Poradniki Eksperta

Jak suszyć włosy dyfuzorem?


Osoby o naturalnie kręconych włosach dobrze wiedzą, że utrzymanie kosmyków w nienagannym stanie nie zawsze jest łatwe. Codzienna pielęgnacja kręcących się pasm może nastręczać trudności podczas czesania, mycia, czy wreszcie układania i suszenia. Na szczęście niektóre z tych problemów można łatwo rozwiązać przy pomocy suszarki z końcówką, która utrwali naturalny skręt i pomoże zadbać o całą fryzurę. Mowa o dyfuzorze. Czym dokładnie jest i dla kogo jest przeznaczony? Wyjaśniamy to w niniejszym poradniku i podpowiadamy, jak suszyć włosy dyfuzorem, by uzyskać najlepszy efekt.jak suszyć włosy dyfuzorem


Czym jest dyfuzor i gdzie tkwi jego sekret?


Dyfuzor to specjalna końcówka, którą umieszcza się na wylocie powietrza suszarki do włosów. W miejscu połączenia z suszarką jest tej samej szerokości, co otwór urządzenia i rozszerza się ku górze – ma ona więc stożkowaty przekrój, a jego istotnym elementem są specjalne wypustki z otworami. Dzięki temu powietrze wypływające z suszarki ku otworom w dyfuzorze zwalnia, a jednocześnie podnosi się jego ciśnienie. To, w jaki sposób otwory te są rozmieszczone na dyfuzorze i jakiej są wielkości, jest zależne od producenta, jednak zawsze celem jest tu rozproszenie strumienia powietrza, by powiew docierał aż do nasady włosów i w ten sposób unosił je od skóry.


Dyfuzor jest – obok koncentratora – jednym z dwóch najpopularniejszych dodatków do suszarek. W modelach z wyższej półki dyfuzor jest zazwyczaj standardowym akcesorium. Część producentów z kolei daje swoim klientom możliwość rozszerzania wyposażenia i pozwala dokupić dyfuzor niezależnie od suszarki. W sklepach spotkać można także tak zwane dyfuzory uniwersalne, które pasują do suszarek różnych marek. Zwykle jednak producenci zalecają korzystanie z własnych, oryginalnych akcesoriów. Myśląc więc o używaniu dyfuzora, warto wybrać suszarkę już z tą końcówką w zestawie.Dyfuzor: do włosów kręconych i nie tylko


Należy rozwiać tu popularny mit, że suszarka z dyfuzorem przydaje się głównie osobom o kręconych włosach. Nie jest to prawda, bowiem dyfuzor nie tylko służy podkreślaniu naturalnego skrętu włosa, ale także nadaje objętość, unosi włosy u nasady i po prostu ułatwia stworzenie najmodniejszych w ostatnich sezonach nonszalanckich, pozornie niedbale ułożonych fryzur. Zatem niezależnie od tego czy masz burzę loków, delikatne fale lub włosy proste z tendencją do falowania i kręcenia – suszarka z dyfuzorem jest dla Ciebie. Istotne jest jednak, by typ dyfuzora odpowiadał Twoim włosom i efektowi, jaki chcesz uzyskać.


Typy dyfuzorów


Oglądając w sklepach suszarki z dyfuzorami, można zauważyć różnice w tych dodatkach. Mowa nie tylko o rozmieszczeniu i wielkości otworów, które mogą być charakterystyczne dla danego producenta czy modelu suszarki, ale także o wielkości dyfuzora i długości jego kolców. W ten sposób wyróżnić można zatem dyfuzory z długimi oraz z krótkimi kolcami. Każdy z typów ma swoje przeznaczenie. Te pierwsze najlepiej sprawdzają się w przypadku włosów cienkich, o małej objętości. Pozwalają unosić pasma u nasady, nadają włosom życia i sprawiają, że fryzura staje się optycznie powiększona. Drugi typ dyfuzora przeznaczony jest przede wszystkim do włosów kręconych. Zapobiega on ich puszeniu się, poprawia skręt i elastyczność włosów.


Jak suszyć dyfuzorem? Praktyczne wskazówki


Zanim przejdziemy do omówienia ważnych parametrów suszarek z dyfuzorem i wskażemy, na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu, wyjaśnimy dokładnie, jak suszyć włosy dyfuzorem. Choć osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z tym przydatnym akcesorium, wydawać się może, że korzystanie z niego jest trudne i pracochłonne, jest wprost przeciwnie. Przy pomocy suszarki z dyfuzorem możemy po prostu szybko wysuszyć włosy, lub nadać im piękny skręt – i to bez większego wysiłku lub starań większych, niż w przypadku zwykłego suszenia i układania fryzury.


Jak używać dyfuzora, jeśli chcemy po prostu wysuszyć włosy? Wtedy należy lekko osuszyć włosy ręcznikiem, a następnie – pochylając głowę do przodu – suszyć pasma od nasady. To utrwali objętość i jednocześnie zapobiegnie otwieraniu łuski włosów, dzięki czemu będą one lśniące, a ich wygląd zdrowszy.


Jak suszyć włosy dyfuzorem, jeśli mamy włosy kręcone? W tym przypadku istotne jest, by nie ugniatać kosmyków dłońmi i w ogóle jak najmniej dotykać fryzury rękami. Pierwszym krokiem jest odpowiednie dobranie parametrów pracy suszarki. W wielu modelach suszarek – szczególnie tych określanych mianem profesjonalnych – można osobno regulować siłę nadmuchu oraz temperaturę. Jest to bardzo ważne podczas używania dyfuzora. Wybierając odpowiednie ustawienia pamiętaj, że kluczowa jest właściwa temperatura, a nie jak najmocniejszy podmuch. Włosy powinny delikatnie suszyć się pod wpływem ciepła, ale jednocześnie nie burzyć i nie fruwać na boki. Najpierw należy suszyć włosy u nasady. Wybierz pasmo, połóż je na dyfuzorze i delikatnie unieś do góry. Pamiętaj, że dyfuzor nie musi, a wręcz nie powinien, być dociśnięty do głowy. Suszenie powinno przebiegać stopniowo, obejmując włosy coraz bliżej końców. Podczas suszenia samych końcówek warto ustawić już chłodny nawiew, by nie przesuszać ich dodatkowo.


Nieco inaczej suszenie przebiega w przypadku osób o włosach lekko kręconych lub ze skłonnością do falowania. By podkreślić skręty należy wykonywać dyfuzorem koliste, naprzemienne ruchy w prawo i lewo. Tak jak w poprzednich przypadkach, należy zacząć od nasady włosów i kolejno schodzić w dół pasm, bliżej końcówek. W ten sposób fryzura nie tylko będzie naturalnie podkreślona, ale uniesiona u nasady.


Niezależnie od tego czy masz włosy proste, lekko falowane, czy kręcone, warto pamiętać o stosowaniu zasad, którymi kierujemy się podczas typowej pielęgnacji włosów: przygotowując włosy do suszenia i układania nie trzyj ich ręcznikiem, a jedynie lekko odciśnij. Zastosuj kosmetyk podkreślający naturalny skręt włosów. Możesz także użyć sprayu termoochronnego, dzięki któremu włosy nie będą tak bardzo narażone na działanie wysokich temperatur.


Jaką suszarkę z dyfuzorem wybrać?


Suszarek z dyfuzorem jest w sklepach wiele, więc wybór nie jest najłatwiejszy. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o wysokiej mocy urządzenia, która przy korzystaniu z dyfuzora ma duże znaczenie. Pamiętaj, że dyfuzor sprawia, że powietrze wypływa z niego wolniej i jest rozproszone. Jeśli więc urządzenie ma niską moc, może to wpłynąć na rezultaty suszenia i po prostu sprawić, że zabieg nie będzie efektywny i nie spełni oczekiwań.


Kwestią równie ważną jest wybór modelu z odpowiednim dyfuzorem. Z poprzednich części artykułu wiesz już, że dyfuzor z krótkimi kolcami przeznaczony jest do włosów kręconych, z kolei ten z długimi wypustkami sprawdzi się lepiej przy cieńszych, lekko falujących się lub wręcz prostych i pozbawionych życia włosach.


Trzecią sprawą, którą trzeba wziąć po uwagę, jest regulacja temperatury oraz siły nawiewu. Modele najbardziej zaawansowane mają oddzielną regulację dla każdego z tych parametrów, przy czym 2-3 stopnie mocy i temperatury są standardem. Podobnie rozwiązaniem, które spotkasz we wszystkich zaawansowanych suszarkach, jest chodny nawiew, który pomoże utrwalić fryzurę, ale posłuży także do suszenia końców włosów – zwykle i tak dość przesuszonych.


Ostatnim z aspektów – który dla wielu osób może mieć decydujące znaczenie – są różne dodatkowe akcesoria, funkcje czy rozwiązania. Niezwykle popularną funkcją spotykaną w suszarkach jest jonizacja, która sprawia, że włosy się nie puszą i nie elektryzują. Innym ciekawym, choć rzadko spotykanym rozwiązaniem, jest czujnik nawilżenia włosów, który wskazuje, kiedy włosy są już odpowiednio wysuszone, ale nadal jeszcze nie przesuszone. Warte uwagi jest także wykonanie urządzenia, na przykład zastosowanie specjalnej powłoki na kratce wylotowej urządzenia. Może to być na przykład powłoka turmalinowa, keratynowa czy ceramiczna. Kiedy powietrze wylatuje przez kratkę, po drodze nasyca się jonami lub substancjami działającymi korzystnie na włosy, „pobierając” je z zastosowanej na kratce powłoki.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert