Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czyszczenie zmywarki – jak wyczyścić zmywarkę szybko i skutecznie?

 2023-10-05 

Sprzęt gospodarstwa domowego, niezależnie czy jest manualny czy elektryczny, aby sprawnie i prawidłowo działał, należy okresowo go czyścić i konserwować. Warto też dodać, że dotyczy to sprzętów, które same służą do mycia lub czyszczenia innych przedmiotów. Jednym z takich urządzeń, jest automatyczna zmywarka do naczyń. Mogłoby się wydawać, że skoro w jej wnętrzu każdorazowo zmywane są naczynia z użyciem rozmaitych detergentów, to dodatkowe czyszczenie sprzętu nie jest już konieczne. Nic bardziej mylnego. Czyszczenie zmywarki warto przeprowadzać okresowo, aby jej działanie było sprawne. To również wydłuży jej żywotność. Jak wyczyścić zmywarkę, aby z jej wnętrza nie wydostawał się nieprzyjemny zapach, jakiś środków użyć, a jakich unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Po co czyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki to nie tylko gwarancja sprawnego działania sprzętu, ale przede wszystkim czyste i lśniące naczynia. Brud zalegający w filtrze, pod uszczelkami i w zakamarkach jej wnętrza, podczas automatycznych programów i pod wpływem gorącej wody, zostaje uwolniony do komory zmywania i osiada na mytych naczyniach. Możemy to zauważyć zwłaszcza na kieliszkach, szklankach i szklanych talerzach, czy miseczkach. Również kamień osadzony na przewodach, powoduje matowienie naczyń. W konsekwencji, nasze naczynia nie tylko nie są należycie umyte, ale dodatkowo niszczą się. Po zakończeniu zmywania, musimy je dodatkowo wycierać i usuwać z nich zacieki oraz zanieczyszczenia. Pielęgnacja urządzenia nie jest uciążliwa, jeśli jest wykonywana na bieżąco i z zachowaniem określonych czynności. Jak czyścić zmywarkę, aby uniknąć wyjmowania z niej brudnych naczyń? Sprawdźmy najpierw, czego będziemy do tego potrzebować.

Przydatne akcesoria i detergenty

Zanim przejdziemy do czyszczenia urządzenia, przygotujmy niezbędne akcesoria, które nam w tym pomogą. To nie muszą być drogie detergenty, ale ważne, by były bezpieczne dla materiału, jakim pokryte jest wnętrze zmywarki, a także dla uszczelek, filtra i drobnych elementów plastikowych. Jeśli nie chcemy używać środków chemicznych, możemy wykorzystać naturalne produkty, które znane są od lat ze swoich właściwości czyszczących. W takim wypadku przydać się może soda oczyszczona i ocet, a także cytryna lub jej sok. Z domowych sprzętów, przydatne mogą okazać się: ściereczki, gąbeczki, a także zużyta szczoteczka do zębów, która ze względu na kształt, może docierać do wąskich szczelin. Jednym z detergentów możliwych do wykorzystania jest zwykły płyn do naczyń, który bardzo dobrze rozpuszcza tłuszcz i jest jednym z najpopularniejszych środków do czyszczenia rozmaitych powierzchni w każdym gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że producenci zmywarek oferują również detergenty specjalnie dedykowane do czyszczenia tych urządzeń.

Przygotowanie urządzenia do czyszczenia

Czyszczenie zmywarki warto poprzedzić istotnymi czynnościami. To nie tylko ułatwi cały proces, ale również sprawi, że nabierzemy pewnego rodzaju wprawy. Warto czyścić ten sprzęt regularnie domowymi sposobami, a tylko od czasu do czasu przeprowadzać gruntowną konserwację z użyciem dedykowanych detergentów. W pierwszym kroku, należy opróżnić wnętrze komory zmywania. Oznacza to usunięcie z niej wszystkich koszy, koszyka na sztućce, a także innych drobnych elementów, które można z łatwością zdemontować. Jeśli na wyjętych sprzętach zalegają resztki jedzenia lub etykiet, np. ze słoiczków, warto je od razu umyć pod bieżącą wodą z użyciem miękkiej gąbeczki i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, a następnie pozostawić do osuszenia.

Ważne czyszczenie filtrów

Jednym z elementów, który należy bezwzględnie wyczyścić, jest filtr zmywarki. Zwykle znajduje się w dolnej części komory zmywania. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe filtry – warto o nich również pamiętać. Ich rolą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, takich jak resztki jedzenia, etykiety, pestki z owoców i warzyw, drobne przedmioty, jak np. wykałaczki, które mogły zalegać na naczyniach, aby nie przedostały się do rury odpływowej. Filtry demontujemy zgodnie z instrukcją obsługi, załączoną przez producenta do zmywarki. Po ich wyjęciu, oczyszczamy je ręcznie z zalegających w nich resztek. Następnie, tak samo jak w przypadku koszy – myjemy je pod bieżącą wodą. Zwykle filtry, zwłaszcza takie, które są rzadko czyszczone, są otłuszczone i do ich wyczyszczenia należy użyć detergentu. Z uwagi na biodegradowalność resztek, z zalegającymi na filtrze zanieczyszczeniami z pewnością poradzi sobie klasyczny płyn do mycia naczyń i gąbka.

Resztki jedzenia i kamień zalegający na uszczelkach

Warto zadbać też o uszczelki, które z pozoru mogą nie mieć styczności ze zmywanymi naczyniami. Rolą uszczelek jest odpowiednia izolacja powietrza i wody, znajdujących się wewnątrz komory zmywania podczas programu mycia naczyń. Tak samo jak w lodówce, aby spełniały swoją funkcję, muszą być czyste, sprężyste i dobrze przylegać do powierzchni. Zabrudzenia w postaci resztek jedzenia czy kamienia, mogą powodować niedostateczną szczelność, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia zabudowy meblowej, a w skrajnych przypadkach nawet do zalania mieszkania. Uszczelki w zmywarce możemy wyczyścić na dwa sposoby. Pierwszy polega na wyjęciu ich ze zmywarki i umycie pod bieżącą wodą z dodatkiem detergentu, a drugi na ich myciu bez wyjmowania. Należy pamiętać, że w przypadku wyjęcia uszczelek warto postępować zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ po ich wyczyszczeniu i osuszeniu, musimy je znów umieścić w odpowiednich miejscach. Do dokładnego wyczyszczenia uszczelek, może się przydać zużyta szczoteczka do zębów, która dotrze do trudno dostępnych zakamarków i zagięć tego elementu.

Czyszczenie panelu sterowania

Niemniej ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę wykonując czyszczenie zmywarki, jest panel sterowania. Niezależnie od tego, czy jest on odkryty czy tak zwany zintegrowany z urządzeniem. W większości dotykamy go tuż przed uruchomieniem programu zmywania, a przedtem opłukujemy naczynia i umieszczamy je we wnętrzu komory zmywania. Wtedy na naszych dłoniach mogą zalegać resztki jedzenia i woda, które pozostawiamy na panelu sterowania. Co więcej, zwłaszcza dotykowe panele sterowania mogą nie działać prawidłowo, jeśli zalega na nich tłuszcz i brud. Ten element należy czyścić ze szczególną starannością i delikatnością, zwracając uwagę na materiał, a także elektroniczne detale, które mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli nasza zmywarka wyposażona jest w przyciski, to z pewnością powierzchnia dookoła nich wymaga wyczyszczenia. W tym celu, możemy posłużyć się szczoteczką do zębów, która dotrze do niewielkich zakamarków. Warto pamiętać, że panel sterowania należy myć z niewielką ilością wody, a na koniec osuszyć na przykład papierowym ręcznikiem.

Ostatni etap czyszczenia zmywarki

Po umyciu drobnych elementów, filtrów, uszczelek i panelu sterowania, przechodzimy do czyszczenia wnętrza zmywarki. Do tego możemy użyć na przykład octu i sody oczyszczonej. Wiele zmywarek wyposażonych jest w specjalny program czyszczenia, który ułatwia cały proces. Jeśli nasza zmywarka nie jest w niego wyposażona, możemy użyć programu, podczas którego następuje zmywanie naczyń w najwyższej oferowanej przez sprzęt temperaturze. Sodę oczyszczoną wsypujemy do pojemnika, w którym umieszczamy tabletkę. Następnie uruchamiamy program czyszczenia lub program z wysoką temperaturą. Kiedy urządzenie zakończy etap zmywania wstępnego, delikatnie otwieramy drzwi i do wnętrza komory zmywania wlewamy odmierzoną szklankę octu. Po zamknięciu drzwi, zmywarka powinna kontynuować ustawiony program. Po jego zakończeniu, możemy cieszyć się czystą i lśniącą zmywarką. Czyszczenie zmywarki możemy również przeprowadzić z użyciem gotowych, dedykowanych detergentów. Wtedy postępujemy zgodnie z wytycznymi, umieszczonymi na etykiecie opakowania. Zwykle otwiera się pojemnik lub buteleczkę ze specjalnym płynem i umieszcza ją w górnym koszu zmywarki, a następnie uruchamia program czyszczenia lub program z wysoką temperaturą.


Zmywarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756