Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie zapięcie do roweru wybrać?

 2022-09-06 

Rower, podobnie jak wszystkie inne pojazdy, ma wielu amatorów, niestety także w postaci złodziei. Czyhają w wielu miejscach i wbrew pozorom nie tylko tych odludnych, ale także w każdym dużym mieście. Stare powiedzenie, że najciemniej jest pod latarnią, sprawdza się niestety aż za dobrze i wiele osób straciło swój rower w miejscach, gdzie występuje duży ruch lub podczas szybkiego wejścia do sklepu. Jak zabezpieczyć się przed takimi nieprzyjemnościami, jakie zapięcie do roweru da nam poczucie bezpieczeństwa?

Zabezpiecz swój rower


Rowery są łakomym kąskiem dla złodziei z racji ich niewielkich rozmiarów, stosunkowo niskiej wagi i wysokiej ceny, którą mogą osiągnąć na czarnym rynku. W przeciwieństwie do samochodu, złodziej nie musi posiadać specjalnych umiejętności, aby w krótkim czasie sforsować zabezpieczenia, którymi są zapięcia. Trzeba mieć świadomość tego, że to czas gra na naszą niekorzyść i im dłużej złodziej będzie mógł operować przy Waszym rowerze, tym wzrasta prawdopodobieństwo, że dopnie swego.


Producenci zabezpieczeń dla rowerów głowią się od wielu lat, w jaki sposób podnieść poziom bezpieczeństwa swoich produktów. Efektem ich pracy jest wiele interesujących rozwiązań, które mogą przysporzyć sporo kłopotu potencjalnym złodziejom. Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta i jeśli złodziej będzie mieć odpowiednie warunki, to pokona każde zabezpieczenie. Ważne jest także to, aby mieć świadomość, gdzie i kiedy pozostawiacie swoje jednoślady. Może to okazać się równie skutecznym środkiem zaradczym, co profesjonalne i godne zaufania zabezpieczenie w postaci zapięcia. Dlatego też tak ważne jest, aby wyposażyć się w odpowiednie zapięcie do roweru. Jakie wybrać, gdy na rynku jest dostępnych tak wiele różnych rozwiązań?

Zapięcia rowerowe w naszej ofercie:

Metalowa linka

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest metalowa linka, którą można przypiąć rower do dowolnego obiektu. Najczęściej jest ona pokryta gumową osłoną, co w zasadzie zabezpiecza tylko samą linkę, przed działaniem warunków atmosferycznych. Pomimo swojej dużej popularności, metalowa linka jest najmniej bezpiecznym rodzajem zapięć do roweru. Usunięcie takiej przeszkody zajmie złodziejowi zaledwie kilka sekund. 


Do przecięcia linki wystarczą nawet proste i małe kombinerki, które łatwo schować w kieszeni spodni. Bardziej zaawansowane przecinaki zmieszczą się natomiast do każdego plecaka. Metalowa linka jest zatem mało pomocna, ale może być stosowana w połączeniu z innymi zabezpieczeniami, co wówczas wydłuży czas na ich sforsowanie.

Łańcuch

Jakie zapięcie do roweru sprawdzi się lepiej niż metalowa linka? Zdecydowanie będzie to łańcuch. Jego konstrukcja i wysoka wytrzymałość materiału, z którego został wykonany, może przysporzyć sporo kłopotów złodziejowi. Jeśli wybierzecie odpowiednią grubość takiego łańcucha, wówczas z pomocą przyjdą wam prawa fizyki, ponieważ nikt nie będzie dysponować odpowiednią siłą, aby przeciąć jego ogniwa. Sam zamek jest zwykle tak wkomponowany w ich układ, że jego podważenie mija się z celem. Jeśli jednak złodziej dysponuje odpowiednim zestawem narzędzi, a rower pozostawiony jest na uboczu, nawet łańcuch w końcu ulegnie.

Ring Lock

W warunkach miejskich najpopularniejsze są obecnie rowery holenderskie. Jakie zapięcie do roweru w tym stylu sprawdzi się najlepiej? Dobrym wyborem będzie Ring Lock, który zakładany jest na koło w taki sposób, że uniemożliwia jego obracanie się. W tym przypadku złodziej musi wykazać się pomysłowością, ponieważ jedynym sensownym zdjęciem Ring Lock jest manipulacja w zamku.

Zabezpieczenie tarcz hamulcowych

Jakie zapięcie rowerowe sprawdzi się najlepiej? Na pewno takie, które sprawi, że złodziej dwa razy zastanowi się nad sensem kradzieży i przekalkuje, czy mu się to opłaca. Zapięcie montowane na tarcze hamulcowe z pewnością wymaga sporo pracy przy jego usunięciu, ale nie zajmuje zbyt wiele czasu. Dlatego też powinno być stosowane jako dodatkowy system przeciw kradzieżom. W połączeniu z innymi opisanymi tutaj metodami da nam to o wiele wyższy poziom zabezpieczeń

U-lock

Ostatnim zapięciem, które ma jednocześnie najwyższe możliwe noty wśród ekspertów od zabezpieczeń, jest tzw. U-lock. Masywny pałąk o średnicy ok. 18 mm wykonany jest z utwardzonej stali. W praktyce oznacza to, że usunięcie go nie jest możliwe w warunkach ograniczonego czasu i braku specjalistycznych narzędzi. Podobnie jak w przypadku łańcucha na rower, U-lock jest w zasadzie nieopłacalnym wyzwaniem z perspektywy złodzieja. 


Jedynym problemem tego zapięcia jest to, że waży naprawdę dużo, nie jest kompaktowy i znacząco ogranicza możliwości wykorzystania obiektów znajdujących się wokół roweru. W zasadzie poza miastem nie będzie to skuteczne rozwiązanie, ponieważ znalezienie słupka, który spełni Wasze wymagania, może nie być możliwe. U-lock jest jednak dobrą odpowiedzią na pytanie: jakie zapięcie do roweru jest najlepsze?

Świadomy rowerzysta

Należy pamiętać o tym, że nie znajdziecie uniwersalnego i w pełni skutecznego zabezpieczenia, ale możecie znacznie ograniczyć ryzyko kradzieży. Najlepszym sposobem na to jest wybranie kilku różnych zapięć, których zdjęcie będzie wymagało większego nakładu czasowego. Stracicie na tym wyłącznie kilka sekund Waszego czasu, ale złodziej majstrujący przez dłuższą chwilę przy nich od razu wzbudzi podejrzenia i sprowadzi na siebie uwagę otoczenia. 


Nie zapominajcie także o tym, że nawet to nie uchroni Was przed kradzieżą, jeśli nie zadbacie o pozostawienie roweru w odpowiednim miejscu. Zwrócić uwagę należy na to, czy obiekt, do którego mocujecie jednoślad, jest na stałe przymocowany do ziemi i czy nie okaże się, że jego usunięcie będzie prostsze dla złodzieja niż mocowanie się z zapięciami.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756