Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak sprawdzić, czy AirPods są oryginalne?

 2022-10-28 

AirPods to aktualnie jedne z najpopularniejszych słuchawek dostępnych na rynku. Za ich ogromną popularnością stoi wysoka jakość dźwięku i wykonania, ale także wygoda korzystania. Apple stworzyło pierwsze, naprawdę bezprzewodowe słuchawki, które w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się już w wielu wersjach. Nie jest zatem trudno z ich dostępnością, nawet poza oficjalnymi sklepami i stroną internetową Apple. Tutaj pojawia się pytanie: jak sprawdzić, czy airpods są oryginalne? Jest na to kilka sposób, które omówimy w naszym poradniku.

Dlaczego na rynku znajdziemy podróbki AirPods?


Słuchawki bezprzewodowe, które Apple wypuściło na rynek zaledwie kilka lat temu, bo w 2016 roku, szybko znalazły szerokie grono odbiorców. Do największych ich zalet, należy zaliczyć wysoką jakość dźwięku, solidne wykonanie, a także wygodę użytkowania. AirPods posiadają również szereg udogodnień i funkcji, których inne słuchawki tego typu nie mają. Apple postarało się, aby sterowanie słuchawkami było na tyle proste, by każdy sam mógł dostosować wszystkie parametry dźwięku, wedle uznania. 


Poziom głośności można kontrolować wyłącznie dotykiem, podobnie jak połączenia przychodzące i wychodzące. AirPods po sparowaniu z iPhonem, pozwolą na prowadzenie rozmów głosowych, oferując naprawdę świetną jakość dźwięku, dzięki zainstalowanym w słuchawkach mikrofonom. Apple dodatkowo stworzyło własne środowisko dla urządzeń z systemem iOS, co pozwala im na komunikację, wymianę danych, ale co najważniejsze, na sterowanie AirPodsami nawet z poziomu iPada, czy Mac Booka. Wszystko to sprawia, że na rynku coraz częściej możemy natknąć się na podróbki produktów Apple, w tym AirPodsy. Jak sprawdzić, czy airpods są oryginalne? Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jeszcze przed dokonaniem zakupu?

Słuchawki AirPods w naszej ofercie:

Numer seryjny prawdę Ci powie


Najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem na sprawdzenie oryginalności AirPodsów, jest odszukanie na obudowie numeru seryjnego. W niektórych przypadkach znajduje się on na opakowaniu lub w dokumentacji dołączonej do słuchawek. Zdarza się jednak tak, że nie będzie on w tych miejscach, dlatego jedynym wyjściem pozostanie sprawdzenie oryginalności poprzez urządzenie z systemem iOS, takim jak iPhone lub iPad. Jak sprawdzić, czy airpods są oryginalne tą metodą?


W pierwszej kolejności należy sparować słuchawki z telefonem. Następnie w ustawieniach Bluetooth, na liście dostępnych urządzeń odszukać sparowane AirPodsy. Po tapnięciu w opcję Więcej Informacji, naszym oczom ukażą się szczegóły dotyczące słuchawek, w tym ich numer seryjny. W iPhonach korzystających z systemu iOS 14 lub starszych wersji, po otwarciu informacji o słuchawkach, należy tapnąć w opcję Ogólne, a następnie w zakładkę To Urządzenie. Następnie wystarczy wybrać nasze słuchawki i wtedy dotrzemy do informacji o numerze seryjnym. Jeśli nigdzie nie znajdziemy takiego numeru, wówczas niemal na pewno mamy do czynienia z produktem nieoryginalnym. Jeśli jednak odszukamy numer seryjny, czy to w postaci nadruku, czy w ustawieniach na smartfonie, należy jeszcze potwierdzić jego autentyczność. W tym celu najlepiej udać się na stronę internetową Apple, gdzie po wpisaniu numeru seryjnego, otrzymamy potwierdzenie ich oryginalności w formie informacji o gwarancji. Jak sprawdzić oryginalność airpods na inne sposoby?

Test wizualny


Apple stawia bardzo duży nacisk na jakość wykonania swoich produktów. W przypadku AirPodsów, nie jest inaczej i pomimo tego, że słuchawki nie są wodoodporne, nawet po ich zalaniu wysuszenie powinno pomóc. Materiał, z którego wykonano obudowę, już na pierwszy rzut oka sugeruje, że jest wysokiej klasy. Dlatego gdy do naszych rąk trafią AirPodsy, które nie budzą naszego zaufania w kwestii oryginalności, pierwszym testem powinien być ten wzrokowy. Apple dba o wysoką jakość wykonania wszystkich swoich produktów, więc mało prawdopodobne jest, że oryginalne AirPodsy będą w jakikolwiek sposób budzić podejrzenie swoim wyglądem.


Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca łączenia poszczególnych elementów obudowy, ale także siatek na głośnikach i mikrofonach. Oryginalne AirPodsy będą wyglądały profesjonalnie. Podróbki natomiast, często pomijają ten aspekt i zauważymy krzywizny i niedociągnięcia w tym miejscu. Już samo pudełko może być pomocnym wyznacznikiem, ponieważ rozmieszczenie naklejek zabezpieczających w przypadku AirPodsów, jest zawsze takie samo. Nie dajmy się też oszukać niskiej cenie, gdyż jest to często stosowany przez oszustów trik, który ma zwabić ofiary.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?


Jak sprawdzić, czy airpods są oryginalne, jeśli dostaliśmy je np. w prezencie lub mamy wątpliwości co do zakupionego produktu? Niektóre podróbki są naprawdę dobrze wykonane i pierwszym znakiem, że mogliśmy paść ofiarą oszustwa, jest problem z parowaniem. AirPodsy zwykle nie mają żadnego problemu z połączeniem się z iPhonem, czy innym urządzeniem z systemem iOS. Dlatego, jeśli takie niedogodności zaczną pojawiać się już od początku korzystania ze słuchawek, może to być znak, że warto zastanowić się nad ich oryginalnością. Kolejną z niepokojących oznak, jedną z najczęściej występujących, jest niska jakość dźwięku. Apple naprawdę postarało się, aby AirPods robiły wrażenie na tym polu, dlatego jeśli nasze AirPodsy nie różnią się w żaden sposób od przeciętnych słuchawek w kwestii dźwięku, może to być kolejny znak, że nie są oryginalne.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756