Poradniki Eksperta

W dobie poczty elektronicznej, rozmiar plików ma spore znaczenie. Szczególnie, jeśli przesyłasz ich dużo, a jakość niekoniecznie ma znaczenie. Zastanawiasz się, na czym polega zmniejszenie wagi zdjęcia? Wszystko wyjaśniamy w tekście poniżej. Zachęcamy do lektury!

Dlaczego zmniejszenie wagi zdjęcia może być potrzebne?

Obecne smartfony wykonują zdjęcia w niezwykle wysokiej rozdzielczości. To oczywiście ogromna zaleta, gdyż przekłada się to na jakość fotografii, ale jednocześnie rośnie również rozmiar pojedynczego pliku. W ten sposób, zdjęcie może „ważyć” nawet kilkadziesiąt megabajtów, zamiast kilkaset kilobajtów, jak miało to miejsce kiedyś. Może to utrudniać przechowywanie dużej ilości fotografii lub ich przesyłanie za pośrednictwem poczty elektronicznej. W takim wypadku, zmniejszenie wagi zdjęcia może być rozwiązaniem na przyspieszenie wysyłki. Czasami nie chodzi tylko o czas, ale o blokadę załączników, które osiągają rozmiary większe, niż pozwala na to dostawca poczty mailowej. Na przykład użytkownicy Gmaila, mogą wysyłać pliki nieprzekraczające 25 megabajtów. Po przekroczeniu tej wartości, są one przesłane w formie linku do pobrania z poziomu Dysku Google. To akurat korzystne rozwiązanie problemu, ale nie wszyscy operatorzy przewidują taką możliwość.


Poza tym, jeśli archiwizujesz fotografie na dysku twardym lub w „chmurze”, wykonanie kompresji zdjęć pozwala na zgromadzenie ich w większej ilości. A przecież nie zawsze konieczne jest zachowanie wysokiej rozdzielczości. Co innego, jeśli zdjęcia mają być publikowane w sieci lub wykorzystywane do druku. Jeśli chodzi o przesyłanie fotografii na strony internetowe, te także mogą posiadać ograniczania dotyczące wagi pliku. Często jest to na przykład 5 megabajtów. Wiąże się to z dbałością o zoptymalizowane działanie witryn. Zwróć na to także uwagę, jeśli prowadzisz własną stronę lub bloga. Upload multimediów o dużych rozmiarach, może być uciążliwy dla użytkowników, którzy posiadają słabsze łącze internetowe. W takim wypadku, strona będzie wczytywała się długo, a to może zniechęcać odwiedzających do korzystania z niej. No i warto wspomnieć o jeszcze jednym, może nieoczywistym fakcie. Osoby, które przeglądają Twoją stronę z poziomu urządzenia mobilnego, często korzystają z pakietu danych mobilnych. Wczytywanie multimediów o dużym rozmiarze, bardziej zużywa dane użytkownika.


Smartfony w naszej ofercie:

Jak zmniejszyć wagę zdjęcia w szybki sposób?

Zmniejszenie wagi fotografii wcale nie jest takie trudne i nie potrzebujesz do tego żadnego dodatkowego programu. System operacyjny dysponuje właściwymi narzędziami, których nie musisz szukać w sieci. Jeśli chodzi o użytkowników środowiska Windows, wystarczy uruchomić popularnego Painta. To prosty program graficzny, który pozwala dokonywać nieskomplikowanej, ale za to szybkiej obróbki różnych materiałów. Włączenie Painta jest bardzo szybkie – uruchom pasek Start, a następnie wpisz nazwę programu. System sam podpowie Ci odpowiednią aplikację. Uruchom ją, a następnie wczytaj zdjęcie, którego wagę planujesz zmniejszyć.


W zakładce „Narzędzia główne”, umieszczono opcję „Zmień rozmiar”. To właśnie z niej powinieneś skorzystać. Wybierz ją, a wyświetli się małe okno, w którym możliwe jest zmienianie rozmiaru zdjęcia za pomocą określenia wartości procentowej lub konkretnej rozdzielczości. Bez względu na to, co wybierzesz, rezultat będzie ten sam. Zmniejszając wymiary zdjęcia, zmieni się także jego waga. Nie należy przesadzać, gdyż wtedy rozdzielczość będzie niska i na dużych wyświetlaczach fotka będzie się kiepsko prezentować. Teraz pozostaje zapisać zdjęcie lub jego kopię. To wszystko. Cała operacja zajmuje kilkanaście sekund.


Zmniejszenie wagi zdjęcia

Sposób na szybkie zmniejszenie dużej ilości zdjęć

No dobrze, ale co zrobić, jeśli zdjęć jest dużo, a Ty potrzebujesz ich szybko? Przecież pojedyncze zmniejszanie każdego zdjęcia jest bez sensu. Oczywiście nie brakuje i takich rozwiązań dla użytkowników Windows. Właściciele komputerów Apple mogą skorzystać z takiej opcji poprzez panel automatyzacji. Wystarczą dwa kliknięcia myszki i gotowe. A co z użytkownikami systemu Microsoft? Masowe zmniejszanie zdjęć jest możliwe między innymi dzięki prostemu programowi Image Resizer for Windows.

Aplikacja pozwala nie tylko na masowe zmniejszenie rozmiaru fotografii, ale także dokonanie konfiguracji, która pozostaje w pamięci programu. Możesz więc zdefiniować określoną rozdzielczość, do której mają być zmniejszone zdjęcia. Możesz ustawić co najmniej kilka standardów, które później będziesz wybierać, w zależności od potrzeb. Możesz zdefiniować różne rozmiary, których używasz do poszczególnych celów. To bardzo ułatwia pracę. Poza zmniejszeniem rozdzielczości, udostępnione jest także wybranie poziomu jakości zdjęcia, które jest poddawane obróbce.

Jak więc szybko zmniejszyć rozmiar dużej ilości zdjęć? Zaznacz materiały, które chcesz zmniejszyć, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na jeden z nich. Ukaże się rozwijane menu, z którego musisz wybrać opcję „Zmień rozmiar obrazów”. Następnie wybierz jeden ze zdefiniowanych standardów i kliknij „Zmień rozmiar”.

Zmniejszanie zdjęć – możliwości jest wiele

Sposobów na zmniejszenie rozmiaru zdjęć jest wiele, podobnie jak programów umożliwiających takie działanie. Rośnie dostępność narzędzi online, które pozwalają obrabiać zdjęcia, bez konieczności instalowania aplikacji na komputerze. To bardzo wygodne, zwłaszcza, gdy pracujesz na różnych urządzeniach. 

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756