Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

GTA 6 premiera gry. Co wiemy o nowej odsłonie?

 

2024-05-17

Od premiery piątej części GTA minęło już wiele lat, a mimo to popularność serii wciąż nie maleje. Wielu fanów zaczęło zastanawiać się, kiedy pojawi się kolejna odsłona. Rockstar Games potwierdziło, że pracuje nad GTA 6. Premiera przez długi czas pozostawała nieznana, ale sytuacja rozwija się dynamicznie, co sugeruje, że kolejna część może pojawić się już niebawem.

Gra tworzona w tajemnicy

Seria gier GTA stała się jedną z najistotniejszych w całej historii gamingu. Tytuł ten kojarzy niemalże każdy, nawet jeśli nieszczególnie interesuje się grami. Piąta odsłona GTA przyniosła studio Rockstar Games ogromny sukces komercyjny, a także uznanie wśród graczy na całym świecie.


O kontynuacji serii GTA mówiło się już od dłuższego czasu, jednak studio odpowiedzialne za ten projekt nie ujawniało żadnych szczegółów. Plotki krążyły po środowisku graczy, ale nie było żadnych oficjalnych potwierdzeń. Dlatego też ogromnym zaskoczeniem dla wielu osób były przecieki, które pojawiły się w sieci i zostały zdobyte przez hakerów. To nie był zwykły przeciek - zawierał nawet krótkie fragmenty rozgrywki. Okazało się więc, że gra, o której Rockstar Games nie mówiło absolutnie nic, jest rozwijana, a proces ten osiągnął bardzo zaawansowany etap.


W krótkim czasie po wycieku studio przyznało, że wszystkie informacje są autentyczne i GTA 6 istotnie ma niebawem pojawić się na rynku. W sieci zawrzało i był to moment, w którym cała uwaga graczy skupiona została właśnie na grze GTA 6. Premiera nie została od razu zapowiedziana, dlatego Rockstar Games musiało pośpieszyć z pokazaniem oficjalnych wyników swojej pracy, aby dać graczom, chociaż namiastkę tego, co na nich czeka w niedalekiej przyszłości. Cały proces zajął trochę czasu, w pierwszej kolejności do Internetu trafił krótki trailer, który wiele mówił na temat samej gry GTA 6, a także delikatnie sugerował datę premiery.

GTA 6 – premiera gry

W taki oto niecodzienny sposób świat dowiedział się, że GTA 6 pojawi się na rynku. Co wiemy teraz, po kilku miesiącach od opublikowania się pierwszego trailera?


Z punktu widzenia gracza, najważniejsza jest oczywiście data premiery GTA 6. Według informacji ujawnionych przez studio Rockstar Games, gra nie ma jeszcze ustalonego debiutu na rynku. Wiele osób próbowało znaleźć jakiekolwiek wskazówki w działaniach studia, które mogłyby pomóc w określeniu chociaż przybliżonej daty premiery. Rozważano nawet różnice czasowe między pojawieniem się kolejnych odsłon cyklu GTA, a także innych tytułów stworzonych przez Rockstar Games, jak na przykład Red Dead Redemption. W przypadku tej gry faktycznie można dostrzec wiele analogii, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się uważnie temu, co zostało zaprezentowane w trailerze.


Zanim przejdziemy do analizy, zwróćmy uwagę na fakty, które już znamy. Te wydają się być raczej optymistyczne dla fanów GTA 6. Premiera nowej odsłony cyklu powinna mieć miejsce w drugiej połowie 2025 roku, na co wskazują założenia zysków przedstawione przez Take Two, firmę, która jest właścicielem Rockstar Games. Bardzo wyraźnie widać w nich, że Take Two obniżyło przybliżoną wartość zysków do kwietnia 2025 roku. Sugeruje to, że gra nie pojawi się w tym okresie, w przeciwnym razie firma oczekiwałaby ogromnego wzrostu przychodów. Na GTA 6 czekają przecież dziesiątki tysięcy graczy! Premiera w drugiej połowie 2025 roku wydaje się być najbardziej realistyczna.

Powrót Vice City?

Ciekawostką jest nie tylko data wydania GTA 6. Premiera rzuci więcej światła na fabułę, która w obecnej chwili jest jeszcze owiana tajemnicą. Trailer rozjaśnił nieco sytuację, ale zrobił to w sposób, który tylko zaostrzył apetyt graczy. Świat stworzony na potrzeby GTA 6 robi ogromne wrażenie, nie tylko pod względem wizualnym, ale także dzięki wykorzystaniu wszystkiego, czego Rockstar Games nauczyło się do tej pory.


Jedną z najcenniejszych lekcji na pewno było to, że gracze wprost uwielbiają easter eggi i nawiązania do kultowych poprzednich odsłon. Mimo że trailer zawierał wiele odniesień do popkultury i społeczeństwa rzeczywistego, był bardzo oszczędny w przedstawieniu najważniejszych elementów. Z tego powodu nie wiadomo dokładnie, gdzie miałaby się odbywać akcja kolejnej odsłony Grand Theft Auto 6. Premiera może przynieść sporą niespodziankę, gdyż wiele poszlak wskazuje na to, że będzie to miejsce dobrze znane graczom, czyli kultowe Vice City. Nowa, odświeżona wersja tej lokalizacji ma być jednak nie tylko o wiele większa, ale także przynieść zupełnie nowe atrakcje.

Postacie grywalne

Z oficjalnych informacji udostępnionych przez Rockstar Games wiadomo, że szósta część serii ma oferować zupełnie nowe podejście do postaci grywalnych. Użyliśmy liczby mnogiej, ponieważ w GTA 6 gracz będzie mógł wcielić się w dwie różne postacie, bardzo ściśle ze sobą związane. 


Pierwsza z nich, Lucia, jest pierwszą w historii serii kobiecą postacią grywalną. Wiadomo o niej tylko tyle, że Vice City jest jej miastem rodzinnym, do którego powraca, aby zemścić się za śmierć swoich rodziców.


W związku z tym pojawia się pewne przypuszczenie, które sugeruje, że fabuła gry może pozwolić graczom na zmianę lokalizacji rozgrywki lub przemieszczanie się pomiędzy kilkoma z nich. Istnieje również możliwość, że historia zostanie podzielona na kilka rozdziałów, które będą oddzielone od siebie określoną różnicą czasową. Sam trailer wyraźnie pokazuje, że Lucia wyrusza w swoją podróż dopiero po opuszczeniu więzienia. Czy czeka nas zmiana perspektywy w trakcie rozgrywki?


Drugą grywalną postacią ma być mężczyzna, który decyduje się na zawarcie współpracy z Lucią. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących ich relacji ani zasad tej współpracy, jednak oficjalne materiały, w tym wspomniany wcześniej trailer, sugerują, że oboje wkroczą na przestępczą ścieżkę już w samym Vice City.

Mapa i czas gry

Odpowiedzi na wiele pytań przyniesie zapewne dopiero pojawienie się na rynku GTA 6. Premiera jeszcze przed Tobą, ale to nie znaczy, że nie możesz już teraz dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat samej rozgrywki. Według Rockstar Games mapa w grze ma być nawet o połowę większą od tej, do której gracze przyzwyczaili się w piątej części.


Taki świat nie będzie po prostu duży, ale wręcz ogromny. Łatwo możemy porównać rozmiary samej mapy z czasem, który będzie potrzebny na podróżowanie, a co za tym idzie wykonanie misji i rozwijanie głównej fabuły. W porównaniu z GTA 5, gdzie „przejście” samej tylko misji głównej zajmowało do 50 godzin, można śmiało założyć, że gracz spędzi w nowym świecie Vice City co najmniej 100 godzin. Dwukrotnie więcej czasu na rozgrywkę to świetna wiadomość, o ile Rockstar Games naprawdę poświęci dużo czasu i uwagi na jej rozwinięcie, a o to chyba nie musisz się martwić.


Samo studio w oficjalnych wywiadach podkreśla, że GTA 6 pojawi się na rynku dopiero wtedy, gdy wszyscy zaangażowani w ten projekt będą w pełni zadowoleni ze swojej pracy. Ich celem jest dążenie do perfekcji.

Prawdopodobne wymagania na PC

Zapowiedzi, tak ambitne jak te, zostały z uznaniem przyjęte przez graczy, ale wywołały także pytania dotyczące wymagań sprzętowych dla GTA 6. Premiera gry przewidziana jest na razie wyłącznie na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X i Series S. Już samo to sugeruje, że będzie potrzebować znacznej mocy obliczeniowej, zwłaszcza w kontekście PS 5 i Xboxa Series X.


Obie te konsole są w stanie zapewnić wsparcie dla rozgrywki w rozdzielczości 4K przy stabilnych 60 FPS-ach, a także wykorzystanie niezwykle istotnej technologii Ray Tracingu. Nie jest trudno zatem przewidzieć, że jeśli GTA 6 ma pojawić się w przyszłości również na PC, to gracze będą musieli wyposażyć się przynajmniej w podzespoły ze średniej półki, a lepiej tej najwyższej. Mowa tutaj procesorach od Intela z serii i7 lub ewentualnie o Ryzenie 7 od AMD. To już spory krok dla wielu graczy, zwłaszcza że wiele obecnie popularnych komputerów gamingowych nadal korzysta z procesorów Intel Core i5, które mogą okazać się niewystarczające dla GTA 6. Kiedy można spodziewać się oficjalnych informacji od Rockstar Games na ten temat? Najprawdopodobniej w ciągu kilku miesięcy.


Najlepiej gdyby karta graficzna wspierała wspomniany Ray Tracing, co znacząco podniesie jakość wizualną GTA 6. Premiera najnowszych kart z serii RTX od NVIDII miała miejsce stosunkowo niedawno. Dlatego możesz zdecydować się na poprzednią generację, która wciąż doskonale się sprawdza, czyli rodzinę RTX 30XX.


Biorąc pod uwagę nie tylko poprzednie odsłony gry GTA, ale także inne projekty studia Rockstar Games, można przypuszczać, że plik instalacyjny GTA 6 będzie wymagał od gracza około 150 GB wolnej przestrzeni na dysku. Ta liczba dotyczy nie tylko wersji na PC, ale także na konsole. Warto zauważyć, że PS5 oferuje szybki dysk SSD, co może sugerować, że będzie to kolejny wymóg dla GTA 6. Kiedy pojawi się wersja gry na konsole Xbox Series S, poznamy prawdziwe minimalne wymagania, ponieważ konsola ta nie jest tak wydajna jak jej wersja Series X - nie oferuje, między innymi,  wsparcia dla rozdzielczości 4K czy Ray Tracingu.


Pamiętaj jednak o tym, że wersje przeznaczone na konsole i PC często znacznie się od siebie różnią w kwestii wymagań sprzętowych. Rockstar Games zdaje sobie doskonale sprawę z ryzyka postawienia zbyt wysokich wymagań technologicznych, ponieważ większość graczy nie może pozwolić sobie na high-endowe komputery gamingowe tylko dla GTA VI. Premiera może zatem przynieść miłe zaskoczenie dla wszystkich, w postaci gry oferującej naprawdę świetne wrażenia wizualne dla osób ze sprzętem z najwyższej półki, jak i przyzwoitą zabawę, dla tych, którzy nie potrzebują osiągnąć najwyższych możliwych ustawień w GTA 6. Premiera pokaże, jak do tego tematu podejdzie Rockstar Games.

Czekając na premierę

Data premiery GTA 6 pozostaje tajemnicą, podobnie jak szczegóły dotyczące fabuły i wymagań sprzętowych dla wersji na PC. W miarę zbliżania się daty debiutu Rockstar Games zacznie powoli ujawniać istotne elementy tego wirtualnego świata. Wtedy dopiero gracze będą mogli dokładniej przyjrzeć się temu, co czeka ich w nowej odsłonie Grand Theft Auto 6. Premiera w drugiej połowie 2025 roku wydaje się być, na ten moment, najbardziej realnym terminem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756