Poradniki Eksperta

Zmywarka pod piekarnikiem – czy to dobre połączenie?


Gdy w kuchni czy aneksie kuchennym jest mało miejsca, staramy się ze sprzętami „iść w górę”. To znaczy, że to co się da, stawiamy w tzw. słupku. Wiele osób robi to nawet specjalnie, oszczędzając miejsce w aneksie. Poza tym, dobrze jest to zrobić, jeśli w grę wchodzi piekarnik. Łatwiej jest bowiem wyjmować dosyć ciężkie i gorące blachy, gdy drzwiczki znajdują się na poziomie zgiętych rąk. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby, które mają kłopoty z klękaniem czy schylaniem. No i oczywiście starsi, którzy nie przepadają za „przymusową gimnastyką”. Czy można zrobić tak ze zmywarką? Jeśli tak, to w którym miejscu można ją montować. Czy zmywarka pod piekarnikiem, to dobre miejsce dla maszyny zmywającej? A może kuchnia zintegrowana? O tym chcemy Wam opowiedzieć i doradzić.zmywarka pod piekarnik


Kuchnia zintegrowana


Taki model nazywa się także kombajnem. Kuchnia zintegrowana składa się z trzech części i – zwykle na podstawie o szerokości około 90 cm mieści się zlewozmywak, 2 płyty grzejne i nierzadko wąska chłodziarka. Zestaw ten nadaje się najlepiej do postawienia w kuchni na działce, w małym domku, w którym każdy metr się liczy i szkoda powierzchni na osobną kuchnię. W kuchniach zintegrowanych raczej nie przewiduje się zmywarki. Co jednak zrobić, jeśli chcemy mieć podobny zestaw w domu i wiemy, że zmywarka bardzo się nam przyda?Opcja zmywarka pod piekarnikiem


Praktycznie jedna tylko marka ma w swojej ofercie kuchenkę z płytą (elektryczną lub gazową), pod którą znajduje się piekarnik elektryczny oraz zmywarka, a wszystko na szerokości około 60 cm, głębokości ok. 60 cm i wysokości 83,5-90 cm. Taki zestaw prezentuje się całkiem nieźle i to nie tylko na działce. Można by go spokojnie postawić w minikuchni. Zwłaszcza, że ma także liczne zabezpieczenia, więc użytkownikowi nic nie grozi, a już na pewno nie to, że do piekarnika przeniknie para wodna ze zmywarki, uszkadzając jego szyby.


Podobne zabezpieczenia funkcjonują w zestawie, który ma tylko piekarnik oraz znajdującą się pod nim zmywarkę. Można zatem powiedzieć, że zestawienie zmywarka pod piekarnikiem albo inaczej piekarnik nad zmywarką jest możliwe, zwłaszcza w formie konkretnego sprzętu 3 lub 2 w 1 do kupienia.Zabudowa w słupku


Tę formę zabudowy zazwyczaj wymyślamy samodzielnie, a wykonawstwo powierzamy fachowcom, chociaż tzw. słupki można kupi już gotowe. Zanim jednak tak się stanie i dokonamy wyboru sprzętów, trzeba zastanowić się nad tym, jakie modele najlepiej wybrać. Trzeba pamiętać o tym, iż muszą one być zgodne co do wielkości. Powinny zatem mieć zbliżone (jeden do drugiego) gabaryty. Najpopularniejsze słupki mają piekarnik umiejscowiony na wysokości ramion osoby go obsługującej.


Drugim sprzętem AGD, który bezpiecznie można umieścić w takim słupku, jest kuchenka mikrofalowa. Zdecydowanie gorzej rzecz się ma ze zmywarką. Wprawdzie jest opcja zabudowy jej w słupku z piekarnikiem, ale nie w układzie zmywarka nad piekarnikiem. Po pierwsze dlatego, że otwierana jest ona w sposób uchylny. Po drugie, ponieważ jej dolny kosz bywa poważnie obciążany, np. garnkami, więc ze względu na ciężar, musi ona znajdować się niżej, np. pod piekarnikiem. Obydwa urządzenia powinny być przeznaczone do zabudowy, a zmywarkę najlepiej jest wybrać z tzw. modeli kompaktowych. Powodem takiego wyboru jest to, że zmywarki kompaktowe mają mniejszą wysokość (ok. 44 cm) oraz zwykle stalowe drzwiczki, dzięki czemu nie wymagają zabudowy meblowej. 


Poza tym, dolne kosze zmywarek wyposażone są w kółka, co ułatwia ich wysuwanie. Wyobraźmy sobie zatem, że sięgamy wysoko, by zapakować lub opróżnić takie urządzenie. Najwyżej taki model (kompaktowy o wysokości ok. 45 cm) najlepiej jest umieścić na wysokości 45 cm (licząc od podłogi). Nad zmywarką można wtedy zmieścić piekarnik, choć zdania na ten temat są podzielone, więc najlepiej sprawdzi się ekspres do kawy, jeśli go używamy albo półki na naczynia. Tak więc koncepcja piekarnik ze zmywarką – w tym przypadku się nie sprawdza. Zdecydowanie lepiej zatem postawić zmywarkę do zabudowy pod blatem roboczym.


Zmywarki wolnostojące w naszej ofercie:


A jeśli wybierzemy wolnostojącą?


Ten model zmywarki wolnostojącej można w zasadzie postawić wszędzie. Jednakże to wcale nie znaczy, że mamy pełną dowolność. Wprawdzie zmywarkę, która ma zdejmowany blat można ustawić nawet pod blatem roboczym, to trzeba jednak przestrzegać pewnych ograniczeń. Otóż najlepiej, żeby urządzenie znalazło się blisko gniazda dostarczającego energię elektryczną (zmywarka działa na prąd) oraz dopływu i odpływu wody. To wiąże się z podłączeniem każdego modelu. Istotne także jest to, żeby zmywarki wolnostojącej nie instalować w pełnej zabudowie kuchni czy aneksu.


Dopuszczalnym wariantem jest wspomniana opcja ustawienia jej pod blatem kuchennym, ale można to zrobić tylko przy zachowaniu odstępów od innych sprzętów, np. szafek kuchennych, gdyż wysoka temperatura, powstająca podczas zmywania może na nie źle wpłynąć. W zasadzie, zmywarka nie powinna także stać w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń grzewczych, które w czasie swojej pracy wytwarzają wysoką temperaturę, bo może to mieć negatywny wpływ na jakość pracy maszyny zmywającej.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert