Poradniki Eksperta

Zmywarka nie pobiera wody – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn tego, że zmywarka nie pobiera wody, ale nie zawsze oznacza to poważną awarię. Nieraz przyczyną mogą być jedynie drobne usterki, które jesteśmy w stanie sami naprawić. Zanim jednak przejdziemy do działania, koniecznie musimy zweryfikować, dlaczego zmywarka nie pobiera wody.


zmywarka nie pobiera wody


Zmywarka nie pobiera wody – od czego należy zacząć?


Uruchomienie zmywarki powinno spowodować jej dłuższe działania, zgodnie z wybranym programem. Jeśli jednak zamiast poprawnego działania uruchomi się ona na krótką chwilę, a potem przerwie swoje działanie oraz wyświetli kod błędu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z sytuacją, w której zmywarka nie pobiera wody. Każdy producent ma inne oznaczenia kodów, więc najlepiej sprawdzić je w instrukcji. Wraz z krótkim działaniem zmywarki mogą towarzyszyć jej głośne dźwięki, które absolutnie nie są związane z normalnym działaniem. W przypadku nowych zmywarek warto zweryfikować, czy jest ona prawidłowo podłączona. Ten problem może dotyczyć każdego urządzenia, nie tylko wolnostojącego, więc koniecznie powinniśmy to sprawdzić w przypadku zmywarki do zabudowy. Jeśli mamy pewność, że połączenie jest poprawne, ciśnienie wody prawidłowe oraz mamy odkręcony zawór, należy sprawdzić inne możliwe przyczyny, które mogą wyjaśnić nam, dlaczego zmywarka nie pobiera wody.


Sprawdź również Podłączenie zmywarki do wody - instrukcja krok po kroku


Zmywarki w naszej ofercie:Zmywarka nie pobiera wody – najczęstsze przyczyny i rozwiązania


Istnieje kilka podstawowych przyczyn tego, że nasza zmywarka nie pobiera wody. Omówiliśmy już kwestię montażu zmywarki, warto przy tym oczywiście sprawdzić, czy węże doprowadzające wodę nie są zagięte lub uszkodzone. Jakie mogą być inne przyczyny tego, że nasza zmywarka nie działa?

  • Awaria elektrozaworu – ten element jest odpowiedzialny w zmywarce za odpowiedni pobór wody (zarówno momentu pobierania, jak i ilości, która zostanie pobrana). Znajduje się na końcu węża doprowadzającego wodę. Jak sprawdzić, czy działa prawidłowo? Wystarczy odłączyć zmywarkę od źródła wody i włączyć mycie. Możemy również zdemontować elektrozawór i podłączyć go do prądu. W każdym z tych przypadków zawór powinien się otworzyć i wydawać z siebie brzęczący dźwięk. Uszkodzenie tego komponentu oznacza konieczność wymiany go na nowy egzemplarz.

  • Uszkodzony programator zmywarki – znajduje się na drzwiach urządzenia, a jeśli jest uszkodzony, może wysyłać błędne sygnały do zmywarki. Przyczyną zwarcia jest zazwyczaj niekontrolowany skok napięcia, a wymianę powinien przeprowadzić fachowiec.

  • Brudne styki przewodnika – jedną z najczęstszych przyczyn tego, że zmywarki nie działają poprawnie, jest brud w stykach przełącznika. W takim przypadku urządzenie może wysyłać sygnał o ryzyku przelania, co też sprawia, że zmywarka nie pobiera wody. W celu naprawy należy położyć zmywarkę (jeśli jest to możliwe, np. przy zmywarce wolnostojącej), odłączyć kable pływaka odpowiedzialnego za zabezpieczenie zmywarki przed zalaniem oraz wyjęcie go. Na końcu pływaka znajduje się mechanizm, który należy przeczyścić. Następnie możemy złożyć zmywarkę, pilnie uważając, aby wszystko było na swoim miejscu.

  • Zapchany płaszcz wodny – ten element również należy do najczęściej psujących się w zmywarce. Płaszcz wodny, a dokładniej sieć drobnych kanalików, które go tworzą, jest niezwykle narażony na zatykanie się brudem, np. w postaci resztek jedzenia z talerzy. Jeśli są niedrożne, woda nie może zostać pobrana na potrzeby mycia naczyń. Płaszcz bardzo łatwo można rozmontować i dokładnie wyczyścić, choć należy pamiętać, że uszkodzenia (w tym pęknięcia) będą oznaczać konieczność wymiany go na nowy.


Sprawdź również

Dlaczego zmywarka nie domywa? Najczęstsze przyczyny

Zmywarka buczy? Sprawdź, co to oznacza


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert