Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy suszarka niszczy ubrania?

 2023-05-01 

W zasadzie trudno sobie wyobrazić, żeby producenci AGD produkowali urządzenia, które cokolwiek niszczą. Tak też jest w przypadku suszarek do ubrań. Przez długi czas panowało przekonanie, że najlepiej jest suszyć rzeczy na powietrzu, w naturalny sposób. To nie jest przekonanie błędne tyle tylko, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Co bowiem ma zrobić osoba mieszkająca w wielorodzinnym bloku, która na dodatek nie ma balkonu? Może suszyć w łazience na sznurkach, czy rozstawianej suszarce. Trzeba jednak pamiętać, że są takie okresy, kiedy sezon grzewczy nie jest uruchomiony i takie suszenie podnosi nadmiernie wilgotność w małym pomieszczeniu, a rzeczy suszone zaczynają brzydko pachnieć. Potrafi to trwać nawet kilka dni, a rozłożona suszarka w niewielkim mieszkaniu, po prostu przeszkadza w komunikacji. Jednak suszenie w maszynie trwa zdecydowanie krócej, ale wraca tutaj pytanie, czy suszarka niszczy ubrania.

Minusy suszenia na powietrzu

Warto o nich wspomnieć, zanim znowu pojawi się myśl, czy suszarka niszczy ubrania. Otóż suszenie na tzw. świeżym powietrzu (tak zwanym, bo trudno uznać za świeże, powietrze na balkonie w wielkim mieście), ma również swoje minusy. Przede wszystkim, powietrze pełne jest alergenów, które przecież osiadają na tkaninach. Przynosząc więc rzeczy suche z dworu do domu, zwiększamy ryzyko reakcji alergicznych. Zdarza się również, że wnosimy także owady czy pyłki roślin, wywołujących alergię. Poza tym, trzeba też pamiętać, że suszenie na powietrzu (nas balkonie, w ogrodzie), zwłaszcza w słoneczny dzień, powoduje blaknięcie kolorów.

Suszarki w naszej ofercie:

Jak działają suszarki elektryczne z uwagi na techniki suszenia

Suszarki elektryczne są bliźniaczo podobne do pralek – mogą być ładowane od przodu oraz od góry. By je postawić w łazience, trzeba zatem mieć miejsce, chociaż można je stawiać piętrowo – suszarka na pralce lub odwrotnie. W sprzedaży są:


suszarki kondensacyjne – wykorzystują one zjawisko kondensacji, czyli skraplania się wody. Działają poprzez odprowadzanie wody do pojemnika (jego pojemność wynosi ok. 5 l), który trzeba opróżniać. Grzałka znajdująca się we wnętrzu urządzenia, wytwarza wysoką temperaturę i w czasie wirowania bębna suszy ubrania. Wilgoć zamienia się w parę wodną, która trafia właśnie do wspomnianego zbiornika.


suszarki wywiewowe – w tym przypadku, wilgoć nagromadzona w ubraniach jest usuwana na zewnątrz urządzenia, więc wymagane jest odprowadzenie wilgoci na zewnątrz pomieszczenia. Najlepiej do tego celu nadaje się kanał wentylacyjny. Trzeba jednak sprawdzić taką możliwość, bo podłączenie suszarki czy okapu do przewodu grawitacyjnego, którym odprowadzenie są np. spaliny z pieca gazowego, jest zabronione i bardzo niebezpieczne (ze względu na tzw. cofanie spalin). Mimo to, modele wywiewowe wykazują się dużą efektywnością energetyczną.


Znając sposoby działania urządzeń, trudno naprawdę stwierdzić, czy suszarka niszczy ubrania.

Pralko-suszarki

Warto o nich wspomnieć, ponieważ są idealne dla tych osób, które mają małe łazienki. Poza tym, także w tym przypadku można się zastanawiać, czy pralko-suszarka niszczy ubrania. Tymczasem ma ona typowe wymiary charakterystyczne dla przeciętnej pralki. Jednak przy zakupie tego typu modeli, trzeba mieć na względzie dwie pojemności podane przez producenta, czyli co innego pojemność dotyczącą prania, a co innego ta związana z suszeniem, która jest zwykle nieco mniejsza. Trzeba ściśle przestrzegać tych danych, bo one m.in. wskazują, czy urządzenie działa jak należy. Pralko-suszarki mają tylko kondensacyjny sposób suszenia. Tego typu urządzenia, należy podłączać i do instalacji hydraulicznej i do sieci kanalizacyjnej. Wilgoć z suszonych tkanin odprowadzana jest więc do pojemnika na wodę, albo bezpośrednio do kanalizacji, czyli w taki sam sposób, jak w przypadku pralki.

Pralko-suszarki w naszej ofercie:

Plusy suszarek i pralko-suszarek

Suszarki elektryczne przede wszystkim zachowują naturalne właściwości tkanin, jak również nie narażają ubrań, ani innych suszonych rzeczy na ryzyko utraty koloru (nie blakną). Mało tego, wieloelementowe systemy filtracji, zdecydowanie poprawiają jakość suszonych tkanin. Poza tym, filtry „wyłapują” wszelkie mikroelementy i osadzające się na tkaninach włosy, sierść (w wielu domach są zwierzęta), nitki, itp. Przykładem może być stosowany przez producentów trzyelementowy system filtrów, który sprawia, że niebezpieczeństwo alergii zostaje zminimalizowane.


Suszarki eliminują również przykre zapachy, które nierzadko towarzyszą suszonemu w łazienkach praniu w okresie wiosny lub jesieni, kiedy to ogrzewanie jeszcze nie działa, a przez to pranie schnie w łazience przez kilka dni. Warto też dodać, że różne modele tych urządzeń mają szereg programów, od przygotowujących rzeczy do późniejszego prasowania, po suszące odzież do włożenia prosto do szafy, czyli takie, które nie powodują zagnieceń.

Warto wiedzieć

Puchowej kurtki czy kołdry, nie wysuszysz idealnie na powietrzu, bo prane w wodzie i niewłaściwie suszone pierze, ma tendencję do zbijania się. Natomiast w suszarce, czy nawet odpowiednio pojemnej pralko-suszarce, można to zrobić bezpiecznie. Jednym z programów jest suszenie puchu, a to jest gwarancją właśnie optymalnego wysuszenie rzeczy wypełnionych puchem (małe kołdry, poduszki, zimowe kurtki). W trakcie pracy, urządzenie robi przerwy w suszeniu i wirowaniu, a także precyzyjnie kontroluje wilgotność rzeczy znajdujących się w bębnie. Jest też w nich m.in. program delikatny do suszenia rzeczy wykonanych z jedwabiu – ten z kolei suszy tak, by nie zniszczyć tkaniny, a także nie zostawić na niej wielu zagnieceń, bo jak wiadomo, wysuszony jedwab bardzo ciężko jest wyprasować. Podaliśmy przykłady zaledwie dwóch programów, a jest ich znacznie więcej. W zasadzie można w nich wysuszyć niemal wszystko, a niektóre rzeczy (ulubione!) nawet tego samego dnia – wystarczy trochę poczekać. Nikogo już chyba nie trzeba przekonywać do tego, że suszarka czy też pralko-suszarka, jest urządzeniem niezwykle przydatnym, o czym przekonał się niemal cały świat. Zatem ostatecznie, czy suszarka niszczy ubrania? Jeśli używa się jej odpowiednio, to na pewno nie.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756