Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka zmywarka do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

 2023-07-17 

Zmywarka już dawno stała się standardem wśród kuchennych sprzętów. To praktyczne urządzenie, które nie tylko wspomaga domowników w codziennych czynnościach, ale przy tym jest innowacyjne, komfortowe w obsłudze, energooszczędne, a w zabudowie meblowej niewidoczne dla otoczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając ten sprzęt? Jaka zmywarka do zabudowy sprawdzi się w wypadku dużej rodziny, a z jakiej będzie zadowolony singiel? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Rodzaje zmywarek do zabudowy

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jaka zmywarka do zabudowy będzie odpowiednia dla domowników, czy miejsca, w którym ma zostać usytuowana, warto przeanalizować, co w tym segmencie oferują nam producenci. Zmywarki do zabudowy można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, które dotyczą ich szerokości, a co za tym idzie, również pojemności. Producenci oferują zmywarki do zabudowy o szerokości 60 cm oraz 45 cm. Większe modele oferują pojemność od 8 do nawet 15 kompletów naczyń, a mniejsze umyją w jednym cyklu od 6 do nawet 11 kompletów. Podczas wyboru zmywarki, warto kierować się pojemnością, jednak należy wziąć pod uwagę kilka innych ważnych aspektów, które wyjaśnimy podczas prezentacji rodzajów zmywarek.

Zmywarki do zabudowy w naszej ofercie:

Zmywarki pełnogabarytowe o szerokości 60 cm

Zmywarka do zabudowy o szerokości 60 cm często nazywana jest również pełnogabarytową. To dlatego, że posiada ona standardowe wymiary niszy zabudowy meblowej, która jest obecnie stosowana w kuchniach. Tego rodzaju zmywarki oferują dużą pojemność komory zmywania na 1 cykl. Pojemność podawana jest w kompletach naczyń, co oznacza zastawę stołową dla 1 osoby, w której skład wchodzą trzy talerze: płaski, głęboki oraz deserowy, nóż, widelec, łyżka oraz szklanka o pojemności 200 ml i filiżanka do kawy wraz ze spodkiem.


Kierując się wyłącznie tym parametrem, najłatwiej wybrać zmywarkę do restauracji, czy małej gastronomii.

Pytanie brzmi, jaka zmywarka do zabudowy 60 cm będzie odpowiednia do domu? Podczas przygotowywania i spożywania posiłków, korzystamy przecież z rozmaitych naczyń, które następnie możemy myć w zmywarce. Dlatego wybierając to urządzenie, obok parametru pojemności, warto też wziąć pod uwagę wyposażenie komory zmywania oraz rozmaite funkcje wewnętrznych koszy.

Zmywarki kompaktowe o szerokości 45 cm

Jaka zmywarka do zabudowy 45 cm będzie odpowiednia biorąc pod uwagę, że nie mamy wiele miejsca w kuchni, a rodzina liczy cztery osoby. Liczba osób w gospodarstwie domowym jest bardzo ważna, ale ważniejszą kwestią jest to, z jaką częstotliwością są przygotowywane posiłki. Nawet kompaktowe modele zmywarek oferują pojemność sięgającą nawet 11 kompletów naczyń. Oznacza to, że przy bogatym wyposażeniu w kosze oraz możliwości ich regulacji, będziemy w stanie w jednym cyklu umyć zarówno naczynia z obiadu, jak również garnki, czy patelnie oraz sztućce.

 

Kompaktowe zmywarki do zabudowy nie tylko oszczędzają cenną przestrzeń w kuchni, ale tak samo, jak modele pełnogabarytowe, mogą być wyposażone w szereg innowacyjnych systemów i funkcji, poprawiających komfort obsługi, a także spełniających najwyższe standardy w zakresie energooszczędności.

Zmywarki do zabudowy 60 cm w naszej ofercie:

Rodzaj panelu sterowania a zabudowa

Jaka zmywarka do zabudowy będzie lepsza, biorąc pod uwagę panel sterowania? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wybór sposobu sterowania powinien zależeć wyłącznie od preferencji użytkownika. Najważniejsze, aby był dostosowany do wszystkich domowników, którzy będą go obsługiwać, a zatem powinien być jak najbardziej intuicyjny oraz komfortowy.

 

Zmywarki do zabudowy wyposażone są w dwa rodzaje paneli sterowania. Tak zwany panel zintegrowany jest ukryty w górnej krawędzi drzwi i po zamontowaniu oraz zabudowaniu urządzenia, jest zupełnie niewidoczny dla otoczenia. Panel odkryty jest umiejscowiony na zewnętrznej stronie drzwiczek sprzętu. Takie umiejscowienie sprawia, że jest widoczny w kuchni. Oba panele sterowania mogą być wyposażone w przyciski bezpośredniego wyboru, ergonomiczne pokrętła, dotykowe pola, a nawet wyświetlacze TFT lub LCD. Bez względu na rodzaj panelu sterowania, zmywarki mogą być również zaawansowane technologicznie.

Zużycie wody i energii elektrycznej

Jaka zmywarka do zabudowy będzie nie tylko funkcjonalna, ale również energooszczędna? Energooszczędność to bardzo ważny parametr, a w wypadku zmywarki, warto zwrócić uwagę nie tylko na zużycie przez nią energii elektrycznej, ale również wody. Informacje dotyczące klasy efektywności energetycznej, rocznego zużycia energii elektrycznej oraz wody w litrach na 100 cykli w programie Eko, znajdziemy na etykiecie energetycznej. Nowe regulacje prawne w tym zakresie sprawiły, że producenci są zobligowani do informowania użytkowników przed zakupem o wartościach tych parametrów. Zwykle modele odznaczające się wyższą efektywnością energetyczną są droższe w zakupie, niemniej w dłuższej perspektywie, podczas użytkowania, ta inwestycja z pewnością nam się opłaci.


Wśród nowatorskich systemów, które mają wpływ na oszczędność energii elektrycznej oraz wody, warto wymienić możliwość podłączenia zmywarki do ciepłej wody. To wciąż unikalna funkcja, występująca jeszcze w niewielu modelach. Urządzenie podłącza się wtedy bezpośrednio do ciepłej wody, co w praktyce oznacza, że zmywarka pobierze o wiele mniej energii elektrycznej podczas cyklu. Ma to związek z podgrzaniem wody, które musi nastąpić w klasycznym montażu.

 

Montaż zmywarki wyposażonej w możliwość podłączenia do ciepłej wody nie jest trudny, ani też skomplikowany. Jeśli nie czujemy się dobrze w tego rodzaju czynnościach, warto poprosić o wsparcie fachowca, który dodatkowo sprawdzi wszelkie podłączenia, uszczelni je, a także zagwarantuje uznanie gwarancji producenta podczas ewentualnej awarii sprzętu.

Systemy stosowania detergentów

Jaka zmywarka do zabudowy określana jest jako nowoczesna? Jednym z takich urządzeń może być sprzęt wyposażony np. w automatyczny system dozowania środka myjącego. Do niedawna oferowany był on przez producentów w sprzęcie pralniczym, ale jego efektywność szybko docenili użytkownicy i stąd ta innowacja została dodana również do zmywarek. Wyposażone są w niego zarówno zmywarki o szerokości 60 cm, jak i modele kompaktowe.

 

Klasyczne środki myjące do zmywarek to zwykle specjalne tabletki do zmywania. Jedna kapsułka wykorzystywana jest na 1 cykl zmywania. Automatyczny system dozowania sprawia, że zmywarka pobiera tylko taką ilość środka do zmywania, ile faktycznie potrzebuje, biorąc pod uwagę załadunek, stopień zabrudzenia naczyń, a także wybrany program. To oszczędne rozwiązanie, które dodatkowo wpływa na efekty zmywania.

Higieniczne funkcje parowe

Wiele zmywarek do zabudowy wyposażonych jest w nowoczesne i higieniczne funkcje parowe. Para podana na różnych etapach cyklu zmywania, może dezynfekować naczynia, usuwać z nich alergeny i drobnoustroje, a także skutecznie suszyć naczynia tak, że od razu po zakończeniu zmywania można je bez wycierania odstawić na półkę, czy do szafki. Mycie parowe to przede wszystkim skuteczne czyszczenie naczyń, ponieważ para dociera do wszystkich zakamarków komory zmywania. Pod tym względem, jest skuteczniejsza niż woda, która jest rozprowadzana poprzez specjalne ramiona natryskowe. Funkcje parowe w zmywarce docenią nie tylko alergicy, ale również rodzice małych dzieci i niemowląt.

Zmywarki do zabudowy 45 cm w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756