Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Tizen Smart TV - co to jest? Sprawdź, co zyskasz

 2023-07-13 

Współczesne telewizory smart TV mają wiele funkcji. W wersji podstawowej telewizor służy do odbioru tradycyjnej telewizji naziemnej i satelitarnej. Możliwości korzystania z rozrywki znacznie zwiększają się po dołączeniu telewizora do Internetu. Możliwe jest korzystanie z przeglądarki WWW, serwisów społecznościowych, aplikacji VoD, przesyłanie materiałów wideo ze smartfonów, czy zarządzanie urządzeniami AGD pracującymi w domowej sieci. Jak zarządzać takim bogactwem mediów? Zależy to od systemu operacyjnego będącego odpowiednikiem oprogramowania komputerowego w telewizorze. Za jeden z najlepszych uważany jest Tizen Smart TV. Opisujemy jego możliwości w telewizorach marki Samsung.

Co to jest Tizen?

Tizen Smart TV jest dojrzałym systemem operacyjnym, ponieważ premierę miał już w 2015 roku. Użytkownicy telewizorów cenią go przede wszystkim za intuicyjną obsługę, szybkość i stabilność działania, praktycznie się nie zawiesza i nie trzeba go resetować. Od wciśnięcia przycisku zasilania na pilocie mija niewiele czasu do ukazania się na ekranie np. obrazu ostatniego oglądanego kanału telewizyjnego, co w telewizorach z konkurencyjnym systemem Android TV trwa znacznie dłużej. Także szybko następuje przełączanie między kanałami TV czy aplikacjami.

Grafika i organizacja głównego menu

Główny ekran menu telewizora ma formę paska umieszczonego na dole ekranu, który nie przysłania całego obrazu, jak jest to w Android TV, a więc można oglądać film i jednocześnie poruszać się po funkcjach. Tutaj znajduje się menu (z ikoną koła zębatego) do ustawień obrazu i dźwięku. Jak zagospodarujemy pasek, zależy od nas. Mogą to być ikony: TV na żywo, źródeł wideo zewnętrznych, przeglądarki WWW, sklepu z aplikacjami, czy konkretnych serwisów wideo np. YouTube, Player. 


Wejście w konkretną aplikację np. YouTube, powoduje pojawienie się kolejnego paska z dużymi, czytelnymi obrazkami ostatnio oglądanych filmów i propozycją następnych. Bardzo wygodnie zarządza się urządzeniami zewnętrznymi. Po dołączeniu np. dekodera DVB-S, automatycznie jest wykrywana jego marka i dodawana ikona loga. Każde urządzenie jest oznaczone, co ułatwia szybkie dotarcie do niego.

tizen smart tv

Samsung stale aktualizuje ofertę serwisów VoD zagranicznych i polskich. Do wyboru są najbardziej znane: YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Go, Google Play Movies & TV czy polskie jak: IPLA, Player, po najnowszą aplikację Premiery Canal+.

Łatwa konfiguracja smartfona

Standardem jest współpraca smartfona z telewizorem. Maksymalnie ułatwiono konfigurację urządzeń w systemie Tizen Smart TV. W ubiegłorocznych telewizorach QLED wprowadzono funkcję „Dotknij i wyświetl”. Jeżeli smartfon jest marki Samsung, to wystarczy dotknąć nim do obudowy, aby możliwe było korzystanie z zasobów smartfona na dużym ekranie telewizora.

Panel do zarządzania domowymi urządzeniami

Instalując aplikację SmartThings w telewizorze mamy podgląd na domowe urządzenia: pralkę, lodówkę, piekarnik, oświetlenie. Bezpośrednio z telewizora można przesłać film z serwisu Neflix, jeśli chcemy kontynuować oglądanie np. na ekranie lodówki w kuchni.

Minimalistyczny pilot

Do obsługi menu telewizora z systemem Tizen Smart TV jest niezbędny pilot. W telewizorach QLED pilot Smart Control obsługuje wiele urządzeń. Ma bardzo mało przycisków, zlikwidowano klawiaturę numeryczną. Najważniejsze z nich to przyciski: z ikoną dom - umożliwiający dostęp do menu głównego, oraz z ikoną mikrofonu - do wyszukiwania głosowego. Kursorem przemieszczającym się po menu wybieramy potrzebne funkcje.

Telewizory QLED w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756