Poradniki Eksperta

Jak podłączyć Xbox do laptopa?


Granie w gry komputerowe i konsolowe, z każdym dniem zyskuje coraz więcej fanów. Wiele osób posiada wysokiej jakości konsole, które pozwalają ogrywać nawet najbardziej zaawansowane produkcje. Czy jednak jesteśmy zmuszeni do grania tylko na konsoli podłączonej do zewnętrznego monitora lub telewizora? Czy nie możemy jako ekranu użyć wyświetlacza zwykłego laptopa? A może ktoś zechce używać kontrolera od konsoli, do sterowania gier na komputerze? Okazuje się, że marka Microsoft oferuje kilka rozwiązań, które umożliwią Ci wszelkie konfiguracje, o których tylko pomyślisz. Jak podłączyć Xbox do laptopa?



Jak podłączyć Xbox do laptopa


Po co podłączać Xbox do komputera?


Zanim odpowiemy sobie na najważniejsze pytanie, czyli „jak podłączyć Xboxa do komputera przenośnego?”, warto odpowiedzieć sobie na pytanie po co właściwie łączyć ze sobą konsolę i laptopa. Każdy wytrawny fan gier wie, że czasem poszczególne sesje potrafią trwać nawet po kilka godzin. Jeżeli nie masz w domu przeznaczonego monitora lub telewizora pod konsolę, może zdarzyć się, że ktoś inny chciałby korzystać z wyświetlacza. Zamiast wchodzić w konflikt i dyskutować, kto powinien właśnie korzystać z monitora lub oglądać telewizję, można w łatwy sposób użyć do tego zwykłego laptopa. Co prawda, nie jest to tak łatwe, jak połączenie się z przeznaczonym do tego urządzeniem jak monitor czy telewizor, lecz korzystając z tego poradnika – krok po kroku przejdziemy przez kilka najlepszych rozwiązań.


Jakie sposoby możesz wykorzystać?


Jak podłączyć Xbox do laptopa? Istnieje na to kilka sposobów – omówimy każdy z nich. Każdy posiada swoje wady i zalety, lecz najważniejsze jest to, że przy odpowiednim przygotowaniu, wszystko będzie bardzo proste. Zaczniemy od najmniej zaawansowanego technologicznie rozwiązania, czyli kabla HDMI. Niestety, nie jest to takie proste, jak w przypadku monitorów lub telewizorów. Innym ciekawym sposobem jest wykorzystanie specjalnie przygotowanej aplikacji od Microsoft – Aplikacji Xbox. Omówimy także sposoby na podłączenia kontrolera (zarówno od Xbox Series X jak i Xbox One), gdyż okazuje się, że jest ich kilka. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko omówienie najlepszych sposobów połączenia Xboxa z komputerem przenośnym.


Kable HDMI w naszej ofercie:


Jak podłączyć Xbox do laptopa? – HDMI


Zaczniemy od sposobu, który sprawdza się w urządzeniach tradycyjnie przeznaczonych do wyświetlania danych, między innymi z konsol. Mowa tu oczywiście o telewizorach i monitorach. Problem pojawia się jednak w przypadku laptopów, gdzie monitor jest integralnie połączony z resztą urządzenia odpowiadającą za obsługę całego systemu. Zdecydowana większość komputerów przenośnych, jeżeli w ogóle jest wyposażona w gniazdo HDMI, posiada tylko Wyjście HDMI. Jakie to ma dla nas znaczenie? Złącza HDMI są albo wyjściem, albo wejściem. Wyjście HDMI posiada między innymi konsola. Jak sama nazwa wskazuje – dane „wychodzą” z Xboxa do innego urządzenia, gdzie te dane „wchodzą” wejściem HDMI. Skoro laptopy przeważnie wyposażone są tylko w wejścia, „sprawa” wydaje się stracona.


Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Jeżeli bardzo zależy Ci na tym, by konsolę do gier podłączyć do laptopa właśnie poprzez kabel HDMI, możesz zakupić specjalne urządzenie, które Ci to umożliwi. Specjalny grabber HDMI wystarczy podłączyć do komputera przenośnego, a później bezpośrednio do niego możesz przyłączyć drugą końcówkę kabla HDMI. Grabber przetworzy otrzymywane z konsoli dane i dostarczy je do komputera. Tym sposobem wyświetlacz laptopa, posłuży jako ekran dla Xboxa. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy grabber nada się do połączenia Twojej konsoli z komputerem przenośnym. Aby zaoszczędzić sobie rozczarowań, dokładnie wczytaj się w opis produktu producenta.


Jakie są zalety i wady rozwiązania wykorzystującego HDMI? Zaczynając od atutów, znacznie ograniczamy ryzyko „klatkowania” obrazu. Przesyłanie danych z pomocą Internetu, szczególnie gdy jest słaby, może spowolnić cały proces, przez co gra może stracić swoją płynność. Każdy gracz doskonale zdaje sobie sprawę, że niejednostajnie wyświetlający się obraz potrafi szybko zepsuć przyjemność z rozrywki. Jaki są zatem wady? Oczywiście, jeżeli nie posiadasz komputera przenośnego, wyposażonego w wejście HDMI, czeka Cię dodatkowy zakup grabbera. Inną niedogodnością jest kabel, który stale musi być podłączony między urządzeniami. W zależności od tego, gdzie znajduje się Twoja konsola, może to sprawiać kłopoty.


A może jednak aplikacja?


Przejdziemy teraz do rozwiązania bardziej „nowoczesnego”, czyli specjalnej aplikacji od marki Microsoft. Przede wszystkim, pozbędziesz się ryzyka jakichkolwiek wydatków. Nie musisz wydawać pieniędzy na ewentualny dłuższy kabel HDMI, czy specjalny grabber. Co więcej, Aplikacja Xbox jest w pełni darmowa. Warto zwrócić również uwagę na to, że Aplikacja Xbox dostępna jest również na telefony z Androidem i systemem iOS. Dzięki temu, znacznie poszerzasz swoje możliwości grania.


Czego więc będziesz potrzebował, by cieszyć się zdalną grą w tytuły dostępne na Xbox na laptopie? Przede wszystkim komputera przenośnego z Windowsem w wersji 10 lub 11. Nie może zabraknąć również konsoli Xbox (i tu też kilka wariantów – aplikacja działa zarówno w generacjach X i S, jak i Xbox One), odpowiedniego kontrolera oraz dość sprawnego Internetu (tutaj rekomendowana jest prędkość minimum 5 GHz w sieci Wi-Fi lub co najmniej 10 Mb/s pobierania w komórkowej transmisji danych). Skoro wiemy już, jakie są niezbędne elementy, to jak podłączyć Xbox do laptopa?


Zacznij od założenia konta Microsoft, z profilem odpowiadającym posiadaczowi konsoli Xbox. Bardzo możliwe, że już posiadasz odpowiednie konto, a wtedy wystarczy tylko przypomnieć sobie login i hasło. Następnie przejdź do pobrania i instalacji Aplikacji Xbox. Z łatwością znajdziesz ją na stronie marki xbox, a także wyszukując ją w wyszukiwarce Google. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aplikację możesz znaleźć również w sklepie Google Play oraz App Store, jeżeli chcesz korzystać z Remote Play na smartfonie. Po pobraniu i instalacji aplikacji, podążaj za jej wytycznymi. Przeprowadzi ona nawet specjalny test, który sprawdzi czy źródło Internetu, komputer lub inne urządzenie, kontroler oraz sama konsola są zdolne do współpracy.


Po konfiguracji, możesz przystąpić do gry. Warto jednak zauważyć, że Aplikacja Xbox posiada znacznie więcej możliwości, niż tylko opcja gry zdalnej. Warto przekonać się, co oferuje firma Microsoft. Kolejną wartą uwagi funkcją jest zmiana jakości transmisji. Jeżeli Twoja gra wyświetlana na ekranie laptopa lekko „tnie”, czyli traci klatki na sekundę, warto rozważyć obniżenie jakości przesyłania danych. Gdy konsola będzie transmitowała mniejszą ilość danych, będzie zużywała tym samym mniej Internetu, a to może wpłynąć na polepszenie płynności gry.


Podłączenie kontrolera do komputera


Używając Aplikacji Xbox, program sam pokieruje Cię w jaki sposób podłączyć kontroler do laptopa. Jeżeli jednak korzystasz z wcześniej opisywanego rozwiązania wykorzystującego HDMI lub też po prostu chcesz użyć pada konsoli jako zamiennika klawiatury, za chwilę poznasz kilka sposobów, dzięki którym wszystko to będzie możliwe.


Zacznijmy od najprostszego, czyli podłączenia kontrolera za pomocą kabla USB. Wystarczy, że do laptopa podłączysz kabel używany do ładowania padów z pomocą konsoli. Zaletą tego rozwiązania jest prostota użytku. Problemem jednak staje się gra w kilka osób jednocześnie. Jeżeli chcesz zagrać wraz ze swoimi znajomymi na jednym komputerze (nie on-line), zwyczajnie może zabraknąć Ci portów USB w laptopie.


Innym rozwiązaniem jest podłączenie kontrolera z użyciem systemu Bluetooth, który jest używany podczas korzystania z Aplikacji Xbox. Atutem tej opcji, jest brak potrzeby podłączania dodatkowego kabla. Nie musisz także wydawać dodatkowych pieniędzy, jak w kolejnym przykładzie. Wadą jest, po raz kolejny, możliwość podłączenia kilku padów jednocześnie. Jeżeli zbyt wiele kontrolerów będzie przesyłało dane do komputera z pomocą Bluetooth, istnieje większa szansa na opóźnienia przesyłania danych.


Ostatnią możliwością jest zakup specjalnego adaptera bezprzewodowego dla Xbox, którego podłącza się do portu USB komputera. Mimo tego, że urządzenie od marki Microsoft nie kosztuje dużo, zawsze jest to dodatkowy wydatek. Jeżeli planujesz podłączać do komputera kilka padów jednocześnie, warto zainwestować w adapter, by zapewnić sobie płynne działanie każdego kontrolerów.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756