Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Jaka wiertarko-wkrętarka akumulatorowa sprawdzi się w domu?

Na rynku znajdziesz kilkadziesiąt różnych modeli i kilka typów konstrukcji. Dlatego pokrótce je zaprezentujemy, aby ułatwić Ci wybór. Przede wszystkim wyróżnimy wkrętarki oraz wiertarko-wkrętarki. Te pierwsze, jak już pewnie się domyśliłeś, pozwalają jedynie na wkręcanie, np. śrub, nakrętek czy wkrętów. Są najczęściej wyposażone w uchwyt sześciokątny, w którym montujemy bity, czyli końcówki wkrętakowe. Te najpopularniejsze zwykle znajdziemy w pudełku z wkrętarką.


Wiertarko-wkrętarka jest wyposażona w uchwyt szybkozaciskowy pozwalający na montaż wierteł cylindrycznych. W maszynach profesjonalnych uchwyt jest zazwyczaj metalowy, a w tych do użytku domowego – wykonany z tworzywa sztucznego. Jak nietrudno się domyślić, oprócz wkręcania, ma także możliwość wiercenia w takich materiałach jak drewno, stal, a nawet beton. Wiertarko-wkrętarki mają większą moc i są bardziej uniwersalne. Nie zmienia to jednak faktu, że z przyzwyczajenia wiele osób nazywa je po prostu wkrętarkami. Oba typy urządzeń występują w wersjach z zasilaniem sieciowym oraz akumulatorowym. Z czego te drugie są znacznie popularniejsze. Wynika to przede wszystkim z niewielkich różnic w cenie oraz znacznie większej swobody pracy. Dlatego to na nich się skupimy. Większość maszyn dostarczana jest z podstawowymi akcesoriami, w wygodnej walizce, która ułatwia transport i przechowywanie.


Po co mi wiertarko-wkrętarka akumulatorowa?


Nie wybierzesz odpowiedniego narzędzia, jeśli nie określisz zadań, które chcesz nim wykonać. Dlatego przygotowaliśmy kilka scenariuszy użytkowania. Jeśli zdarza Ci się składać meble oraz czasem potrzebujesz dokręcić lub wykręcić jakieś połączenia w miękkich materiałach, to dobrym wyborem będzie wkrętarka akumulatorowa (BLACK&DECKER CS3652LC-XK). Jest przede wszystkim niewielka, więc praca z nią będzie kosztować Cię mało wysiłku. Z kolei jej moc wystarczy do większości połączeń w meblach. Być może przy wykorzystaniu wiertła z uchwytem sześciokątnym uda Ci się nawet wykonać małe otwory np. w miękkiej płycie meblowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli jesteś majsterkowiczem i poszukujesz kompaktowego elektronarzędzia do wiercenia w miękkich materiałach, dobrym wyborem będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Niewielkimi gabarytami wyróżniają się przede wszystkim modele zasilane napięciem 12 V (NAC CDB12-SF). Jeśli jednak ich możliwości są za małe, ponieważ potrzebujesz np. wykonywać większe otwory, powinieneś wybrać model zasilany akumulatorami 18 V. Miej jednak na uwadze, że taka wiertarko-wkrętarka akumulatorowa ma nieco większe gabaryty. Dlatego użycie jej przy lekkich pracach w trudno dostępnych miejscach może nie być komfortowe. Dostępne są również modele zasilane napięciem 36 V. Są one kierowane do użytkowników profesjonalnych i oferują największą wydajność (BOSCH GSB 36 VE-2-LI). Jeśli oprócz opisanych wcześniej prac chcesz także wykonywać otwory w betonie, to Twoim wyborem powinna być wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z funkcją udaru.Czym jest udar?


Wiertarko-wkrętarka z udarem mechanicznym w trakcie wiercenia wykonuje uderzenia o małej sile, które ułatwiają kruszenie twardych materiałów, np. cegły (STANLEY FMC625D2). Takie narzędzie pozwoli Ci wykonywać niewielkie otwory np. w ścianach. Wiertarko-wkrętarka udarowa przyda się więc do takich prac jak np. zawieszenie karniszy, półek czy szafek kuchennych. Można ją przy tym swobodnie wykorzystać także do montażu mebli. W wielu zadaniach z powodzeniem zastąpi tradycyjną wiertarkę sieciową. Maszyna zasilana napięciem 12 V pozwoli wykonywać otwory w betonie o średnicy 6 – 8 mm, wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 18 V nawet do 13 mm, a 36 V – do 20 mm. Pamiętaj o tym, że z funkcji udaru nie powinieneś korzystać podczas wiercenia np. w drewnie czy stali. Większość wiertarko-wkrętarek dostępna jest w wersji z udarem lub bez. Jeśli nie potrzebujesz tej funkcji, to maszyna jej pozbawiona będzie tańsza i lżejsza, co pozytywnie wpłynie na komfort pracy.


Funkcje i rozwiązania


Jedną z bardziej przydatnych funkcji, w które powinna być wyposażona wkrętarka bezprzewodowa lub wiertarko-wkrętarka, jest sprzęgło. Pozwala ono na dopasowanie wielkości momentu obrotowego do wykonywanych prac. Sprzęgło ma nawet kilkadziesiąt stopni ustawień i jest umieszczone za uchwytem wiertarskim. Ustalając określony stopień na skali masz pewność, że Twoja wiertarko-wkrętarka akumulatorowa przerwie pracę w odpowiednim momencie, usłyszysz wtedy charakterystyczne terkotanie. Dzięki temu osadzisz śruby czy wkręty z odpowiednią siłą bez ryzyka uszkodzenia ich lub materiału. W większości prac domowych nie będziesz potrzebował dużego momentu obrotowego. Będzie on jednak przydatny np. do pracy z długimi wkrętami. W zależności od stopnia zaawansowania modelu, na rynku dostępne są wiertarko-wkrętarki wyposażone w 1, 2, 3 lub 4-biegowe przekładnie. Im wyższy bieg, tym prędkość obrotowa jest większa. Pozwala to łatwo dopasować przełożenia do wykonywanych aktualnie prac. W segmencie sprzętu do użytku domowego największą popularnością cieszą się dwubiegowe wkrętarki. Prędkość obrotową możesz płynnie regulować wciskając z określoną siłą włącznik spustowy. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa może mieć jeszcze kilka innych funkcji, które ułatwią Ci pracę. Bardzo praktycznym dodatkiem jest oświetlenie LED. Niewielka lampa doświetla miejsce, w którym aktualnie pracujesz, włącza się automatycznie po wciśnięciu spustu i jest wygaszana z opóźnieniem. Bardzo przydatna jest także funkcja obrotów wstecznych. Dzięki niej możesz łatwo odkręcać i wykręcać nakrętki, śruby czy wkręty. Kierunek obrotów zmieniasz prostym, przesuwnym przełącznikiem umieszczonym zaraz nad spustem. Ma on także pozycję neutralną, która blokuje pracę maszyny.

Znaczenie ma także typ silnika, w jaki wyposażona jest wiertarko-wkrętarka bezprzewodowa. Obecnie największą popularnością cieszą się tradycyjne silniki komutatorowe ze szczotkami węglowymi. Pamiętaj jednak, że w trakcie prac szczotki zużywają się, więc należy je wymieniać. W okazyjnym użytkowaniu domowym może to nie mieć dużego znaczenia. Jeśli jednak planujesz wykorzystywać elektronarzędzie także do prac profesjonalnych, lepszym wyborem może być wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z silnikiem bezszczotkowym (YATO YT-82796). Taki silnik ma kilka zalet. Przede wszystkim jest lżejszy i mniejszy, więc maszyna ma mniejsze gabaryty. Wykazuje też większą efektywność energetyczną, dlatego wiertarko-wkrętarka akumulatorowa w niego wyposażona będzie dłużej działać.


Wkrętarka przewodowa czy bezprzewodowa?


Przeglądając ofertę producentów zauważysz, że wkrętarki i wiertarko-wkrętarki bezprzewodowe zdominowały rynek niemal całkowicie. Wynika to przede wszystkim z większej swobody pracy, jaką oferują. Oczywiście, głównym „mankamentem” jest to, że bateria wymaga ładowania. Dla większości użytkowników domowych wystarczająca będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z baterią o pojemności 2 Ah. Jest lekka i ładuje się ok. 1 godziny. O stanie naładowania zazwyczaj informuje umieszczony na obudowie akumulatora czytelny, diodowy wskaźnik. Jeśli masz większe wymagania, możesz zwrócić uwagę na dostępne zestawy. Często maszyny dostarczane są z dwoma akumulatorami (jeden o pojemności np. 2, a drugi 4 Ah) oraz szybką ładowarką (EINHELL TE-CD18-2 Li Kit). Możesz więc pracować praktycznie bez przerwy. Co ciekawe, na rynku dostępne są też same elektronarzędzia bez ładowarek i akumulatorów w zestawie. To idealna propozycja, jeśli uzupełniasz swój warsztat o sprzęt, a baterie masz z innych maszyn. Bardzo często akumulator jest uniwersalny i można go stosować w różnych urządzeniach. To duża zaleta i powinieneś mieć to na uwadze wybierając wiertarko-wkrętarkę. Warto zdecydować się na model, którego akumulatory będziesz mógł wykorzystać później np. w szlifierce czy kosiarce. Dla kogo dobrym wyborem będzie wkrętarka przewodowa (YATO YT-82070)? Jeśli nie przeszkadza Ci obecność kabla, a prace wykonujesz tylko w miejscach ze stałym dostępem do energii elektrycznej, będzie ona interesującą propozycją. Przede wszystkim taki sprzęt jest tańszy, oferuje całkiem dużą wydajność, a przy tym nie musisz martwić się o rozładowane akumulatory.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną