Poradniki Eksperta

Jaki klimatyzator do domu jest najlepszy? Przewodnik po klimatyzatorach


Klimatyzacja domowa jest coraz częściej wybieranym sprzętem, także w Polsce. Okres letni kojarzy się nie tylko z piękną pogodą, lecz także upalnymi dniami i suchym powietrzem. Gdy temperatura w domu lub mieszkaniu staje się coraz trudniejsza do wytrzymania, niezastąpiona okazuje się klimatyzacja domowa. Jaki klimatyzator do domu wybrać, jakie urządzenia mamy do wyboru i na które parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem? jaki klimatyzator do domu


Jaki klimatyzacja do domu - przenośna czy ścienna? 


Zanim zdecydujemy się, jaki klimatyzator do domu lub mieszkania kupić, warto poznać dostępne możliwości. Klimatyzacja domowa staje się ostatnio standardem nie tylko w biurach, dlatego oferta obejmuje wiele rodzajów urządzeń, które różnią się poszczególnymi parametrami, ale także samym sposobem chłodzenia. Podstawową różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami klimatyzacji jest natomiast sposób ich montażu oraz wydajność. Jednym z najprostszych sposobów na ochłodzenie są wentylatory. Wprawiają powietrze w ruch, co daje uczucie chłodu. Jeśli jednak stacja pogody lub termometr pokojowy pokazuje temperaturę powyżej 28 stopni Celsjusza, takie urządzenia zwykle okazują się niewystarczające. Lepszym rozwiązaniem w upalne dni jest klimatyzacja domowa przenośna lub stacjonarna.   Klimatyzacja typu split – rodzaje i funkcje


Klimatyzatory typu split to najbardziej efektywny sposób schłodzenia pomieszczenia w gorące dni. Warto pamiętać, że często mają one także inne funkcje, takie jak oczyszczanie, osuszanie i ogrzewanie powietrze w chłodne dni. Praca klimatyzatora split nie tylko zawęża się więc do regulacji temperatury, jak się powszechnie uważa, ale także do kontroli wilgotności. Najnowszej generacji systemy klimatyzacyjne są wyposażone w pompę ciepła, w starszych modelach jest stosowana grzałka elektryczna.


Podstawową zaletą klimatyzacji typu split jest to, że jednostka zewnętrzna mająca duże gabaryty i będąca źródłem hałasu jest umieszona na zewnątrz pokoju na balkonie lub zamocowana na ścianie budynku. W mieszkaniu są tylko jednostki wewnętrzne jedna (Mono split) lub kilka (Multi split) – standardowo do 5 umieszczonych w różnych pokojach, dostarczające zimnego powietrza. Jednostki są połączone rurkami miedzianymi, w których krąży czynnik chłodniczy, jakim jest najczęściej ekologiczna odmiana freonu. Co ważne, w systemie Multi split w każdym pokoju może być ustawiana inna temperatura. Warunkiem skutecznego chłodzenia są pozamykane okna. Jednostki wewnętrzne mogą być takiego samego rodzaju lub różne naścienne, kanałowe, ścienno sufitowe, kasetonowe.


Klimatyzatory ścienne są najczęściej stosowane w instalacjach Mono split i Multi split. Są one mocowane bezpośrednio do ściany na określonej wysokości i w takim miejscu, aby chłodny nadmuch objął cały pokój. Są one ciche, poziom szumu zależy od szybkości chłodzenia. Ich obudowy wykonywane są z różnych materiałów: tworzyw, metalu, lakierowane w różnych kolorach, aby estetycznie prezentowały się w pokoju.


Klimatyzatory Split w naszej ofercie:


Klimatyzatory ścienno sufitowe montuje się bezpośrednio na stropie. Mają wąską szczelinę nadmuchu. Zamocowanie na suficie powoduje, że powietrze z klimatyzatora z dużą prędkością przemieszcza się po jego powierzchni, miesza się z ciepłym powietrzem i równomiernie opada, co jest optymalnym obiegiem powietrza, ponieważ ma optymalną temperaturę. to rozwiązanie polecane jest osobom wrażliwym na bezpośredni nadmuch.


Klimatyzatory kasetonowe instaluje się na sufitach podwieszanych. Tworzą jednolitą płaszczyznę z sufitem, przez co są praktycznie niewidoczne. Równomierne rozprzestrzenianie powietrza po suficie w czterech kierunkach powoduje jego swobodne opadanie. Pilotem można wybrać określony kierunek nawiewu. Najczęściej są stosowane w willach, salonach w pomieszczeniach biurowych.


jaki klimatyzator do domu


Klimatyzatory przypodłogowe są polecane tym użytkownikom, którzy nie akceptują wieszania urządzenia na suficie lub ścianie. Obudowa przypomina nowoczesny grzejnik. Mogą być instalowane we wnękach, np. pod oknem, aby nie były zbyt widoczne.


Klimatyzatory kanałowe montuje się w dużych instalacjach biurowych, hotelach, lokalach komercyjnych. Jednostka wewnętrzna jest tak zabudowa, że widoczna jest tylko kratka chłodnego nawiewu. Klimatyzatory kanałowe Charakteryzują się dużą wydajność chłodzenia.


Filtry w klimatyzatorach


Jakość powietrza wychodzącego z klimatyzacji w domu ma decydujące znaczenie dla zdrowia. Coraz częściej musimy chronić nasze płuca z powodu smogu, warto zadbać o nie instalując klimatyzację w domu. Biorąc pod uwagę problemy z czystością powietrza i zdrowotne do wyboru jest wiele filtrów, które są montowane w jednostce wewnętrznej. Zazwyczaj jest to filtr wstępny, na którym osiada pył kurzu. Polecić można filtr jonowy (z jonami srebra) o silnych właściwościach antyseptycznych, bakteriobójczych i grzybobójczych. Ekologiczny katechinowy (katechina pozyskiwana jest z zielonej herbaty) umożliwia sterylizacje i oczyszczanie powietrza, a także usunięcie z niego groźnych wirusów i bakterii. Węglowy (z aktywnym węglem) pochłania szkodliwe gazy, benzen oraz lotne związków organiczne oraz uciążliwe zapachy. Fotokatalityczny pod wpływem światła UV unieszkodliwia drobnoustroje i substancje zapachowe. Skuteczny jest filtr HEPA zatrzymujący najbardziej szkodliwe pyły PM 2,5, bakterie i wirusy.


Pamiętaj, aby zawsze u producenta klimatyzacji sprawdzić jakie filtry są dostępne i jak często trzeba je czyścić i wymieniać. To niezmiernie ważny aspekt w wypadku modeli split.Klimatyzatory przenośne


Jeśli nie mamy możliwości, by w lokalu zamontować klimatyzację stacjonarną lub zależy nam na ograniczeniu kosztów, dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzacja domowa przenośna. Zwykle są to urządzenia dostępne w wielu wariantach pod względem koloru i designu, dzięki czemu pasują do każdego wnętrza. Urządzenia przenośne często posiadają także wbudowane koła, dzięki czemu mogą być wygodnie przenoszone do pomieszczeń, w których zamierzamy obniżyć temperaturę.


Decydując się na klimatyzację stojącą, nie musimy myśleć o specjalnej instalacji, dlatego takie rozwiązanie często wybierają osoby, które wynajmują mieszkanie. Klimatyzatory przenośne znacznie różnią się w zależności od danego modelu, dlatego przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ich parametry. 


Klimatyzatory przenośne w naszej ofercie:


Na co zwracać uwagę przed zakupem klimatyzatora do mieszkania?


Jeśli naszym wymaganiom jest w stanie sprostać klimatyzacja domowa stojąca, pozostaje wybór pomiędzy klimatorem a klimatyzatorem przenośnym. Po wstępnej decyzji warto jednak przyjrzeć się szczegółom dotyczącym konkretnego modelu. To od parametrów technicznych urządzenia zależy jego funkcjonalność, a także wygoda związana z eksploatowaniem. Jaki klimatyzor do mieszkania spełni nasze oczekiwania? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:


 • moc urządzenia – wydajność chłodnicza klimatyzatora zależy od jego mocy wyrażonej w kW. Dostępne urządzenia zwykle mają moc oscylującą w przedziale 2-5 kW. Warto pamiętać, że ten parametr należy dobrać odpowiednio do wielkości pomieszczenia, które zamierzamy ochładzać. Najczęściej do schłodzenia 1 metra sześciennego powietrza w pokoju z dobrą izolacją termiczną wystarczające okazuje się ok. 0,03 kW energii. Na tej podstawie można przeliczyć, jaka moc urządzenia będzie potrzebna w danym pomieszczeniu. Jeśli rezygnujemy z uszczelnienia okna, przez które wystawiamy rurę odprowadzającą ciepłe powietrze, wówczas zapotrzebowanie energetyczne wzrasta; 


 • przepływ powietrza – ten wskaźnik informuje, ile metrów sześciennych powietrza zostanie schłodzonych w ciągu godziny. Model o wysokim przepływie będzie wydajny, a tym samym klimatyzator do mieszkania szybciej schłodzi dane pomieszczenie;


 • czynnik chłodniczy – w klimatyzatorach przenośnych stosuje się różne czynniki chłodnicze, przy czym wybór urządzenia pod tym względem ma istotne znaczenie przede wszystkim dla środowiska. Do najzdrowszych czynników chłodniczych zalicza się czysty propan (R290). W klimatyzatorach możemy spotkać także połączenie kilku gazów, np. R407C i R410;

 

 • poziom hałasu – klimatyzacja domowa przenośna zwykle emituje większy hałas, w porównaniu do urządzeń stacjonarnych. Aby zwiększyć komfort użytkowania, warto więc zwrócić uwagę na poziom hałasu wyrażany w dB. Klimatory zwykle pracują ciszej, natomiast głośność klimatyzatorów przenośnych najczęściej przekracza 60 dB. Osoby wrażliwe na hałas mogą zdecydować się na kupno klimatyzatora, który można umieścić poza pomieszczeniem, np. na balkonie;


 • klasa energetyczna – osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje klimatyzator do mieszkania, powinny mieć na uwadze, że do ceny urządzenia trzeba będzie doliczać koszty eksploatowania. Pobór mocy klimatyzatorów zwykle jest porównywalny do ilości energii elektrycznej zużywanej przez podobne urządzenia, takie jak oczyszczacze powietrza. Jeśli zależy nam na ograniczeniu energochłonności, warto wybierać sprzęt z klasą energetyczną A+;


 • regulacja temperatury – w zależności od wybranego modelu stojąca klimatyzacja domowa może mieć odmienny zakres regulacji temperatury. Im jest większy, tym precyzyjniej dobierzemy temperaturę w pomieszczeniu do naszych indywidualnych oczekiwań. 


jaki klimatyzator do domu


Skorzystaj z dodatkowych udogodnień


Poza podstawowymi parametrami, jakie należy brać pod uwagę przed wyborem klimatyzatora, warto zwrócić uwagę także na dodatkowe możliwości. Klimatyzator do mieszkania może pełnić funkcję innych urządzeń. Najczęściej spotykana jest dodatkowa funkcja grzewcza, dzięki czemu w chłodne dni możemy zastąpić grzejniki elektryczne i dogrzewać pomieszczenie za pomocą klimatyzatora. Niektóre klimatyzatory pracują również jako osuszacze lub nawilżacze powietrza. Ponadto klimatyzator może być wyposażony między innymi w funkcje, takie jak:


 • sterowanie pilotem,

 • tryb nocny,

 • tryb auto,

 • timer,

 • regulacja nadmuchu. 


Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił Ci podjęcie decyzji, jaki klimatyzator do domu kupić. Pamiętaj, że w MediaExpert możesz zawsze liczyć na fachową pomoc oraz doradztwo ekspertów. Doradzą Ci oni nie tylko w kwestii wyboru klimatyzatora, ale również ułatwią montaż i instalację.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert