Poradniki Eksperta

Podkaszarki elektryczne – ranking [TOP10]

 2023-05-18 

W pracach ogrodowych bardzo przydatne są podkaszarki elektryczne. Ranking tych urządzeń wyjaśni Ci czym kierować się przy zakupie sprzętu i jakie funkcje mogą mieć znaczenie. Dowiesz się także jak działają te urządzenia oraz do czego są wykorzystywane i dlaczego warto w nie zainwestować, a także czym różnią się od popularnych kos mechanicznych.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Do czego służą podkaszarki elektryczne?

Nawet najmniejsza kosiarka elektryczna nie poradzi sobie ze wszystkimi przyległościami trawnika. W trudno dostępnych miejscach, jak na przykład okolice rabat kwiatowych, narożniki czy krawędzie przy ogrodzeniu bardzo przydatne są podkaszarki elektryczne. Ranking ułatwi Ci wybór modelu odpowiedniego do Twoich potrzeb. Podkaszarka elektryczna jest przeznaczona do ścinania trawy oraz mniejszych zarośli, idealnie sprawdza się ogrodzie czy na małych trawnikach na przykład w otoczeniu bloku.


Konstrukcja urządzenia jest prosta. Górna część to zazwyczaj dwa wygodne uchwyty, w tym jeden z przyciskiem spustowym, który odpowiada za uruchomienie podkaszarki. W dolnej części znajduje się zaś silnik elektryczny, który napędza głowicę tnącą z żyłką, lub rzadziej z nożami z tworzywa sztucznego. Znajduje się tam także osłona, która odpowiada za ochronę użytkownika przed ścinkami trawy czy zarośli.


Pomiędzy górną a dolną częścią znajduje się rura, wykonana zazwyczaj z metalu. Może mieć teleskopową konstrukcję, co pozwala na dostosowanie jej długości do wzrostu użytkownika. Uchwyt pomocniczy w podkaszarce bardzo często ma możliwość regulacji położenia. W niektórych modelach można obracać także głowicę tnącą, co pozwala na zmianę kąta cięcia i wygodniejszą pracę na przykład wzdłuż murów czy ścieżek. Podkaszarka eklektyczna może mieć w zestawie specjalne kółka, które po zamocowaniu do rury pozwalają prowadzić ją po ziemi. Takie rozwiązanie zmniejsza obciążenie ramion operatora urządzenia. Zazwyczaj większość elementów podkaszarki jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest ona dosyć lekka.

Zasilanie podkaszarek elektrycznych

Każdy silnik potrzebuje energii. Skąd biorą ją podkaszarki elektryczne? Ranking prezentuje urządzenia zasilane sieciowo. To praktyczne rozwiązanie oferujące wiele zalet. Sprzęt jest relatywnie cichy, ekologiczny i kompaktowy. Nie musisz pamiętać o ładowaniu baterii oraz nie ma potrzeby wykonywania specjalistycznego serwisu. Największym minusem jest oczywiście konieczność korzystania z przedłużacza ogrodowego i zasięg ograniczony jego długością. Do gamy podkaszarek elektrycznych powinniśmy także zaliczać modele akumulatorowe. Te oferują bardziej swobodną pracę, jednak często są droższe ze względu na koszt baterii. Warto jednak pamiętać, że zastosowany akumulator jest zazwyczaj uniwersalny i możesz go wykorzystać wraz z innymi urządzeniami danego producenta.

Podkaszarka elektryczna - ranking wskazuje najważniejsze parametry 

Silniki szczotkowe to standardowe wyposażenie jakie mają podkaszarki elektryczne. Ranking zawiera modele z tym napędem, ponieważ są one przystępne cenowo oraz oferują dobry stosunek mocy do rozmiarów. Moc to właśnie jeden z najważniejszych parametrów. Zazwyczaj w podkaszarkach stosuje się silniki od około 300 do nawet 600 watów. Dzięki większej mocy takie maszyny lepiej radzą sobie z gęstą i wysoką trawą. Jednak, jeśli kosisz przede wszystkim obrzeża trawników to standardowa podkaszarka powinna oferować wystarczające możliwości.


Kolejnym z istotnych parametrów jest szerokość robocza żyłki tnącej. W przypadku podkaszarek elektrycznych zazwyczaj wynosi ona od około 20 do niemal 30 centymetrów. Większa szerokość robocza jest domeną maszyn o dużej mocy. Dlatego też pozwalają one na szybsze koszenie większych powierzchni. Wybierając odpowiednią podkaszarkę musimy mieć na uwadze, na jakim obszarze będzie ona użytkowana. Oczywiście większa szerokość robocza i duża moc mają swoje „konsekwencje”. Takie maszyny są przede wszystkim cięższe, a ze względu na to, że sprzęt trzymamy podczas pracy w rękach ma to znacznie. Podstawowe modele podkaszarek mają masę około 1,5 kilograma, więc są bardzo lekkie. Podczas, gdy te o dużej mocy czasem ważą blisko 3 kilogramy. Różnica jest więc spora i warto wziąć pod uwagę ten parametr, zwłaszcza, gdy sprzęt ma obsługiwać na przykład osoba starsza.

Podkaszarka a kosa elektryczna

Sprzętem o podobnym przeznaczeniu są kosy mechaniczne, czym różnią się od nich podkaszarki elektryczne. Ranking prezentuje urządzenia o mniejszej mocy, które mają nieco inną konstrukcję. W podkaszarce silnik jest umieszczony na samym dole, zaraz nad głowicą roboczą. Wynika to z jego niewielkich rozmiarów. Dzięki temu nie trzeba stosować systemu przeniesienia napędu. W związku z tym, że kosy mechaniczne mają radzić sobie z gęstszymi zaroślami to niezbędne jest zastosowanie większego silnika o dużej mocy. Jego umiejscowienie przy głowicy roboczej nie byłoby ergonomiczne. Dlatego znajduje się on w górnej części przy uchwytach, a wał napędowy wprawia w ruch głowicę roboczą. Kosa elektryczna jest więc większa oraz cięższa niż zwykła podkaszarka, jednak oferuje większą moc i sprawdzi się w bardziej wymagających pracach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756