Poradniki Eksperta

Czyszczenie zmywarki. Poznaj sprawdzone sposoby

Dokładne i regularne czyszczenie zmywarki to sposób na utrzymanie świeżości i przyjemnego zapachu, a przede wszystkim higieny. Zapewnia to zdecydowanie lepsze działanie na co dzień. Za pomocą kilku sprawdzonych sposobów można łatwo przedłużyć działanie zmywarki i oszczędzić kosztownego serwisu. Warto wiedzieć, jak czyścić zmywarkę, żeby w efekcie naczynia były bez zacieków.
Czyszczenie zmywarki - czy kupne środki to jedyna opcja?


Środki dostępne w sklepach cechują się wysoką skutecznością. Pomimo tego wiele osób wybiera naturalne sposoby. Do czyszczenia zmywarek wykorzystuje się wtedy sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy lub popularny ocet spirytusowy. To trzy najpopularniejsze preparaty, które zazwyczaj znajdują się w każdym domu. Dzięki temu są zawsze pod ręką. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie wymienione produkty są bardzo tanie, co pozwala także zaoszczędzić na gotowych kostkach do czyszczenia zmywarek. Stosowanie chemicznych detergentów do czyszczenia zmywarek jest bardzo proste. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta - najczęściej włożyć buteleczkę z płynem, dodać specjalne tabletki do zmywarki, sól do zmywarek, czy nabłyszczace do zmywarek, a następnie włączyć program z wysoką temperaturą. Warto jednak pamiętać, że to bardzo silne detergenty o intensywnym, ostrym zapachu. Można je stosować jedynie raz na kilka miesięcy, a po każdym użyciu dokładnie opłukać zmywarkę. Zapewniają jednak szybkie odświeżenie urządzenia. 


Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?


Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić zmywarkę, w której zbiera się osad, a na naczyniach pozostają nieestetyczne zacieki. Istnieją dwie metody - można wykorzystać gotowe produkty do czyszczenia zmywarek lub użyć domowych preparatów. Czyszczenie zmywarki sodą i kwaskiem cytrynowym to bardzo ekologiczne, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie. Soda ma właściwości delikatnie żrące, a dodatkowo neutralizuje wiele związków chemicznych. Usuwa nieprzyjemne zapachy oraz powstające osady. Kwasek cytrynowy działa dokładnie na tej samej zasadzie. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek proszku w miejsce na tabletkę w zmywarce, a następnie nastawić puste urządzenie na standardowy program mycia.  Jeżeli zależy nam na oszczędności, a nie mamy tych produktów na półce, można spróbować czyszczenia zmywarki octem. To wodny roztwór kwasu octowego, który ma właściwości bakteriobójcze i doskonale sprawdza się do mycia sprzętów domowych - czajników, żelazek i innych. Ocet zmiękcza twardą wodę i ma działanie odkamieniające. Dzięki temu łatwo usuwa powstający osad, tłuszcz i brud gromadzący się wewnątrz urządzenia. Kwasku możemy użyć samodzielnie, jednak sama soda oczyszczona może nie być wystarczająca. Jak wyczyścić zmywarkę sodą? Należy połączyć ją z octem w kubku i wstawić na dno zmywarki. Jak czyścić zmywarkę, żeby efekt utrzymywał się na dłużej?


Najważniejszym czynnikiem, który przedłuży świeżość w zmywarce i zapewni dokładne mycie, jest regularne czyszczenie całego sprzętu. Zastanawiając się, jak czyścić zmywarkę, należy zawsze wyjąć filtr, w którym zbierają się resztki jedzenia. Trzeba go dokładnie umyć, żeby zapobiec powstawaniu trudnych do usunięcia plam. Dodatkowo przy opróżnionej zmywarce warto też umyć samodzielnie metalową obudowę urządzenia oraz uszczelki, ponieważ w nich najczęściej  zbiera się brud oraz zmywarka wygląda estetyczniej. To także pozwala na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, którego źródłem są często pozostałe resztki jedzenia odkładające się w uszczelkach. Takie podstawowe, manualne czyszczenie zmywarki warto wykonywać minimum raz w tygodniu, żeby urządzenie sprawnie działało. Wtedy zmywanie będzie także bardziej ekonomiczne, a efekty zadowalające. Warto regularnie czyścić urządzenie domowymi sposobami, żeby ograniczać używanie stężonych środków chemicznych. 


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert