Poradniki Eksperta

Szkoły znacznie zmieniły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Nowoczesne sale, nowe metody nauczania, a także szybszy i skuteczniejszy kontakt z rodzicem. To tylko kilka zmian na lepsze, które wprowadzono. Nowym narzędziem jest również Librus. Co to takiego? Wyjaśniamy w tekście poniżej.

Librus – co to jest?


Librus jest platformą, która ma służyć nie tylko pracownikom systemu oświaty, ale także rodzicom uczniów. Pozwala on na bieżące monitorowanie efektów w nauce pociech. W portalu umieszczane są wszystkie ważne informacje na temat uczniów. Jako rodzic, masz więc pełny dostęp do wszystkich danych. Nie musisz czekać na wywiadówkę, aby sprawdzić wyniki w nauce Twojego dziecka. Zapisywane są tam także uwagi i pochwały, które pozwalają zweryfikować sprawowanie pociechy podczas obecności w szkole. Librus Synergia pełni funkcję tradycyjnego dziennika lekcyjnego, ale w formie elektronicznej. W ten sposób został wykorzystany pełny potencjał technologii, które znamy już od lat. Coraz więcej placówek oświatowych korzysta z e-dzienników. Wypierany jest w ten sposób papierowy odpowiednik. Z platform elektronicznych korzysta już niespełna 10 000 placówek w całym kraju.


Dzienniki elektroniczne nie są nowe. Pierwsze placówki, głównie prywatne, wprowadzały je już w okolicach 2010 roku. Jednak dopiero od niedawna ustawodawca uregulował e-dzienniki w polskim prawie. Dotyczy to nie tylko Librusa, ale także innych platform, które są wykorzystywane przez polskie szkoły. Właściwe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej zostało opublikowane 25 sierpnia 2017 roku, a więc chwilę przed rozpoczęciem roku szkolnego. W dokumencie zostały opracowane między innymi sposoby prowadzenia nauki, a także działalności wychowawczej. Z rozporządzenia wynika, że e-dzienniki mogą być używane w polskich szkołach, ale najpierw organ prowadzący musi ten fakt zaakceptować. Regularnie kolejne instytucje wprowadzają to rozwiązanie, gdyż jest ono bardzo wygodne dla wszystkich użytkowników. Zarówno dla rodziców, jak i uczniów.

Funkcje dostępne w Librusie


Aby przekonać się, jak przydatne jest to narzędzie, warto poznać jego wszystkie funkcje. Platforma zapewnia dostęp do najważniejszych opcji z punktu widzenia nauczyciela prowadzącego, a także rodzica. Przede wszystkim, w dzienniku zapisywane są wszystkie oceny i zachowanie dziecka. Obok każdej noty wpisana jest data oraz krótka informacja czego ona dotyczy. Pozwala to więc monitorować efekty bieżącej nauki na sprawdziany lub kartkówki. Bardzo ważną funkcją jest także możliwość sprawdzenia nieobecności na lekcjach. Jeśli dziecko udaje się na wagary, taka informacja będzie odnotowana w e-dzienniku. Rodzic ma więc pełną kontrolę nad tym, gdzie dziecko spędza czas, który powinno poświęcić szkole.

Bardzo komfortowym rozwiązaniem jest także możliwość korespondowania z nauczycielem. Pozwala to na stały kontakt, który jest bardzo ważny, jeśli np. Twoje dziecko ma problemy z konkretnym przedmiotem. To o wiele szybsza, a także wygodniejsza forma konwersacji. Obydwie strony dialogu nie muszą spotykać się w szkole, co bywało problematyczne, na przykład przez wiązanie obowiązków zawodowych z opieką nad dzieckiem. Rodzic ma także możliwość sprawdzenia planu lekcji i terminarza, w którym powinny być zapisane sprawdziany oraz planowane wydarzenia szkolne, które wymagają przygotowania.


Co ciekawe, Librus jest dodatkowo zintegrowany z aplikacjami pozwalającymi na organizację spotkań online. Jeśli więc kiedykolwiek wystąpi jeszcze konieczność odbywania lekcji zdalnie, jest to znacznie uproszczone. W Librusie mogą być także zapisywane zadania domowe. W ten sposób uczniowie i rodzice mają do nich wgląd.

Zalety korzystania z Librusa z punktu widzenia rodzica


Librus jest bardzo funkcjonalnym narzędziem. Nie zawsze możliwa jest obecność na wywiadówkach, a wtedy kontakt z wychowawcą lub nauczycielami jest znacznie utrudniony. Jeśli więc chcesz zasięgnąć opinii pracowników szkoły, możesz wysłać do nich wiadomość z prośbą o opis aktualnej sytuacji.


Masz także możliwość bieżącego analizowania efektów pracy Twojego dziecka. Jeśli niepokoją Cię jakieś oceny, możesz porozmawiać o nich z uczniem. Co więcej, możesz pochwalić lub nagrodzić dziecko za sukcesy. To samo dotyczy z resztą zachowania w szkole. Jeśli pojawiają się uwagi lub pochwały, możesz zareagować od razu. Dostęp do e-dziennika to także szansa na to, aby być na bieżąco z tym, co dzieje się w szkole. Jeśli zbliża się klasówka, możesz przypomnieć o tym dziecku i zmotywować je do nauki. Choć każdy rodzic ma sporo zaufania do swojej pociechy, odrobina kontroli bywa potrzebna i pozwala na szybką reakcję. Dziecko potrzebuje stałego wsparcia, także jeśli chodzi o naukę. Rodzice powinni więc być zadowoleni z faktu popularyzowania Librusa i tego typu platform. Każda z nich dysponuje podobnymi funkcjami, bez względu na twórcę aplikacji. Obecnie najpopularniejszym narzędziem jest jednak Librus. Konto rodzica jest intuicyjne w obsłudze, a to bardzo ważne.


Przy tym punkcie warto wspomnieć o możliwości monitorowania kilku dzieci jednocześnie. Oczywiście dzięki Librus jest to możliwe. Jeśli masz więc kilkoro dzieci, możesz sprawdzić ich wyniki w nauce za pomocą multikonta. Co ważne, nie muszą uczęszczać do jednej szkoły i klasy. Aby sprawdzić szczegółowe informacje na temat każdego dziecka, wymagane jest jedynie przełączenie się między kontami. Za to oś czasu z powiadomieniami dotyczącymi wszystkich uczniów jest wspólna i można ją odczytać bez potrzeby zmieniania profilu. Prawda, że wygodne? 

Laptopy w naszej ofercie:

Korzyści Librusa dla nauczycieli


Librus jest także bardzo wygodnym narzędziem dla samych nauczycieli. Pozwala zorganizować ich pracę za pomocą jednej platformy. Mogą w niej być zapisane zadania domowe, daty kolejnych sprawdzianów i klasówek. W ten sposób terminarz zajęć, a także ocenianie uczniów jest o wiele bardziej zrozumiałe dla rodziców. W każdej chwili nauczyciel i wychowawca mają możliwość wysłania wiadomośi do rodzica, aby przesłać mu swoje uwagi wobec dziecka. Librus bardzo mocno skraca drogę kontaktu pomiędzy stronami.

Choć korzystanie z narzędzia dla wielu osób wydawało się na początku uciążliwe, dziś chętnie korzystają z niego wszyscy pedagodzy. Zamiast nosić ze sobą dziennik, wystarczy zalogować się na początku lekcji, aby zaznaczyć ewentualne nieobecności lub wpisać oceny poszczególnym uczniom. Organizacja zajęć z pomocą Librusa jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Nauczycielowi nie umknie już żaden szczegół.

librus logowanie

Zakładanie konta w Librus – krótki poradnik


Logowanie do Librusa nie jest trudne, ale najpierw musi zostać założone konto użytkownika. Login i hasło służące do zalogowania kolportują szkoły. Placówka edukacyjna musi założyć konto ucznia, aby następnie przypisać go do odpowiedniej klasy. Ponadto, szkoła ma także obowiązek stworzyć profil rodzica. To jednak nie wszystko, bo konieczne jest zarejestrowanie się na stronie internetowej twórcy platformy. Jak tego dokonać?


W pierwszej kolejności wejdź na stronę Librus Rodzina: www.portal.librus.pl/rodzina. Po prawej stronie powinieneś zauważyć przycisk „Rozpocznij”. Następnie musisz wybrać opcję „Pierwszy raz”. Dotyczy ona tylko tych użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z platformy. W kolejnym kroku wybierz polecenie „Rozumiem, zakładam konto Librus”.

Konieczne będzie podanie adresu e-mail, zdefiniowanie hasła dostępu oraz wybranie kategorii wiekowej. Potwierdź, że nie jesteś robotem i załóż konto. Na podany przez Ciebie adres e-mailowy zostanie przesłany link aktywacyjny. Musisz w niego kliknąć, aby profil został aktywowany. Następnie kliknij w przycisk „Powiąż konta”. To wszystko!


Dostępny jest także Librus na smartfon! Platforma dostępna jest w bibliotekach Google Play i App Store. Mogą więc z niej korzystać użytkownicy telefonów z Androidem, ale także iOS. Logowanie odbywa się za pomocą podania adresu e-mail oraz hasła.

Logowanie do Librusa po założeniu konta


Jeśli udało Ci się już założyć konto, teraz wystarczy się zalogować. Jak to zrobić? Nie jest to trudne. Przede wszystkim, rozpocznij od wejścia na odpowiednią witrynę lub włączenia aplikacji mobilnej w swoim smartfonie. W odpowiednim miejscu wprowadź login i hasło. Następnie naciśnij przycisk „Zaloguj” i gotowe. Właśnie zalogowałeś się do Librusa. Po pierwszym zalogowaniu będziesz musiał podać własne hasło. To pierwsze jest przesyłane przez szkołę.


Gdyby się okazało, że zapomnisz dostępu po jakimś czasie, hasło może być zresetowane w dowolnym momencie. Na podany przez Ciebie adres e-mail zostanie wysłany link, który pozwoli dokonać zmiany. Resetowanie hasła wygląda identycznie, jak w przypadku każdego innego portalu.

Czy korzystanie z Librusa jest płatne?


Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje Librus. Logowanie ucznia lub rodzica jest w stu procentach bezpłatne. Jednym z warunków określonym w rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej było zapewnienie nieodpłatnego korzystania z platformy dla opiekunów i uczniów. W innym wypadku placówka nie ma prawa przejść na e-dziennik.


Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku aplikacji mobilnej przeznaczonej na smartfony lub tablety. Choć korzystanie z tej wersji jest bezpłatne, to konieczne jest opłacenie abonamentu, aby skorzystać z tak zwanych „Mobilnych dodatków”. Opłata ta wynosi 29,99 zł za miesiąc dostępu. Co otrzymuje się w zamian? Płatna wersja aplikacji mobilnej umożliwia między innymi dostęp do plików i wiadomości, które wysyłają nauczyciele. 


Wersja darmowa aplikacji mobilnej pozwala wyłączenie na sprawdzenie ocen, nieobecności, kalendarza, a także planu lekcji. Ponadto aktualizacja danych ma miejsce co trzy godziny, a nie jak w wersji płatnej – na bieżąco. Abonament obejmuje wyłącznie jedno dziecko. Za kolejnych uczniów należy dopłacić kolejną opłatę w tej samej wysokości. To od rodzica zależy więc, czy chce korzystać z dodatkowych funkcji na swoim telefonie.

Jakie pakiety Librusa są oferowane szkołom?


Librus dociera do placówek edukacyjnych z ofertą trzech pakietów. Różnią się one ilością świadczeń i oczywiście ceną. Im więcej rozwiązań w pakiecie, tym wyższa cena za dostęp do platformy. Najtańszym rozwiązaniem jest Pakiet Podstawowy. W jego ramach możliwe jest:


  • korzystanie z automatyzacji prowadzenia nadzoru pedagogicznego;
  • łatwe i poprawne prowadzenie dokumentacji szkolnej;
  • komunikacja z rodzicami i uczniami;
  • optymalizacja pracy nauczycieli;
  • bezpieczne przechowywanie danych zgodnie z wytycznymi Urzędu Ochrony Danych Osobowych.


Pakiet Rozszerzony dostarcza ponadto dodatkowe funkcje:


  • cyfryzacja administracji szkolnej między innymi przez prowadzenie elektronicznej księgi ucznia;
  • tworzenie i drukowanie niezbędnych dokumentów;
  • dostęp do dokumentacji zgodnej z aktualnymi przepisami i wytycznymi;
  • łatwe zarządzenie danymi nauczycieli i uczniów;
  • możliwość monitorowania pracy szkoły dzięki dostępowi do panelu analiz i statystyk.


Pakiet Kompleksowy jest najbardziej zaawansowaną ofertą dla szkół. Gwarantuje dodatkowo:


  • system generowania placu lekcji on-line z uwzględnieniem czasu pracy poszczególnych nauczycieli, a także możliwości lokalowych placówki;
  • spójną bazę danych dydaktycznych i administracyjnych;
  • zbiór analiz w ramach poszczególnych systemów;
  • efektywne planowanie działania placówki i łatwe zarządzanie pracą nauczycieli i danymi uczniów.


To od szkoły zależy, na którą ofertę się zdecyduje. Wszystko uzależnione jest od nastawienia dyrekcji, a także budżetu, którym operuje szkoła każdego roku. Czasami może okazać się, że podstawowe funkcje w zupełności wystarczą.

logowanie librus

Czy szkoła może zdecydować się na inną platformę?


Librus nie jest monopolistą na rynku. W ofercie znajdują się także inne platformy działające jako e-dziennik. Choć niewątpliwie to właśnie Librus jest najpopularniejszy i większość placówek decyduje się na jego wdrożenie. Jeśli jednak placówka edukacyjna dopiero myśli o wprowadzeniu e-dzienników, powinna zapoznać się z innymi, alternatywnymi możliwościami. To wręcz wskazane!


Dostępnych jest jeszcze co najmniej kilka platform, które cieszą się dobrymi recenzjami. To na pewno MobiDziennik, MobiReg, Vulcan UONET+ i Kidsview. Choć każda z aplikacji służy do tego samego, interfejs i sposób konfiguracji jest naturalnie inny. Podobnie jak ilość dostępnych funkcji. Warto zapoznać się z opiniami użytkowników różnych platform, aby wyrobić sobie własne zdanie. Być może recenzjami dzielą się także osoby, które miały możliwość pracować na kilku platformach i są w stanie wskazać najlepszą z nich. Placówki edukacyjne wdrażające e-dziennik muszą mieć na uwadze, że z narzędzia będą także korzystać rodzice i dzieci, dlatego powinny być one intuicyjne i stabilne. Korzystanie z niezweryfikowanych platform jest nieodpowiedzialne i nie powinno mieć miejsca. Zwłaszcza, że gromadzone są tam dane osobowe.

Komputery w naszej ofercie:

Czy do korzystania z Librusa potrzebny jest odpowiedni sprzęt?


Librus jest platformą, która nie stawia dużych wymagań technicznych. Zdecydowanie wystarczy do obsługi domowy komputer, choć konieczny jest dostęp do Internetu. A Librus na telefon? Jak najbardziej, aplikacja może być także używana na telefonie, jeżeli wcześniej pobierzesz ją w wersji mobilnej. Jeśli jednak chodzi o zdalne nauczanie, może okazać się potrzebny bardziej wydajny laptop lub komputer stacjonarny. Sprzęt starszej daty może sprawiać kłopoty. Wtedy zachęcamy do zapoznania się z ofertą komputerów dostępnych aktualnie w sprzedaży. Wiele z nich kupić można w atrakcyjnej formie ratalnej, która zapewnia możliwość zakupu bez konieczności wykładania dużej ilości gotówki. Zwłaszcza, że większość ofert to obecnie raty z zerowym oprocentowaniem. 


Poza laptopem czy komputerem, do nauki zdalnej potrzebne będą także słuchawki z mikrofonem. Pozwalają odizolować się od hałasów otoczenia, a także prowadzić komunikację z nauczycielem. Jeśli nie masz laptopa, konieczne będzie także podłączenie kamerki internetowej do PC. Kamery www nie są drogie. Najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt złotych i wystarczają do podstawowego użytku. 


Należy pamiętać, że korzystanie z e-dzienników wymaga od szkół wyposażenia każdej klasy w laptopa lub komputer stacjonarny. Tylko wtedy, nauczyciele będą mogli sprawdzać obecności oraz wpisywać właściwe oceny do dziennika. Na szczęście sale dydaktyczne są coraz lepiej wyposażone i w wielu z nich komputer jest już standardem przy biurku pedagoga.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756