Poradniki Eksperta

Płyta indukcyjna posiada blokadę, uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie. To bardzo ważna funkcja, gdyż pozwala uchronić użytkowników przed poparzeniem. Nie dojdzie także do włączenia urządzenia przez ciekawe całego świata dzieci. Jak odblokować płytę indukcyjną? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Czym jest blokada płyty indukcyjnej?


Blokada płyty indukcyjnej chroni przed przypadkowym jej uruchomieniem, co jest bardzo ważne, ze względu na wysoką temperaturę grzania. Urządzenia o tak dużej mocy przyłączeniowej, muszą być bezpieczne dla wszystkich domowników. Takie zabezpieczenie standardowo nazywa się rodzicielskim, choć często jest domyślnie ustawione przez producenta. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż chroni przez włączeniem się płyty, podczas montażu w blacie kuchennym. Każdy producent decyduje się na nieco inną zasadę działania, choć cel jest ten sam. Włączenie i wyłączenie blokady, jest raczej podobne w przypadku najpopularniejszych marek. Informacje na ten temat znajdziesz w załączonej instrukcji obsługi, którą warto przeczytać, w przypadku każdego urządzenia AGD.

Jak odblokować płytę indukcyjną?


Zastanawiasz się jak włączyć płytę indukcyjną? To pierwsze uruchomienie, a może przez przypadek ją zablokowałeś? Nie przejmuj się, na pewno sobie poradzisz z odblokowaniem. Przede wszystkim, spójrz dokładnie na powierzchnię szyby płyty indukcyjnej. Widzisz symbol kłódki lub klucza? Naciśnij w tym miejscu i przytrzymaj 3 sekundy. Najprawdopodobniej usłyszysz sygnał dźwiękowy lub panel sterowania wyda jakiś komunikat świetlny. Jak odblokować płytę indukcyjną w innym wypadku? Spróbuj przytrzymać sensor odpowiadający za włączanie i wyłączanie sprzętu. Symbole widoczne na panelu sterowania, wiele mówią o stanie sprzętu. Litera „L” najczęściej jest skrótem od angielskiego „lock” (blokada).


Jeśli symbol zmieni się, np. na 0, to znaczy, że udało Ci się pomyślnie zdjąć blokadę rodzicielską. Może się okazać, że zabezpieczenie jest bardziej zaawansowane i w celu jego dezaktywacji, należy wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy. Oczywiście możesz jej nie pamiętać, więc warto sprawdzić taką informację w instrukcji. Jeśli jej nie masz, możesz jej poszukać w sieci. Producenci bardzo często załączają elektroniczne wersje takich dokumentów na swoich stronach.

Płyty indukcyjne w naszej ofercie:

Płyta ceramiczna a indukcyjna

A jak aktywować blokadę płyty indukcyjnej?


Z blokady płyty indukcyjnej warto korzystać w wielu przypadkach. Takie zabezpieczenie pozwala zadbać o spokój ducha. Jeśli w Twoim domu wszędzie pełno jest ciekawych świata dzieci, staraj się pamiętać o ustawianiu blokady rodzicielskiej. To samo powinieneś robić, jeśli opiekujesz się starszą osobą, która może przez przypadek uruchomić sprzęt. Oczywiście jeśli garnki nie są ustawione na polach grzewczych, teoretycznie urządzenie wyłączy się samodzielnie, ale jeśli pozostają na niej naczynia, może dojść do przykrych i niebezpiecznych sytuacji. W większości przypadków, włączanie blokady wygląda tak samo, jak jej dezaktywacja. Wykonaj kilka prób i sprawdź, czy robisz to dobrze.

Pomoc instalatorów nieoceniona!


Jeśli decydujesz się na zakup płyty indukcyjnej, zleć usługę montażu serwisowi. Kupując urządzenie w naszej sieci, masz prawo skorzystać z odpłatnej instalacji sprzętu w Twojej kuchni. W zakresie usługi, mieści się także pierwsze uruchomienie, podczas którego monter może wytłumaczyć Ci, jak włączyć płytę i jak z niej korzystać. Pokaże także, w jaki sposób ściągnąć blokadę, która jest fabrycznie aktywowana. Co więcej, samodzielna instalacja płyty indukcyjnej, uniemożliwia skorzystanie z ochrony gwarancyjnej. Tylko wpis kwalifikowanego montera w książeczce serwisowej, upoważnia do złożenia reklamacji.

Blokada płyty włącza się zbyt często?


Wiesz już jak, jak odblokować płytę indukcyjną. Choć blokada jest funkcją, która ma wpływać na bezpieczeństwo, może także sprawiać problemy w razie uszkodzenia urządzenia. Jeśli Twoja płyta przestaje działać lub panel dotykowy nie reaguje na Twoje wezwania, jest to sygnał, aby oddać sprzęt do serwisu. Być może doszło do uszkodzenia sterowania, co jest nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne. Ciężko bowiem panować nad sprzętem, którym nie da się sprawnie operować. Może się także okazać, że jest problem z zasilaniem. Może to być kwestia wadliwej instalacji lub uszkodzonej wtyczki albo przewodu urządzenia. Wszystkie te kwestie można zweryfikować, przy pomocy specjalisty. Nie czekaj, aż sprzęt odmówi posłuszeństwa całkowicie. Lepiej zareagować w odpowiednim czasie, aby nie pozbawić się urządzenia grzewczego w nieoczekiwanym momencie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756