Poradniki Eksperta

Jaki olej do kosiarki?

Podobnie jak każda inna maszyna z silnikiem spalinowym, kosiarka potrzebuje do prawidłowej pracy oleju silnikowego. Jest on niezbędny, ponieważ redukuje tarcie pomiędzy pracującymi elementami, chłodzi silnik, czy zbiera zanieczyszczenia. Oprócz tego, chroni również jego elementy przed korozją. Z przygotowanego przez nas poradnika dowiesz się, jaki olej do kosiarki wybrać w zależności od tego, w jakim sprzęcie będzie stosowany. W większości wypadków, najlepiej stosować się do zaleceń producenta maszyny lub silnika.


Jaki olej do kosiarki


Wybór oleju do kosiarki


Zamiast zastanawiać się, jaki olej do kosiarki spalinowej wybrać, w większości przypadków najlepiej już na samym początku skorzystać z instrukcji obsługi. Zawiera ona bowiem dokładne informacje dotyczące materiałów eksploatacyjnych, które powinny być stosowane oraz może opisywać także proces wymiany oleju i właściwe interwały. Jeśli zgubiłeś instrukcję do swojej kosiarki i nie możesz znaleźć jej wersji online, warto posiłkować się dokumentacją przeznaczoną do innego modelu kosiarki, która wykorzystuje ten sam model silnika spalinowego.


Podstawowym czynnikiem determinującym wybór oleju silnikowego, jest klasyfikacja lepkości SAE (Society of Automotive Engineers). Z oznaczeniem tym spotkamy się również wybierając olej silnikowy do auta. Ten typ klasyfikacji wyróżnia 14 klas lepkości, z czego 6 zimowych oraz 8 letnich. Przykładowo popularnym typem oleju silnikowego całorocznego, samochodowego jest 5W30, gdzie pierwsza cyfra oznacza klasyfikację zimową, druga zaś letnią. Jaki olej do kosiarki spalinowej będzie zatem odpowiedni? Jako że jest to maszyna użytkowana sezonowo, w okresie wiosenno-jesiennym, najczęściej stosowane jest tylko jedno oznaczenie. Większość producentów rekomenduje jednosezonowy olej SAE 30. Jest powszechnie stosowany w małolitrażowych silnikach przeznaczonych do maszyn ogrodniczych, użytkowanych w okresie letnim, także np. kos i podkaszarek. Pamiętaj, że innego typu oleju może wymagać np. kosiarka traktorek, ponieważ jest to maszyna używana wielosezonowo, także w okresie zimowym, np. jako pług śnieżny.


Oleje do kosiarek w naszej ofercie:Olej syntetyczny czy mineralny?


Podstawowa klasyfikacja wyróżnia oleje mineralne oraz syntetyczne i oba rodzaje mogą być stosowane w kosiarkach spalinowych. Przyjmuje się, że olej mineralny jest stosowany w mniejszych silnikach o niedużej mocy, w których zapewnia odpowiednie smarowanie. Z kolei do kosiarek o dużej mocy, pracujących w wysokich temperaturach, zaleca się stosowanie olejów syntetycznych, które w takich warunkach zachowują odpowiednią konsystencję. W praktyce, obecnie w kosiarkach spalinowych stosuje się przede wszystkim oleje syntetyczne. Są one trwalsze i lepiej sprawdzają się w szerokim zakresie temperatur. Informacje o zalecanym typie oleju, znajdziesz również w instrukcji obsługi kosiarki lub specyfikacji silnika.


Jaki olej do kosiarki dwusuwowej?


Maszyny z silnikiem spalinowym dwusuwowym są pozbawione wydzielonej miski olejowej. Dlatego niezależnie od tego jaki olej do kosiarki wybierzesz, musisz przygotować tzw. mieszankę paliwową benzyny i oleju, np. w kanistrze lub bezpośrednio w zbiorniku. Olej do silników dwusuwowych powinien być rozrobiony w określonej proporcji z paliwem, a najczęściej rekomendowany stosunek to 1:50, czyli np. 100 ml oleju na 5 l paliwa. Dokładne proporcje przygotowywania mieszanki określa producent w instrukcji obsługi. Czasem może to być np. 1:25, dlatego warto się z nią zapoznać. Pamiętaj, aby zawsze przygotowywać świeżą mieszankę paliwową przed rozpoczęciem pracy.


Olej do silników dwusuwowych często jest dostarczany w wygodnej butelce, wyposażonej w dozownik z miarką. Ułatwia to właściwy dobór proporcji podczas przygotowywania mieszanki. Użycie np. zbyt dużej ilości, może powodować zwiększone dymienie silnika, a zatem i wzrost emisji spalin. Z kolei zbyt mała ilość oleju w mieszance, może skutkować nadmiernym obciążeniem motoru i jego uszkodzeniem. Oleje do silników dwusuwowych wyposażone są w dodatki, które ułatwiają ich mieszanie z paliwem, a także redukujące ilość dymu, czy pomagające zachować czystość we wnętrzu silnika.


Olej do kosiarki czterosuwowej


Kosiarki z silnikami czterosuwowymi, wyposażone są w miskę olejową, do której wlewany jest olej. Do maszyn użytkowanych w warunkach letnich, także pił, pomp czy agregatów, odpowiednim wyborem będzie zazwyczaj olej z oznaczeniem SAE 30, o ile producent nie zaleca inaczej. Warto inwestować w dobrej jakości olej, zawierający substancje zapobiegjące powstawaniu nagaru czy osadów wewnątrz silnika, a także ograniczający dymienie. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na trwałość jednostki. Bezpiecznym wyborem jest również kupno oleju oferowanego przez producenta Twojej kosiarki spalinowej.


To ile oleju do kosiarki należy wlać, zależy od pojemności zbiornika. Informację o tym powinieneś znaleźć w instrukcji obsługi. Zazwyczaj jest to ok. 600 ml. Bardzo często oleje do kosiarek są sprzedawane w butelkach o takiej pojemności. Możesz wybrać także większe, bardziej ekonomiczne opakowanie, które zazwyczaj jest wyposażone w czytelną miarę. Dzięki niej, będziesz wiedział ile oleju do kosiarki wlać. Pamiętaj o tym, żeby regularnie kontrolować jego poziom i wymieniać zgodnie z interwałami określonymi przez producenta maszyny, najczęściej przynajmniej co 25 godzin roboczych lub raz w sezonie. Więcej o podstawowych czynnościach serwisowych kosiarki dowiesz się z przygotowanego przez nas poradnika – „Wymiana oleju w kosiarce”. Pamiętaj, że zużyty olej należy oddać do utylizacji.


Olej do traktora spalinowego


Zastanawiając się jaki olej do kosiarki traktorka wybrać, również powinieneś skorzystać z instrukcji obsługi. W tym wypadku ważne jest to, aby postawić na olej wielosezonowy, np. 5W30, 10W30 lub 10W40. Traktorek to bowiem pojazd, który służy nie tylko do koszenia. Możesz z niego korzystać również w okresie zimowym, gdy temperatury są ujemne, np. do odśnieżania podjazdu. Tego typu olej zachowa odpowiednią konsystencję, niezależnie od warunków atmosferycznych w jakich pojazd musi pracować.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756