Poradniki Eksperta

Jaka lampa owadobójcza?


Lampa owadobójcza to urządzenie bardzo dobrze znane właścicielom cukierni, sklepów spożywczych czy lokali gastronomicznych, dla których jest to obowiązkowy element wyposażenia. Tak naprawdę są potrzebne wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z żywnością i ryzykiem pojawienia się różnych insektów. Coraz częściej na ich zakup decydują się posiadacze np. domów z ogrodem czy mieszkań z tarasem. Powód? To skuteczna pomoc w walce z owadami, które każdemu potrafią uprzykrzyć życie. Jaka lampa owadobójcza jest najlepsza i na co zwracać uwagę przeglądając ofertę producentów?jaka lampa owadobójcza


Lampa owadobójcza, czyli?


To wszystko zależy od naszych potrzeb. Biorąc pod uwagę rozpiętość zastosowania lamp owadobójczych – od miejsc, gdzie hoduje się bydło, przez budki z burgerami, po mieszkania – zasady działania są różne, podobnie jak oferta producentów.


Najprościej rzecz ujmując lampy najpierw zwabiają, a potem unieszkodliwiają owady latające. Dlatego też tak dobrze sprawdzają się zarówno w cukierniach, jak i w domowym ogródku. Sercem urządzenia jest żarówka UV-A emitująca promienie ultrafioletowe typu A, które przyciąga komary, muchy czy ćmy – a lampy fluorescencyjne to tylko jedna z możliwości.


Lampy owadobójcze w naszej ofercie:


Jaka lampa owadobójcza? – skuteczność i specyfika


Na rynku znajdziemy kilka rodzajów urządzeń działających na różnych zasadach. Co ważne, różnią się one nie tylko budową, ale i mechanizmem neutralizacji owadów. Jaka jest ich skuteczność i specyfika?


Lampy owadobójcze rażące – mają specjalną siatkę elektryczną działająca pod wysokim napięciem – to na niej spalają się zwabione owady. Decydując się na zakup takiego modelu warto zwrócić uwagę na moc: zbyt niska może nie poradzić sobie z większymi owadami, za wysoka nie będzie w pełni wykorzystywana. Do domowego użytku najlepszym rozwiązaniem będą modele mające od 2 do 4 woltów.


Lampy owadobójcze lepowe – działają na innych zasadach. Zamiast kratki pod napięciem wykorzystują specjalne wkłady pokryte klejem. Zwabione owady przyklejają się do powierzchni wkładu i zostają unieszkodliwione. Warto pamiętać, że lampy lepowe wymagają systematycznej wymiany wkładów, co generuje dodatkowe koszty. Zaletą tego typu produktów jest higieniczność – owady są łapane w całości, tak więc wystarczy tylko wymienić wkład, nie musimy opróżniać pojemnika czy czyścić innych elementów.


Lampy owadobójcze wiatrakowe – mają specjalny wiatrak, który zasysa owady do pojemnika. Ważną kwestią jest sam rodzaj wiatraka. Charakterystyczny, zaokrąglony kształt skrzydeł sprawia, że owady nie są rozgniatane, co zdecydowanie ułatwia czyszczenie pojemnika. Tego typu urządzenia najczęściej można spotkać w sklepach lub domowych kuchniach.


Na rynku znajdziemy także modele 2w1 łączące zalety lamp rażących i lepowych. Urządzenia tego typu mają bardzo szerokie zastosowanie i w zależności od naszych potrzeb pozwalają skorzystać z różnych metod walki z insektami.


Na co warto zwrócić uwagę?


Jeśli zastanawiasz się jaka lampa na owady będzie najlepsza, wcześniej określ swoje priorytety. Czy zależy Ci na bezgłośnej pracy, czy możesz sobie pozwolić na dodatkowe koszty, jak często chciałbyś czyścić urządzenie i jak ważny jest dla Ciebie jego wygląd? Wszystkie te rzeczy (plus cena) wpłyną na ostateczną decyzję.


Jeśli Twoim priorytetem jest cena, zastanów się nad zakupem urządzenia z lampą LED, a nie fluorescencyjną. Jest to niższy wydatek, ale też mający minusy. Tego typu modele są tańsze, ale za to mniej wydajne i skuteczne.


Ważną kwestią jest sam sposób zasilania. Jeśli potrzebujesz niewielkiego urządzenia, które będzie rzadko używane lub zabierane w podróż, model na baterie będzie doskonałym rozwiązaniem. Inne opcje to zasilanie akumulatorowe czy bezpośrednie podpinanie do gniazdka. Musisz wziąć pod uwagę także sposób montażu. Jeśli lampa ma wisieć, koniecznie poszukaj modeli ze specjalnym uchwytem ułatwiającym zamontowanie np. haczyków.


Inny typ urządzenia sprawdzi się w domu, a inny w ogrodzie. Tutaj trzeba przyjrzeć się także materiałowi wykonania. Jeśli będziesz korzystać z lampy np. na tarasie, to bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie model zrobiony z materiałów wodoodpornych.


Czy lampy owadobójcze są szkodliwe?


To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli zastanawiasz się jaka lampa owadobójcza jest najbardziej szkodliwa dla człowieka, to odpowiedź może być tylko jedna: żadna. Tego typu urządzenia emitują fale magnetyczne w niewielkiej dawce bezpiecznej dla ludzi i zwierząt, za to zabójczej dla komarów, much, moli, os czy szerszeni. Co więcej, działają bez użycia chemii, nie wykorzystują substancji zapachowych i są w zupełności bezpieczne dla alergików, zwabiając jedynie owady.


Jeśli zastanawiasz się jaka lampa owadobójcza jest najlepsza, to tak naprawdę w warunkach domowych każda będzie dobrym wyborem. W tym przypadku najważniejsza nie jest moc czy same parametry, ale wygoda użytkowania i sam design – urządzenie ma odstraszać komary, a nie domowników i gości.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756