Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Myszka optyczna czy laserowa?

 2023-08-31 

Szybkie tempo rozwoju technologicznego zaskakuje każdego z nas z dnia na dzień. Coś, co jeszcze kilka lat temu było rewolucją na rynku, dziś staje się podstawowym wymogiem, a często już przeżytkiem. Nie inaczej jest w kategorii myszy komputerowych. Wielu z nas z pewnością pamięta myszy kulkowe z gumową kulką, która przesuwała się wraz z urządzeniem po blacie, nierzadko zacinając się i brudząc. Dziś już o tego rodzaju urządzeniach powoli zapominamy, a przed nami pojawia się kolejny dylemat – mysz laserowa czy optyczna – co wybrać? Już za chwilę dowiesz się co będzie bardziej odpowiadało Twoim potrzebom – myszka optyczna czy laserowa.

Czy dobra myszka jest w ogóle istotna?

Zanim odpowiemy sobie na najważniejsze pytanie, czyli które urządzenie jest lepsze – myszka optyczna czy laserowa, warto uświadomić sobie, jak ważnym narzędziem jest sama myszka komputerowa. Często kupując lub składając nowy komputer, pomijamy dobór dodatkowych urządzeń jak klawiatura czy właśnie mysz. Okazuje się jednak, że te dodatkowe urządzenia grają kluczową rolę w codziennej obsłudze sprzętu. Zła myszka potrafi skutecznie utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić skuteczne i przyjemne użytkowanie. Niezależnie od tego czy używasz komputera stacjonarnego lub przenośnego do grania w gry, pracy w biurze, korzystania z Internetu czy innych czynności – dobra myszka to podstawa satysfakcjonującego korzystania z wszelkich funkcji tych wszechstronnych urządzeń.

Czym się różni mysz optyczna od laserowej?

Myszka optyczna czy laserowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Zanim przejdziemy do szczegółów i omówienia każdego z rodzajów myszek, w skrócie powiedzmy sobie czym się różni mysz optyczna od laserowej? Naczelna różnica wynika ze sposobu rejestrowania ruchu urządzenia. Tak jak kiedyś to było we wspomnianych już myszach kulkowych – informacje o przemieszczeniu się urządzenia zbierane były na podstawie fizycznej zmiany położenia kulki. Współcześnie, myszy laserowe i optyczne korzystają ze specjalnych sensorów, które przesyłając optyczny sygnał, zbierają informację o jego odbiciu z powrotem do urządzenia. Szczegóły działania obu rodzajów myszek omówimy już za chwilę. Lecz czym ostatecznie różnią się od siebie dwa typy urządzeń? Tak naprawdę, mysz laserowa jest bardziej zaawansowaną wersją myszy optycznej; używają one innego rodzaju diod, przez co sygnał o zmianie położenia urządzenia dociera do myszy szybciej. Teraz przejdźmy do bardziej szczegółowego omówienia poszczególnych rodzajów urządzeń.

Myszki optyczne w naszej ofercie:

Mysz LOGITECH M185 Czerwony
65 99
Cena z kodem
79,99 złCena przed kodem
63,99 złNajniższa cena

Mysz optyczna

Zaczniemy od myszy optycznej, gdyż powstała w porównaniu z myszą laserową wcześniej.  Mysz optyczna wysyła z pomocą specjalnych diod wiązki światła, które najpierw uderzają o powierzchnię, po której porusza się myszka, a później odbijają się z powrotem do urządzenia. Tam specjalna, mała kamera rejestruje zmiany w odbiciu światła, a zaawansowane technologie w mgnieniu oka przeliczają na podstawie otrzymanych informacji kierunek, szybkość oraz odległość przemieszczenia urządzenia. W porównaniu z, można powiedzieć, już starodawnymi myszkami kulkowymi, urządzenia optyczne działają sprawniej, są znacznie mniej narażone na awarie mechaniczne i z łatwością działają na innych powierzchniach niż specjalne, równe i twarde podkładki. Pewną trudność mogą im sprawiać powierzchnie błyszczące, które mogą lekko zakłócać odbieranie sygnału świetlnego.

Mysz laserowa

Czym od myszy optycznej różni się jej laserowa wersja? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mysz laserowa jest unowocześnioną wersją myszy optycznej. Naczelna różnica między nimi to inny rodzaj wysyłanych wiązek świetlnych. Myszy optyczne wykorzystują diody LED, laserowa alternatywa stosuje natomiast, jak sama nazwa wskazuje, diody laserowe. Nie ma się jednak czym martwić, wiązki laserowe tego rodzaju nie są niebezpieczne ani dla mebli czy podkładki, ani dla naszego zdrowia. Wykorzystanie innego rodzaju pobierania informacji o przemieszczeniu urządzenia skutkuje większą szybkością przetwarzania informacji, co przekłada się na wyższe DPI. DPI z kolei to jeden z najważniejszych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Współczynnik ten wyznacza ile „plamek”, czyli pojedynczych jednostek wyświetlacza jest w stanie przemierzyć kursor, gdy mysz poruszy się o jeden cal. W skrócie – im wyższy współczynnik DPI, tym bardziej wrażliwa jest mysz.

Którą mysz więc wybrać?

Mysz laserowa jest bardziej dokładna i wrażliwsza od myszy optycznej, jednak odznacza się nieco wyższą ceną. Odnajdzie idealne zastosowanie dla osób, które od myszy komputerowej wymagają więcej niż przeciętny użytkownik głównie korzystający z Internetu czy pracujący na prostych programach. Tak więc gracze czy graficy komputerowi zdecydowanie skorzystają na wyborze myszy laserowej. Dla wszystkich innych, dobrej jakości mysz optyczna powinna stać się najlepszym wyborem. Mimo niższego DPI, tak czy siak możesz liczyć na w pełni zadowalający sprzęt w satysfakcjonującej cenie.

Myszki w naszej ofercie:

Mysz LOGITECH M185 Czerwony
65 99
Cena z kodem
79,99 złCena przed kodem
63,99 złNajniższa cena
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756