Poradniki Eksperta

Jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera?


W ostatnich latach, komputery rozwinęły się do tego stopnia, że dawno już przestały być wykorzystywane jedynie do pracy. Nowe rynki, które z powodzeniem rozwijają się na całym świecie, sprawiły, że komputer stał się wielozadaniowym urządzeniem, wykorzystywanym w każdej możliwej branży. Nie dziwi zatem, że wszelkie udogodnienia, które powstały z myślą o ułatwieniu pracy z tym narzędziem, również poczyniły spory skok technologiczny. Jednym z nich, są słuchawki z mikrofonem, będące olbrzymim udogodnieniem w pracy i rozrywce z komputerem. Jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste zadanie, jakby mogło się na pierwszy rzut oka wydawać. Postaramy się wyjaśnić wszelkie problematyczne kwestie, w naszym poradniku.jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera


Konieczność zmiany


Sytuacja na świecie w minionych latach pokazała, jak ważnym aspektem jest wysokiej jakości sprzęt komputerowy. Ogromna rzesza ludzi, pracujących dotąd w biurach, zmuszona była przenieść swoją aktywność do domowego zacisza, zmieniając je de facto w biuro zdalne. Nie inaczej było w przypadku uczniów, którzy z dnia na dzień, musieli zamienić salę lekcyjną na pokój z biurkiem, na którym stał komputer. Nikt nie mógł przewidzieć, jak ważne okaże się wtedy, aby zarówno komputer, jak i wszystkie urządzenia pomocnicze, były na wysokim poziomie. Wiele z tych osób, momentalnie natrafiło na liczne problemy techniczne, które spowodowały kłopoty w pracy, czy nauce.


Jedną z głównych przyczyn, był brak dostatecznej wiedzy na temat działania komputera i jego kompatybilności z urządzeniami pomocniczymi, takimi jak słuchawki z mikrofonem. Stały się one niezbędne do poprawnej komunikacji z resztą współpracowników, czy nauczycieli, ale stały się również największą w tym przeszkodą. Nie wszyscy użytkownicy wiedzieli, jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera, ponieważ znaczna część z nich, nie musiała dotychczas ich używać. Pojawił się zatem problem, który po dziś dzień trapi wiele osób, nie wiedzących jak sobie z nim poradzić. Wszystko wskazuje bowiem na to, że praca zdalna stanie się dla wielu osób codziennością, tak samo jak zajęcia online na uczelniach wyższych. Stworzyło to wiele nowych możliwości dla osób, które wcześniej ich nie zauważały. Potencjał leżący w tej sytuacji jest ogromny, ale nie będziemy w stanie w pełni go rozwinąć, jeśli nie opanujemy obsługi i podłączenia podstawowych urządzeń, takich jak słuchawki z mikrofonem. Istnieje wiele dróg prowadzących do eliminacji tej przeszkody, wszystkie postaramy się Wam dokładnie przedstawić.


Nie ma znaczenia, czy używacie słuchawek z mikrofonem do pracy, nauki czy grania on-line. Wszyscy jedziemy na tym samym wózku, który nazywa się przeszkodami technicznymi. Nie ma w tym nic złego, szczególnie, jeśli wcześniej nie mieliście styczności z tego typu urządzeniami. Problematykę podłączenia słuchawek z mikrofonem możemy, podzielić na trzy główne kategorie: komputery stacjonarne, laptopy i konfiguracja. Wszystkie z nich omówimy po kolei, zaczynając od komputerów stacjonarnych.Komputery stacjonarne


W przypadku komputerów, potocznie nazywanych pecetami, samo podłączenie słuchawek z mikrofonem, wydaje się najprostszym zadaniem ze wszystkich, które poruszamy w naszym poradniku. Kupując komputer, zauważycie, że posiada on kilka wejść, każde służące innej funkcji: słuchawkom, mikrofonowi i USB. Już na tym etapie, czyli kupnie, warto dobrze zastanowić się, jaki model będzie dla nas najodpowiedniejszy. Wielu producentów posiada w swojej ofercie słuchawki dedykowane konkretnym modelom komputerów, co znacznie ułatwi cały proces ich późniejszego podłączania. Niektóre z nich, będą działać jedynie z konkretnym systemem operacyjnym, dlatego koniecznie upewnijcie się, czy macie zamiar kupić odpowiedni model słuchawek z mikrofonem.


Obowiązkowo powinniście również sprawdzić, jakie wejścia posiada Wasz komputer stacjonarny. Wszystkie przygotowania sprowadzą się jednak do tej samej czynności, niezależnie, czy posiadacie słuchawki dedykowane, czy też nie – mechanicznego podłączenia. Komputery stacjonarne mają o tyle przewagę nad np. laptopami, że są po prostu większe. Daje to możliwość umieszczenia w ich obudowie znacznie większej liczby wejść i wyjść, portów i złączy. Jeśli posiadacie już Wasze wymarzone słuchawki z mikrofonem, czas podłączyć je do peceta. Jak już wcześniej zauważyliśmy, większość komputerów posiada trzy wejścia: na mikrofon, na słuchawki i USB. Pierwsze i drugie będą różnić się od siebie kolorem, przyjęło się, że zielony odpowiada za słuchawki, a różowy za mikrofon. Podobnie wygląda sytuacja z wejściami w komputerze stacjonarnym, gniazdo na słuchawki również będzie miało kolor zielony, a to na mikrofon – różowy. Znacznie ułatwi to Wam odnalezienie i podłączenie prawidłowo obu kabli. Komputery stacjonarne posiadają zwykle wejścia na mikrofon i słuchawki zarówno z przodu obudowy, jak i z tyłu. To które wybierzemy, zależy włącznie od nas samych. Po podłączeniu słuchawek i mikrofonu, pozostał nam ostatni kabel, zakończony wejściem typu USB. Podobnie jak w przypadku poprzednich wejść, również i w tym przypadku, powinniśmy odszukać odpowiedniego na obudowie komputera, zarówno z przodu jak i z tyłu. Słuchawki z mikrofonem nie potrzebują żadnego dodatkowego oprogramowania, więc po poprawnym podłączeniu wszystkich kabli, sprzęt powinien działać bez zarzutu.


Laptopy i tablety


Jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera z jednym wejściem? Nie jest to niestety takie proste, jak w przypadku peceta. Główną tego przyczyną, jest sama konstrukcja laptopa, który w samym swoim założeniu, miał być mniejszą jednostką, umożliwiającą większą mobilność. Jest to ogromna zaleta tego urządzenia, ale niestety w kilku przypadkach, także i jego wielka wada. Dokładnie tak jest, w przypadku podłączenia słuchawek z mikrofonem do laptopa. Jego małe rozmiary, nie pozwalają na umieszczenie w nim wszystkich wejść i portów, jak to miało miejsce w przypadku peceta. Dlatego też, niemal wszystkie modele dostępne na rynku, posiadają wyłącznie wejście na słuchawki. Nie ma niestety takiej możliwości, aby podłączyć do nich mikrofon. Istnieje jednak kilka rozwiązań tego problemu. Pierwszym z nich, jest podłączenie wyłącznie samych słuchawek i używanie wbudowanego mikrofonu w laptopie. Nie jest to jednak na tyle wygodne, żeby móc cieszyć się najwyższą jakością przesyłanego dźwięku.


Mikrofony, które posiadają laptopy, nie zawsze mogą konkurować z profesjonalnym sprzętem, dostępnym w zestawach ze słuchawkami i mikrofonem. Możemy zatem zastanowić się nad kupnem specjalnego adaptera, który po podłączeniu do odpowiedniego gniazda w laptopie, umożliwi nam wpięcie zarówno kabla od słuchawek, jak i od mikrofonu. Znacząco podniesie to jakość rozmów prowadzonych on-line, głównie w kwestii dźwięku przesyłanego poprzez nasz mikrofon. Podobnie jak w przypadku pecetów, tak i tutaj, będziemy musieli zastosować się do zasady dobrania tych samych kolorów wejść. Przypomnijmy zatem: zielony kolor do zielonego (słuchawki), różowy do różowego (mikrofon). Na rynku dostępne są także specjalne zestawy słuchawek, które posiadają kilka najpopularniejszych adapterów i przejściówek. Warto przyjrzeć im się z bliska. Jeśli planujemy kupno słuchawek z mikrofonem do laptopa, załatwi to nasz problem, zanim tak naprawdę zdąży się jeszcze pojawić. Wszystkie powyższe rozwiązania, doskonale sprawdzą się także przy tabletach.Problemy natury technicznej


Istnieje kilka dodatkowych rozwiązań, które mogą okazać się zbawieniem dla wielu osób, które nie wiedzą, jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do laptopa? Jednym z nich, jest zakup specjalnych słuchawek, które łączą mikrofon ze słuchawkami w jednym kablu, z tylko jednym wejściem. Może to jednak generować liczne problemy, leżące głównie po stronie komputera. Nie zawsze poprawnie rozpozna on odpowiednie kanały po podłączeniu ich tylko w jedno wejście. Warto zatem upewnić się, że nasz komputer lub laptop są odpowiednio skonfigurowane pod tego typu urządzenia. Wiedza ta przyda się również w przypadku, gdy pomimo poprawnego podłączenia tradycyjnych słuchawek z dwoma wejściami: na słuchawki i mikrofon, nadal nie działają one poprawnie. W tym celu, należy udać się do panelu sterowania, wybrać opcję sprzęt i dźwięk, a następnie dźwięk. W tym miejscu będziemy mogli zobaczyć, czy nasz system, w ogóle wykrywa podłączenie słuchawek z mikrofonem do komputera. Jeśli okaże się, że niestety tak się nie stało, warto zaktualizować sterowniki karty dźwiękowej, poprzez menagera urządzeń. W zakładce kontrolery dźwięku, wideo i gier, znajdziemy naszą kartę dźwiękową i tutaj możemy dokonać aktualizacji jej sterowników.


Nie jest niestety tajemnicą, że automatyczna aktualizacja często zawodzi i pozostaje nam ręczne wgranie sterowników. Możemy tego dokonać poprzez użycie płyty dołączonej do karty graficznej, a jeśli jej nie posiadamy, pozostaje nam ściągnąć odpowiednie pliki ze strony producenta. Wszystkie te czynności wymagają biegłości w obsłudze komputera i jeśli nie czujecie się na siłach lub pewnie w tych zadaniach, najlepiej jeśli poprosicie o pomoc fachowca. Pozwoli Wam to uniknąć niepotrzebnego stresu i ewentualnych problemów.


Bezprzewodowo


Jeśli wszystkie powyższe rozwiązania problemu, jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera z jakiegoś powodu nie są dla Was najlepszym rozwiązaniem, pozostaje jeszcze jedna alternatywa. Na rynku, poza tradycyjnymi słuchawkami z dwoma wejściami i tymi mniej popularnymi, z jednym wejściem, możemy odszukać także takie kompletnie bezprzewodowe. Działają one w oparciu o łączność kanałem Bluetooth, co ma swoje liczne plusy, ale także i minusy. Główną zaletą słuchawek z mikrofonem bezprzewodowych, jest eliminacja problemu z ich podłączeniem do odpowiednich gniazd w komputerze lub laptopie. W przypadku peceta, możemy mieć jednak problem, jeśli nasz komputer stacjonarny nie posiada karty łączności bezprzewodowej. W dzisiejszych czasach, jest to rzadko spotykany problem, ale wciąż możliwe jest, że akurat trafi na nas.


Komputery stacjonarne nie zawsze posiadają łączność Bluetooth, głównie dlatego, że posiadają port Ethernetowy, który umożliwia im połączenie się z Internetem poprzez kabel. Nie powinniśmy mieć większego problemu z dokupieniem i instalacją odpowiedniej karty Bluetooth, ale nawet jeśli jest to dla nas zbyt czasochłonne wyzwanie, możemy zawsze zastosować jeszcze łatwiejsze rozwiązanie, jakim jest karta Bluetooth wpinana do gniazda USB. Cała sprawa wygląda o wiele prościej w przypadku laptopów i tabletów, które w przytłaczającej większości, posiadają wbudowane karty łączności Bluetooth. Zastosowanie tego typu rozwiązania, w znaczący sposób ułatwi nam korzystanie ze słuchawek z mikrofonem, ale nie możemy zapominać, że niesie to też za sobą pewne niedogodności. Dźwięk będzie na pewno gorszej jakości niż w przypadku tradycyjnych słuchawek używających kabli, przez co jakość prowadzonej rozmowy on-line, może nie trafić w wymagania niektórych osób. Na pewno nadadzą się one do celów rozrywkowych, jak granie przez Internet, słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów poprzez streaming on-line. Problemy mogą pojawić się przy istotnych rozmowach służbowych lub zajęciach na uczelni. Warto zatem wybrać tę opcję do celów relaksacyjnych i rozrywkowych.


Wszystkie zaprezentowane przez nas rozwiązania problemu jak podłączyć słuchawki z mikrofonem do komputera powinny rozwiązać najczęściej spotykane niedogodności wynikające z działania tego typu sprzętu. Każdy problem jest inny i każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia, ale wierzymy, że nasz tekst zawiera dokładnie to czego szukaliście.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert