Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak działa zmywarka? Budowa zmywarki

 2023-08-30 

Zmywarka to urządzenie, które wbrew pozorom jest dość proste konstrukcyjnie. Ma układ doprowadzania i podgrzewania wody, zraszania jej w komorze, a także odprowadzania brudnej wody do kanalizacji. Jednakże, aby zmywarka nie tylko „oblewała” naczynia wodą, ale skutecznie rozpuszczała detergent i radziła sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami, to już nieco bardziej zaawansowana technika. Chcąc poznać nieco bardziej, jedno z przydatniejszych urządzeń w domu, zapraszamy do naszego artykułu. Odpowiadamy w nim jak działa zmywarka, jak rozpuszcza detergent i jak radzić sobie z konserwacją, wpływającą na dłuższą żywność sprzętu.

Budowa zmywarki, czyli najważniejsze komponenty urządzenia

Konstrukcyjnie zmywarka została wyposażona, m.in. w kilka zestawów komponentów odpowiedzialnych za poszczególne etapy zmywania. W pierwszym z nich, główną rolę odgrywa system doprowadzania i odprowadzania wody. Dba o to pompa myjąca, która transportuje wodę do ramion spryskujących (lub w wybranych modelach – innowacyjnych, dodatkowych dysz spryskujących). Po włożeniu naczyń do środka (i dokładnym rozmieszczeniu ich zgodnie z wymogami producenta) i wybraniu stosownego programu, silnik uruchamia pompę, która tłoczy wodę do wnętrza. Pompa jest też skorelowana z grzałką przepływową, odpowiedzialną za właściwą temperaturę wody. Podgrzewanie jej należy do jednego z ważniejszych procesów zmywania, bo to właśnie ciepła woda podgrzana do min. 45 st. Celsjusza, odpowiada za rozpuszczenie tłuszczów i zmycie wszelkich zabrudzeń. Kolejnym równie ważnym elementem zmywarki są ramiona spryskujące, ulokowane na jej dnie (lub coraz częściej, także pod środkowym koszem na naczynia jako dodatkowy poziom zraszania).

Zmywarki w naszej ofercie:

Ramię natryskowe – jak zmywarka rozprowadza wodę?

Ramię natryskowe umieszczone jest zwykle na dnie zmywarki, pod dolnym koszem, tak aby zraszająca naczynia woda spryskiwała od dołu wszystkie naczynia i spadała ponownie na dno. Drugie ramię umieszcza się zaś pod koszem górnym. Z czasem, producenci rozwinęli technicznie możliwości sprzętu, dodając dodatkowe elementy, jeszcze skuteczniej i intensywniej rozprowadzające wodę (oprócz m.in. kilkupoziomowego spryskiwania, na rynku są też specjalistyczne dysze do mycia, np. garnków i patelni lub specjalne ruchome listwy, docierające do najskrytszych zakamarków urządzenia). Ramiona są też stale unowocześniane – na ramieniu może być zamocowany dodatkowy element, którym jest koło lub obrotowy trójkąt, orbitalnie obracający się wokół własnej osi, zwiększający tym samym zasięg mycia. Dodatkowe dysze mogą zmywać nawet o 30 proc. lepiej, niż tradycyjne ramię natryskowe.

Jak zmywarka myje i rozpuszcza detergent?

Wiesz już, jak woda transportowana jest do wnętrza i rozprowadzana w komorze zmywania. Jak działa zmywarka w kolejnych etapach? Urządzenie uwalnia włożoną przez nas tabletkę myjącą, która wpada do wnętrza na dno urządzenia lub konkretne naczynia rozmieszczone w dolnym koszu. Pod wpływem ciepłej wody, tabletka rozpuszcza się i łączy z wodą. Woda, która została rozprowadzona do wnętrza przez ramiona, zostaje przefiltrowana i ponownie wykorzystana w procesie zmywania. To właśnie dlatego, detergent który jeszcze jest na dnie urządzenia, za moment zostanie rozpuszczony i rozprowadzony dyszami spryskującymi, domywając wszelkie zabrudzenia podczas mycia zasadniczego (czas trwania tego etapu to średnio 40-60 min).


W kolejnym etapie rozpoczyna się płukanie z użyciem nabłyszczacza. Tuż przed etapem wysuszenia, woda, która płukała naczynia zostaje oprowadzona pompą do kanalizacji. Najnowsze modele mają także takie rozwiązania, które widocznie optymalizują zużycie wody podczas procesu mycia zasadniczego i płukania. Wykorzystują wówczas wbudowane zbiorniki, do których trafia najczystsza woda z ostatniego etapu płukania. Wówczas woda ta użyta jest w trakcie mycia wstępnego w następnym procesie zmywania.

Budowa zmywarki, a eksploatacja

Aby zmywanie odbywało się jak najskuteczniej, ważne, aby dbać o czystość poszczególnych komponentów. Przykładowo – wspomniane ramię natryskowe pod wpływem twardej wody może się zatykać. W praktyce, w dziurkach spryskujących wodę może gromadzić się nadmiar kamienia, który zwyczajnie należy oczyścić. Najlepiej zrobić to wykręcając ramię i uderzając nim energicznie w dłoń, tak aby kamień wykruszył się i samoczynnie wypadł. Pamiętajmy jednak, aby regularnie wsypywać do specjalnego zbiornika specjalną sól do zmywania (nigdy kuchenną!), która zmniejszy problem występowania kamienia.


Kolejnym równie ważnym elementem zmywarki, który zadba o efektywne zmywanie jest filtr. Mimo, że większość urządzeń ma filtr samoczyszczący (zmywarka automatycznie obmywa specjalne sitko na dnie zmywarki, a resztki trafiają do odpływu, po drodze filtrowane są też przez większy filtr zgrubny), warto raz na jakiś czas wykręcić filtry i oczyścić je z zalegających resztek.

Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756