Loading

Opłata recyklingowa

Robiąc zakupy w Media Expert możesz nieodpłatnie oddać zużyty sprzęt!

Możesz to zrobić zarówno w przypadku złożenia Zamówienia z dostawą pod wskazany adres, jak i skorzystania z usługi Rezerwacji towaru w wybranym elektromarkecie Media Expert. Poinformuj nas o tym wcześniej za pośrednictwem Infolinii Konsumenckiej.

Warunkiem zwrócenia zużytego sprzętu jest przygotowanie go przez Ciebie, czyli odłączenie od wszelkich instalacji, opróżnienie (np. wylanie wody z pralki bądź rozmrożenie lodówki). Zwracany sprzęt musi być kompletny i zawierać wszystkie ważne elementy konstrukcyjne.

Zwracany zużyty sprzęt musi być koniecznie tego samego rodzaju, w stosunku 1:1 (art. 42 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym: „Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są obowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju").

Powyższa zasada działa w wypadku dostarczenia zużytego sprzętu do punktu sprzedaży. W szczególności oznacza to, że w wypadku:

  • złożenia Zamówienia z dostawą pod wskazany adres - możesz wysłać do nas na swój koszt zużyty towar w ilości nie większej niż ilość Zamówiona
  • skorzystania z usługi Rezerwacji towaru - możesz oddać zużyty sprzęt w wybranym sklepie Media Expert podczas dokonywania zakupu.

W wypadku odbierania zarezerwowanego towaru w wybranym sklepie Media Expert, możesz skorzystać z dodatkowej usługi odbioru zużytego sprzętu. Wszelkie szczegóły uzyskasz od naszych doradców w wybranym sklepie.



Szczegółowych informacji o usłudze udzielają nasi konsultanci w Infolinii Konsumenckiej, bądź pracownicy sklepów Media Expert, zasady odbierania zużytego sprzętu są opisane w Regulaminie.


Zadbaj o środowisko z Media Expert i skorzystaj z usługi odbioru "zużytego" sprzętu!

Nie wyrzucaj elektrośmieci do śmietnika, grozi za to kara grzywny do 5000 zł!                 Stare i zużyte sprzęty rzadko przydają się w przyszłości - nie powinno się ich przechowywać na strychach lub w piwnicach. Elektrośmieci zawierają liczne substancje szkodliwe, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego przenikają do środowiska. Powoduje to nie tylko zatruwanie środowiska naturalnego, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

  • RTĘĆ - zawarta jest w niektórych świetlówkach - jeśli trafi do zbiorników wodnych, powoduje zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów
  • ZWIĄZKI BROMU - stosowane są w komputerach, po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt problemy neurologiczne
  • KADM - zawarty w bateriach urządzeń elektrycznych zaburza czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, może wywołać zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu
  • PCB - który pełni w urządzeniach funkcje chłodzące, smarujące i izolujące po dostaniu się do wód gruntowych przenika do gleby i atmosfery, powoduje m.in. uszkodzenia wątroby, anomalie reprodukcyjne, osłabienie odporności, zaburzenia neurologiczne i hormonalne
  • R-12 - czyli freon w klimatyzatorach i lodówkach pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 roku nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak spotykany jest w urządzeniach starszego typu
  • AZBEST - używany jest w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, m.in. ze względu na swoje właściwości izolacyjne, jest jednak przyczyną wielu chorób, np. pylicy azbestowej i raka płuc.

Informacje o działających na terenie danej gminy punktach zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, pochodzącego z gospodarstw domowych, podane są przez urząd gminy na stronie internetowej danego urzędu lub w inny sposób, zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

Takie oznakowanie informuje, że sprzęt elektryczny i elektroniczny, po okresie jego użytkowania, nie może być umieszczany łącznie z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego. Oznakowanie jest zgodne z Dyrektywą Europejską 2002/96/WE oraz polską Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr. 180 poz. 1495).

 

Koszt gospodarowania odpadami

Zgodnie z art. 25 znowelizowanej Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 1 stycznia 2009 roku jako sprzedawca detaliczny jesteśmy zobowiązani udzielić informacji o wysokości kosztów gospodarowania odpadami – KGO.

KGO obejmuje koszty zbierania, przetwarzania oraz recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756