Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Co to jest Smart TV? Sprawdź, czy Twój telewizor jest Smart

 2023-07-13 

Smart TV to wielofunkcyjne telewizory nowej generacji. Dzięki nim, możesz swobodnie oglądać filmy z dowolnej platformy, słuchać muzyki i surfować po Internecie. Smart TV to także nazwa określająca inteligentne telewizory, których funkcjonalność wykracza poza odtwarzanie dźwięku i obrazu z telewizji analogowej. Zewnętrznie nie różni się on od tradycyjnych modeli, jednak jego funkcjonalność, jest o wiele większa. Konstrukcyjnie przypomina komputer, posiadający procesor, pamięć wewnętrzną, system operacyjny, Wi-Fi czy Bluetooth. Dzisiaj przedstawiamy technologię Smart TV. Co to jest i do czego Ci się przyda? Sprawdź poniżej, zapoznając się z naszym poradnikiem.

Z telewizorami Smart TV mamy do czynienia już od kilkunastu lat, gdy pierwszy raz zostały dołączone do Internetu. Stały się konkurencyjne w stosunku do komputerów, które oferowały najlepszą rozrywkę – odtwarzały filmy z serwisów VoD i miały przeglądarkę stron internetowych. Smart TV (tłumaczenie z angielskiego) oznacza mądry, inteligentny telewizor. Termin ten nabrał prawdziwego sensu, kiedy w odbiornikach zastosowano sztuczną inteligencję, co pozwoliło np. na korzystanie z asystentów głosowych, którzy mają zdolność uczenia, dzięki czemu mogą wyszukiwać, np. filmy takie jakie lubimy. Wybierając telewizor Smart TV, sprawdź jakie ma funkcje, a zazwyczaj ma ich bardzo dużo.

Smart TV – co to takiego?

Technologia Smart zmieniła na zawsze sposób postrzegania telewizorów. Kiedyś pełniły tylko i wyłącznie rolę odbierania tradycyjnej telewizji nadawanej sygnałem satelitarnym lub kablowo. Używane były także do odtwarzania filmów nagrywanych na kasety i płyty. Kilkadziesiąt lat temu, takie rozwiązania były wystarczające i nikt nie myślał o możliwości podłączenia odbiornika do Internetu. Ba, w mało którym domu był dostęp do sieci! Wraz z rozwojem Internetu, zaczęły powstawać kolejne serwisy, umożliwiające chociażby odtwarzanie filmów lub muzyki.


Wprowadzano także kolejne rozwiązania, umożliwiające bezprzewodowe połączenie wielu urządzeń. Mowa tu na przykład o Bluetooth, które jest obecnie elementem standardowego wyposażenia większości sprzętów domowych. Wraz z ewolucją konstrukcji telewizorów, pracowano także nad zwiększeniem ich funkcjonalności. Efektem wysiłków inżynierów było wprowadzenie pionierskiego urządzenia Smart TV. Pierwszy taki telewizor przedstawił Samsung. Miało to miejsce w 2011 roku i przez ostatnie lata technologia bardzo ewoluowała. Obsługa poszczególnych aplikacji i funkcji jest o wiele prostsza i bardziej intuicyjna. W istocie, telewizory Smart TV mają umożliwiać użytkownikowi korzystanie z serwisów VOD, przeglądarki internetowej i szeregu innych programów, które dostarczają o wiele więcej rozrywki, niż tradycyjna telewizja.

Telewizor z Internetem – jak to działa?

Aby móc korzystać z aplikacji na swoim telewizorze Smart TV, potrzebne jest połączenie z siecią. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy wymaga podłączenia kabla sieciowego do telewizora, o ile oczywiście jest wyposażony w odpowiednie wejście (LAN/Ethernet). W takim wypadku przewód internetowy należy wpiąć w złącze za pośrednictwem końcówki RJ-45. Możesz także zdecydować się na dużo wygodniejsze rozwiązanie i połączyć telewizor bezprzewodowo. Jeśli w Twoim domu używasz sieci Wi-Fi, możesz do niej podłączyć nowe urządzenie. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią sieć, a następnie wpiszesz hasło. Gotowe! Od tej pory Twój telewizor Smart TV będzie w pełni funkcjonalny.

Tysiące filmów na Smart TV – co to takiego VOD?

Aplikacje i serwisy VOD umożliwiają skorzystanie z bogatej biblioteki multimedialnej. Najbardziej popularne platformy streamingowe gromadzą tysiące seriali i filmów, które możesz uruchomić jednym kliknięciem. Nie musisz wypożyczać, ani kupować płyty BluRay. Oczywiście jest kilka warunków. Po pierwsze, musisz mieć dostęp do Internetu. Po drugie, w większości aplikacji VOD konieczne jest opłacenie miesięcznego abonamentu. Wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od serwisu. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę ilość dostępnego repertuaru. Sam zdecyduj co i kiedy chcesz oglądać. Telewizory Smart TV umożliwiają korzystanie z aplikacji VOD w prosty sposób. Najchętniej używanymi platformami są oczywiście Netflix, HBO GO, Rakuten oraz Amazon Prime.

System operacyjny Smart TV

Telewizory Smart korzystają z różnego oprogramowania systemowego. To od niego zależy między innymi sposób poruszania się po zainstalowanych aplikacjach. Przed zakupem telewizora, warto sprawdzić informacje na temat dostępnego systemu. Coraz więcej urządzeń umożliwia sterowanie za pośrednictwem gestów lub komend głosowych. Niektóre aplikacje, takie jak np. Netflix, mogą być uruchamiane za pośrednictwem jednego tylko przycisku na pilocie. Dużą popularnością cieszą się telewizory Android TV, które posiadają oprogramowanie Google. Dzięki temu użytkownik może między innymi korzystać ze sklepu Google Play i pobierać setki aplikacji na swoje urządzenie.

co to jest smart tv

Dobrymi opiniami wśród Klientów cieszy się również system webOS, który instalowany jest na telewizorach LG. Oprogramowanie jest wspierane przez sztuczną inteligencję, co ma zapewniać intuicyjną i szybką obsługę większości dostępnych funkcji. W większości przypadków, mimo różnych systemów, sterowanie telewizorem Smart wygląda bardzo podobnie. Popularne oprogramowanie to również Saphi (Philips) oraz Tizen (Samsung).

Na co zwrócić uwagę wybierać telewizor Smart?

Przede wszystkim musisz zdecydować się na rodzaj matrycy. Obecnie najpopularniejsze są telewizory LED, które gwarantują obraz doskonałej jakości i stosunkowe niskie zapotrzebowanie energetyczne. Osoby, którym zależy na możliwie jak najlepszych parametrach wizualnych, powinny szukać idealnego modelu pośród telewizorów OLED i QLED. Obraz wyświetlany na takich telewizorach jest bardzo bliski do rzeczywistego, a kolory żywe i nieprzekłamane. Nowością na rynku są telewizory MiniLed. Jest to rozwiązanie wykorzystujące o wiele większą ilość diod podświetlających piksele. Dzięki temu cienie i światła wyglądają dokładnie tak, jak powinny. Szczegóły są odwzorowane z dużą dbałością, a obraz jest bardzo ostry. Rewolucją przyszłości mogą być telewizory laserowe, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrej jakości wyświetlanych multimediów przy jednoczesnym zapewnieniu ekranu o przekątnej nawet 100 cali.


Istotną cechą każdego telewizora jest także jego rozmiar. Przekątne ekranu podawane są w calach. Wybierz rozmiar odpowiedni do pomieszczenia, w którym ma znaleźć się telewizor. Jeśli siedzisz daleko od urządzenia, możesz wybrać model z dużym ekranem, bez obaw o swój wzrok. Wachlarz dostępnych przekątnych jest naprawdę szeroki. Najmniejsze telewizory Smart TV liczą 29, a największe nawet 100 cali. Klienci coraz częściej stawiają na duże urządzenia, dlatego największą popularnością cieszą się modele z ekranami w okolicy 60 cali. Niebywale istotną rzeczą, jest także rozdzielczość obrazu. Najbardziej popularne są telewizory 4K (Ultra HD). Cechują się bardzo dużą ilością wyświetlanych szczegółów, co znacznie podnosi poziom satysfakcji widza. W ofercie występuje coraz więcej telewizorów 8K, która gwarantują jeszcze lepszy obraz. W przyszłości taka rozdzielczość stanie się standardem, tak jak kilkanaście lat temu format HD.


Fani kina akcji, zapaleni gracze oraz kibice, powinni wybierać telewizory, które gwarantują możliwie jak najwyższą częstotliwość odświeżania ekranu. Im lepszy parametr, tym bardziej płynny jest obraz. Ma to duże znaczenie podczas dynamicznych scen, których sekwencje mogą „skakać” w przypadku modeli o mniejszej ilości herców. Polecamy wybór telewizorów 100 Hz i 120 Hz. W przypadku takich urządzeń, możesz mieć pewność, że nie umknie Ci żaden szczegół podczas dynamicznej akcji.

Jakiego Internetu potrzebuję do Smart TV? 

Aby nasz telewizor smart działał poprawnie i w pełni wykorzystywał swoje funkcjonalności, niezbędne jest posiadanie stałego, szybkiego źródła Internetu. Telewizor oczywiście spełnia swoje podstawowe funkcje, tj. odtwarzanie programów telewizyjnych, ale bez odpowiedniego Internetu, nie możemy w pełni go wykorzystywać. Potrzebne jest stałe łącze i Internet od sprawdzonego dostawcy, który umożliwia nam oglądanie filmów oraz swobodne korzystania z aplikacji.

Zobacz także: Jak włączyć Smart TV

Smart TV i kluczowe parametry podczas zakupu

To nie wszystkie ważne cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu nowego telewizora. O systemach operacyjnych już opowiadaliśmy, ale z punktu widzenia oprogramowania, istotne są także filtry i specjalne tryby, które mogą zmieniać sposób wyświetlania obrazu. Telewizory dla graczy wyposażane są w funkcje, które mają spory wpływ na jakość rozgrywki i jeśli dużo grasz na konsoli, wybierz telewizor stworzony z myślą o gamingu. W naszym sklepie sprzęt ten jest oznaczony odpowiednim filtrem, który pomoże szybko odnaleźć urządzenia dla graczy.


Aby korzystanie z telewizora nie sprawiało problemów, upewnij się, że posiada on wszystkie potrzebne Ci porty. Najważniejsze jest oczywiście złącze HDMI, które powinno występować w ilości co najmniej dwóch sztuk. Jeśli planujesz podłączenie większej ilości urządzeń zewnętrznych (np. kino domowe i konsola), wybierz telewizor z co najmniej trzema portami. Jakiś czas temu, wprowadzony został nowy standard HDMI 2.1. Jest on przystosowany do współpracy z urządzeniami wykorzystującymi format 8K i oferuje o wiele większą przepustowość, niż dotychczasowy standard. Jeśli zależy Ci na realistycznym obrazie, wybierz model wyposażony w tryb HDR. Odpowiada on za pogłębianie kontrastów i podkreślanie roli świateł oraz cieni.


Zależy Ci na odbieraniu darmowej telewizji naziemnej? Wybierz telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T2. To ważne, gdyż 30 czerwca 2022 roku dojdzie do zmiany systemu kodowania sygnału i stare dekodery nie będą w stanie odbierać nowego formatu. Wbudowany tuner to spora wygoda, bo zamiast podłączać kolejne urządzenie zewnętrzne wystarczy, że doprowadzisz przewód antenowy do telewizora i wepniesz go w odpowiednie gniazdo. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość nagrywania materiałów na USB. Podpinając tylko pamięć flash, możesz nagrać ulubiony program lub film i obejrzeć go wtedy, gdy będziesz miał wolną chwilę. Istotną funkcją, której nie powinno zabraknąć w nowoczesnym telewizorze, jest także komunikacja Bluetooth, która pozwala połączyć się bezprzewodowo z innym sprzętem – np. smartfonem, aby wyświetlić zdjęcia i filmy nagrane podczas wakacji.

Co w praktyce jest najważniejsze w telewizorach Smart TV?

Wiesz już, co to jest Smart TV. Przy wyborze takiego telewizora, zwróć przede wszystkim uwagę na jego system operacyjny (oprogramowanie) i interfejs użytkownika. Dostęp do wielu mediów utrudnił obsługę telewizora. Sprawdź jak szybko uruchamiają się telewizor i aplikacje. Jeżeli wybierzesz telewizory konkretnych marek np. LG, masz do czynienia z systemem webOS, a Samsunga Tizen. Popularność zyskuje Android TV, z największą liczbą aplikacji z rozrywką, dostosowanych do odtwarzania na dużym ekranie. Interfejs jest jednakowy we wszystkich telewizorach Android TV, ale możesz dopasować go do swoich wymagań. Android TV znajdziesz w telewizorach takich marek jak: Hitachi, JVC, Philips, Sharp, Sony, Toshiba, TCL.

Wyszukiwanie głosowe – asystenci

Dużą zaletą telewizorów Smart TV jest wyszukiwanie głosowe za pomocą pilota z wbudowanym mikrofonem. Co to jest? Smart TV i zastosowanie sztucznej inteligencji sprawiło, że asystent ma zdolność uczenia się i rozumie kontekst wypowiedzi. Najpopularniejszy jest Asystent Google. Najczęściej odpowiada on na pytania, wyszukując informacje na YouTube, a na proste zapytania, np. o pogodę, odpowie głosowo. Popularna jest też wyszukiwarka internetowa Chrome. Za pomocą głosowych komend, możesz także zmieniać kanały TV, czy ściszać dźwięk. Zamiast pilota, korzystasz z aplikacji na smartfonie, z funkcją wyszukiwania głosowego.

Serwisy VoD – rekomendacje

Zdecydowanie najpopularniejszą rozrywką jest oglądanie filmów z serwisów VoD, szczególnie w dobie pandemii, kiedy kina są zamknięte. Dawniej, na głównym ekranie menu telewizora były pokazywane aplikacje. Pojawienie się coraz większej liczy serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji, spowodowało konieczność udoskonalenia wyszukiwania i zarządzania multimediami. Z pomocą przyszedł tu Google TV To nowa nakładka na Android TV. Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Przede wszystkim, postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. Wystarczy, że wypowiesz nazwę filmu, a asystent poda, w jakiej aplikacji jest dostępny.

Smart TV a urządzenia mobilne

Telewizory SmartTV komunikują się z tabletem i smartfonem. Możliwe jest przesłanie filmów czy zdjęć, zrealizowanych smartfonem oraz odtwarzanie filmów z aplikacji VoD. Popularna jest funkcja Chromecast w telewizorach Android TV. Zaletą tej funkcji jest to, że gdy odtwarzasz film, np. z serwisu YouTube na dużym ekranie, możesz w tym samym czasie prowadzić rozmowę telefoniczną na smartfonie. Inną możliwością jest odtwarzanie pulpitu smartfonu na dużym ekranie (lustrzane odbicie).

Smart TV a Smart Home?

Duży ekran telewizora możesz wykorzystać ponadto jako centrum zarządzania urządzeniami AGD i instalacjami pracującymi w domowej sieci. Na specjalnym panelu wyświetlanym na dużym ekranie telewizora, możesz kontrolować pracę pralki, lodówki czy piekarnika, sterować oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem.


Wiesz już co to jest Smart TV, zatem jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub jeśli miałbyś jeszcze jakieś pytania, skontaktuj się z naszymi doradcami. Rozwieją oni Twoje wątpliwości i doradzą w wyborze wymarzonego sprzętu tak, abyś mógł się nim cieszyć po zakupie. W naszym sklepie odnajdziesz wiele modeli telewizorów, które sprostają Twoim wymaganiom i będą posiadały funkcje, na których Ci zależy.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756