Poradniki Eksperta

Projektor zamiast TV? Sprawdź, czy warto


Projektor to urządzenie, które pozwala wyświetlić obraz nieporównywalnie większy od ekranu telewizora. Wyobraź sobie tylko seans we własnym salonie, kiedy przekątna robocza wynosi ponad 3 metry! Coraz więcej osób wybiera projektor zamiast TV. Dlaczego to ciekawy pomysł i czy rzeczywiście warty realizacji? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku.Projektor zamiast TV


Projektor zamiast TV – czy to w ogóle ma sens?


To pytanie, na które musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. My możemy Ci tylko pomóc i zasugerować krótki rachunek godzin spędzonych na oglądaniu dostępnych kanałów telewizyjnych. Jeśli lubisz tradycyjną telewizję, to pewnie ciężko będzie Cię przekonać do zmiany telewizora na projektor. Jeśli jednak TV służy Ci do korzystania z aplikacji streamingowych, to sprawa ma się zupełnie inaczej. Po pierwsze, dostępne są projektory wyposażone w systemy operacyjne z zainstalowanymi aplikacjami takimi jak YouTube czy Netflix. Nie musisz więc nawet podłączać laptopa do projektora, aby rozpocząć seans ulubionego serialu lub filmu. Możesz także podłączyć urządzenie do komputera za pośrednictwem przewodu HDMI, wyświetlić film nagrany na pamięci flash lub połączyć się bezprzewodowo ze smartfonem. Możliwości jest, jak widzisz, co najmniej kilka. Coraz więcej osób deklaruje, że nie ogląda telewizji, a telewizor służy raczej do oglądania multimediów za pośrednictwem VOD. Jeśli jesteś jedną z takich osób, wybierz projektor zamiast TV.


Projektory w naszej ofercie:

Projektor LG PH510PG

Projektor LG PH510PG

1 499,00
1 749,99
Projektor ACER H6531BD

Projektor ACER H6531BD

2 049,99
2 365,81
Projektor OPTOMA HD28e

Projektor OPTOMA HD28e

2 299,00
2 546,87


Projektor zamiast telewizora – podstawowe zalety


Najważniejszą i chyba najbardziej oczywistą zaletą tego typu urządzeń jest wielkość wyświetlanego obrazu. Projektor jest w stanie wyświetlać filmy w przekątnej liczącej nawet ponad 300 cali. Dzięki temu możesz poczuć się jak na sali kinowej, ale we własnym salonie lub sypialni. Obecnie oferowane rzutniki są w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości Full HD. To kolejny argument, aby wybrać rzutnik zamiast TV. Kiedyś projektory wyświetlały obrazy o wiele gorszej jakości, ale obecnie oferowane rozdzielczości są coraz lepsze. Warto wspomnieć, że nowoczesne rzutniki umożliwiają coraz bliższe usytuowanie przed ekranem lub przygotowaną ścianą. Warto zwrócić uwagę na ogniskową, w którą wyposażono rzutnik. Oczywiście obraz będzie duży wtedy, gdy projektor znajdzie się odpowiednio daleko od powierzchni, na której wyświetlane są filmy. Musisz pamiętać, że wielkość przekątnej jest możliwa do regulowania. Telewizor nie daje takiej możliwości.


Zastosowanie rzutnika – czy tylko oglądanie filmów?


Projektor zamiast telewizora sprawdzi się również podczas oglądania rozgrywek sportowych. Wyobraź sobie mecz na tak dużym ekranie! Możesz zorganizować prywatną strefę kibica, do której zaprosisz swoich znajomych. Oglądaj rozgrywki reprezentacji, ulubionych drużyn lub zmagania w innych dyscyplinach sportowych, takich jak boks lub skoki narciarskie. Projektor możesz także podłączyć do konsoli, aby grać na dużym ekranie. W tym celu potrzebny jest tylko przewód HDMI, który służy również połączeniu z telewizorem. Gra na tak ogromnym ekranie zapewnia mnóstwo wrażeń. Możesz także zagrać ze znajomymi, np. w FIFA 21 lub UFC 4. Zabawa będzie przednia!


Projektor zamiast TV


Co będzie potrzebne do zorganizowania domowej sali kinowej?


Sam zakup projektora nie wystarczy, aby zorganizować własny kącik kinowy. Potrzebne będą dobrej jakości przewody, które pozwolą podłączyć komputer, konsolę lub sprzęt audio. Rodzaj kabla dobierz pod konkretny sprzęt. Zwróć uwagę na parametry przewodów i rodzaj styków. Musisz pamiętać, że projektor gwarantuje najlepszy obraz w zaciemnionym pomieszczeniu. Choć dostępne są już urządzenia gwarantują wysoką jasność i czytelność obrazu nawet w jasnych miejscach, to nadal są to drogie modele rzutników. W przypadku większości projektorów musisz zadbać o zaciemnienie pomieszczenia, poprzez montaż rolet o odpowiednich właściwościach. Rzutniki posiadają często wbudowane głośniki, ale jakość dźwięku nie jest zadowalająca. Jeśli zależy Ci na dobrych wrażeniach audio, pomyśl o zakupie zewnętrznego zestawu stereo lub soundbaru. Pamiętaj także o wygospodarowaniu odpowiedniej przestrzeni na ścianie. Jeśli jest równa i gładka, wystarczy pomalowanie jej na biało. W innym wypadku konieczny będzie zakup ekranu. W ofercie dostępnych jest wiele modeli podwieszanych, które możesz opuścić, kiedy tylko najdzie Cię ochota na seans. Możesz kupić także ekran rozwijany automatycznie. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik, a ekran opuści się sam. Rzutnik zamiast telewizora to świetna decyzja. Życzymy emocjonujących seansów!


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert