściągnij go z prowadnicy. Teraz wystarczy założyć nowy element i naprężyć go po pomyślnym montażu. Pamiętaj, aby zachować właściwe napięcie łańcucha! Zbyt luźny może spowodować jego wypadnięcie, a zbyt mocno naprężony może prowadzić do szybszego zużycia nie tylko łańcucha, ale również prowadnicy piły spalinowej.


Dobrej jakości urządzenie powinno być również wyposażone w automatyczny hamulec. Jego działanie polega na tym, że gdy podczas pracy urządzenia użytkownik z jakiegoś powodu puści uchwyt piły, silnik automatycznie zgaśnie. W ten sposób możliwe do uniknięcia są groźne wypadki, które mogłyby spowodować zranienie pilarza. Jeśli już jesteśmy przy temacie bezpieczeństwa, dobra piła spalinowa dysponuje także osłoną dłoni. Chroni ona przed odłamkami, które mogą odbić się podczas cięcia. Oczywiście podczas prac z piłą spalinową, powinieneś używać okularów ochronnych. Ochrona oczu przed opiłkami jest kluczowa. Jeśli ścinasz gałęzi drzew znajdujących się ponad Tobą, powinieneś także założyć kask. Zabezpieczy Twoją głowę przed skutkami uderzenia spadających elementów drzewa.


Na koniec jeszcze kilka słów podsumowania. Pamiętaj, aby przed pierwszym uruchomieniem piły zajrzeć do instrukcji obsługi. W dokumencie producent informuje o najważniejszych aspektach pracy z tym konkretnym modelem. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej mieszanki paliwowej. Zachowanie proporcji podczas mieszania oleju z benzyną jest ważne dla żywotności silnika dwusuwowego. Mieszankę przygotowuj w kanistrze, aby mieć możliwość dokładnego wymieszania komponentów. Sama obsługa piły spalinowej nie jest trudna, choć należy zachować rozwagę i przestrzegać zaleceń producenta. Zwłaszcza, jeśli chodzi o serwis urządzenia. Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi napinania i wymiany łańcucha. Dowiedz się także jak go ostrzyć, aby cięcie przebiegało bezpiecznie i szybko. Tępy łańcuch ma kiepską wydajność i może ulec zerwaniu podczas pracy urządzenia. Jedno jest pewne – nasze rekomendacje na pewno ułatwią Ci zakup.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756