Poradniki Eksperta

Protokół ANT – co to jest?


Dzisiaj rower to nie tylko sam pojazd, ale również gadżety elektroniczne, które do niego montujemy i które mierzą parametry naszej jazdy oraz naszą aktywność fizyczną. Dzięki rozwojowi techniki, obecnie nawet osoby posiadające tanie rowery, przeznaczone na dojazd do pracy czy weekendową wycieczkę, mogą pozwolić sobie na prosty licznik, który zliczy im pokonany dystans i pokaże, z jaką prędkością i jak długo się poruszali. To nie tylko bieżąca informacja, ale także motywator do tego, aby kolejnym razem przejechać nie tylko więcej kilometrów, ale też szybciej je pokonać. Komputerki rowerowe pokazujące podstawowe informacje, a ze względu na swoją niewielką cenę, dziś dostępne są praktycznie dla każdego. Podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne, one również się rozwijają i lepsze modele potrafią przekazać zdecydowanie więcej informacji, niż te podstawowe o prędkości, czy dystansie oraz – na tej podstawie, wyliczonych średnich.



Protokół ANT


Co to jest ANT?


Obecne zawansowane liczniki, potrafią przekazać informację o naszym pulsie, kadencji z jaką jedziemy, nachyleniu terenu, spalonych kaloriach, a także poprowadzą wyznaczoną trasą oraz wskażą moc wytworzoną podczas pedałowania. Oczywiście im większy jest poziom naszej fascynacji rowerem, tym więcej informacji tego typu potrzebujemy. Aby to wszystko sprawnie funkcjonowało, potrzebnych jest mnóstwo czujników: pulsometr na klatce piersiowej, kadencja przy pedałach, licznik prędkości przy kołach. Pomiar mocy, to w ostatnim czasie nowość, popularna wśród zawodowych kolarzy. On też wymaga kolejnego czujnika. Aby cały ten sprzęt sprawnie się ze sobą komunikował, wymyślony został system przesyłu danych ANT. To rozwiązanie bardzo zbliżone do znanego nam chociażby z smartfonów, popularnego Bluetooth’a, z tym że ANT może jednocześnie obsłużyć kilka urządzeń. Jest to wynalazek wymyślony przez Garmina, który głównie zajmuje się produkcją urządzeń do nawigacji GPS oraz wearables, czyli inteligentnymi opaskami i zegarkami monitorującymi między innymi naszą aktywność fizyczną, ruch czy sen i inne wartości. Standard ten sprawdził się na tyle, że został zaadaptowany przez innych producentów.


ANT to technologia, pozwalająca połączyć te wszystkie urządzenia w jednym miejscu. W przypadku roweru jest to licznik, rozbudowany komputer rowerowy czy nawigacja, do której spływają informacje z pulsometru, czy kadencji i wyświetlają się na ekranie. Dawniej, gdy mieliśmy zegarek z pulsometrem, nie mogliśmy go użyć z licznikiem rowerowym innego producenta. Czasami nawet urządzenia tego samego producenta nie współpracowały ze sobą, jeśli pochodziły z innej serii, ponieważ komunikowały się w różnych systemach.


Było to uciążliwe dla użytkowników, gdyż zmieniając na przykład licznik, musieli oni kupować nowy pulsometr, czy wspomnianą kadencję. Narażało to ich na niepotrzebne koszty.


Dzięki ustandaryzowaniu sposobu przesyłu danych, nie tylko urządzenia jednego producenta są ze sobą kompatybilne, ale też możemy łączyć urządzenia innych producentów. Wszystkie te informacje, możemy jeszcze mieć przy sobie dodatkowo w naszym telefonie. Niestety standard ten, dostępny jest tylko w urządzeniach ze średniej i wyższej półki. Z drugiej zaś strony, ktoś kto kupuje licznik jedynie do mierzenia kilometrów i prędkości, nie potrzebuje go rozbudowywać o dodatkowe gadżety.


Standard ANT również ewaluował i obecnie najnowsza jego wersja to ANT+. W stosunku do poprzednika, usprawniono jakość przesyłania danych i zmniejszono apetyt na energię.


Rowery w naszej ofercie:



Do czego sprawdza się ANT?


ANT sprawdza się nie tylko w licznikach rowerowych. Cieszy się on dużą popularnością i jest używany praktycznie przez wszystkich znaczących producentów urządzeń, które mierzą aktywność fizyczną. Ich użytkownicy chcą mieć pewność, że gdy tylko będą mieli potrzebę zmierzenia kolejnego parametru, to wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie i będzie ono kompatybilne z już posiadanym.


Konkurencją dla ANT, jest tańszy i bardziej rozpowszechniony Bluetooth, z którym już od dłuższego czasu mamy do czynienia. Jest bardziej popularny w urządzeniach takich jak smartfon czy komputery, drukarki, czy myszy i klawiatury. Jego przewagą jest to, że praktycznie każde urządzenie dzisiaj produkowane, jest wyposażone w Bluetooth. Z kolei aby przesłać dane z urządzeń obsługujących ANT, np. do telefonu, będziemy musieli w większości przypadków wesprzeć się dodatkowym adapterem. Przeważnie tylko modele telefonów z najwyższej półki, czasem wyposażane są w ANT.


Dlaczego ANT?


Bluetooth to system bardzo podobny działaniem, do systemu ANT. Oba działają na tym samym paśmie 2.4 GHz, są energooszczędne i oferują podobny zasięg. Bluetooth z założenia przeznaczony był do urządzeń domowych. ANT od razu kierowany był do sprzętu sportowego. Stąd największą różnicą przemawiającą na korzyść ANT jest to, że może współpracować z kilkoma urządzeniami jednocześnie. Sprawdza się to przede wszystkim w sporcie zawodowym, gdzie podczas zawodów, czy nawet treningów, te same informacje na swoim komputerze rowerowym widzi zarówno kolarz, jak i jego trener. To główna zaleta technologii ANT. 


Bluetooth pozwala połączyć urządzenie tylko z jednym odbiornikiem. ANT może nie znajdzie zastosowania u amatorów, ale idealnie sprawdzi się wśród profesjonalnych zawodników, a także tych podchodzących do sportu bardzo poważnie. W końcu wszystkie wynalazki, najlżejsze rowery, czy najlepszy osprzęt, trafiały najpierw do zawodowców, zanim stały się powszechne. Być może standard Bluetooth jest wystarczający na potrzeby zwykłych użytkowników, ale to ANT daje więcej możliwości. Na rynku znajdziemy też urządzenia, które potrafią komunikować się w obu systemach i jest to chyba najlepsze rozwiązanie, a czas pokaże, które zostanie z nami na dłużej.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756