Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DLNA - co to za technologia?

 2023-07-18 

DLNA to skrót od Digital Living Network Alliance, założony przez firmę Sony w 2003 r., zaadaptowany teraz przez szeroką gamę nowoczesnych urządzeń rozrywki domowej. W szybki i łatwy sposób umożliwia przesyłanie strumieniowe filmów, muzyki i zdjęć na ekran np.: telewizora lub kina domowego. Telewizory nowej generacji posiadają ten system.

Co to jest DLNA? 

Co to jest DLNA? To branżowy standard udostępniania danych w sieci domowej. W zależności od posiadanych urządzeń obsługujących DLNA możesz przesyłać strumieniowo filmy z laptopa do telewizora, odtwarzać pliki MP3 zapisane w smartfonie za pośrednictwem systemu hi-fi lub drukować zdjęcie z tabletu na domowej drukarce. DLNA to skrót od „Digital Living Network Alliance”. To grupa organizacji, w tym wielu producentów elektroniki użytkowej, która stworzyła standard umożliwiający wszystkim urządzeniom DLNA współdzielenie multimediów w sieci domowej. Jeśli masz router w swoim domu, najprawdopodobniej będziesz w stanie łączyć produkty zgodne z DLNA również w domowym Wi-Fi. Należy pamiętać, że nie będzie można dodać obsługi DLNA do urządzeń, które fabrycznie nie posiadają tej funkcji. Produkty technicznie albo mają wbudowaną funkcję, albo w ogóle jej nie obsługują.

Jak działa sieć DLNA?

Telewizory DLNA są popularne na polskim rynku. Istnieją dwa główne typy tych produktów: serwery DLNA, takie jak komputery PC lub sieciowe urządzenia magazynujące.. Potrzebujesz jednego z nich, aby przesyłać strumieniowo zawartość za pomocą DLNA. 

Serwer DLNA to urządzenie, które przechowuje i wysyła filmy, muzykę oraz zdjęcia. Komputery z systemem Windows mają wbudowaną funkcję DLNA w swoim systemie operacyjnym, a program Windows Media Player może działać jako serwer multimediów, który zarządza miejscem dostarczania treści i dostępnością. Klient DLNA to urządzenie, na którym treści są oglądane lub odtwarzane, a takie produkty obejmują większość telewizorów Smart TV, soundbarów i radia cyfrowego. Niektóre urządzenia, takie jak telewizory z obsługą DLNA, mogą nawet być dostarczane z niestandardowym oprogramowaniem komputerowym, które po zainstalowaniu umożliwia bezpośrednie połączenie komputera z telewizorem. 

DLNA - ograniczenia w stosowaniu technologii 

Gdyby wszystkie urządzenia komunikowały się bezprzewodowo i bezproblemowo udostępniały treści, byłoby wspaniale, ale są pewne ograniczenia. Po pierwsze, problemem mogą być formaty plików. Niektóre urządzenia DLNA mogą odtwarzać pliki wideo MP4, ale urządzenie, do którego jest wysyłany plik MP4, może nie rozpoznać tego typu. Cyfrowe zarządzanie prawami (DRM) to kolejna przeszkoda. DRM kontroluje sposób, w jaki ludzie mogą udostępniać cyfrowe multimedia w celu ochrony praw autorskich. Niektóre urządzenia, mimo że mają certyfikat DLNA, nie udostępniają pewnych plików muzycznych lub wideo innym urządzeniom, ze względu na obowiązujące ograniczenia DRM.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756