Poradniki Eksperta

Ile trwa suszenie prania w suszarce?


Jedni kupują suszarki do ubrań dlatego, że nie mają ani balkonów ani ogrodu, w którym mogliby rozstawić tradycyjną suszarkę. Inni robią to dlatego, że nie mają miejsca na inny sposób suszenia, a kabina prysznicowa w łazience uniemożliwia im rozciągnięcie sznurków do suszenia na suszarce umiejscowionej pod sufitem. Są i tacy, którzy nie chcą sobie psuć wystroju ani pokoju (nawet sypialni), ani tym bardziej łazienki. Bywają jednak i takie osoby, które inwestują w urządzenie dlatego, że zależy im na tym, by suszenie rzeczy odbywało się szybko, a ubrania można było od razu po wyjęciu powiesić w szafie. Oto najczęstsze przyczyny kupowania suszarek elektrycznych do bielizny i ubrań. A jeśli ktoś zapyta, ile trwa suszenie prania w suszarce, spróbujemy odpowiedzieć w tym materiale.Ile trwa suszenie prania w suszarce


Jakie tkaniny można suszyć w suszarce?


Warto to wiedzieć zwłaszcza, gdy chcemy uzyskać odpowiedź na pytanie, ile trwa suszenie prania w suszarce. Tak naprawdę, do tego typu suszenia nadają się niemal wszystkie tkaniny, nie mniej dobrze jest wcześniej zapoznać się z metką, gdyż na niej znajdziemy wszelkie informacje dotyczące danej rzeczy, a często nawet to, jaka temperatura jest najodpowiedniejsza do jej suszenia. Na pewno można suszyć bawełnę, jak też włókna syntetyczne. Jedwab z racji swojej delikatności, wymaga programu delikatnego (takie zwykle znajdziecie w suszarkach). 


Kiedy jednak nie ma możliwości wyboru programu automatycznego (np. w starszych modelach), trzeba ustawić najniższą temperaturę suszenia oraz wolniejsze obroty bębna. Zaleca się także suszenie takiej odzieży, przy użyciu specjalnego kosza. Wełna natomiast jest materiałem, który pod wpływem wysokiej temperatury czy zbyt szybkich obrotów bębna, może się zniszczyć (sfilcować). Dlatego też najlepiej jest użyć do suszenia włókien wełnianych, programów do nich przeznaczonych. Warto także użyć kosza. Kontrowersyjnym materiałem jest również naturalny len. Jest co prawda mocną i sztywną tkaniną, ale właśnie dlatego, łatwo się gniecie. Podczas suszenia lnu, zaleca się zatem włączanie funkcji wygładzania (łatwego prasowania), ponieważ minimalizuje ona powstające podczas wirowania zagniecenia.


Suszarki w naszej ofercie:


Od czego zależy czas suszenia?


To, ile trwa suszenie prania w suszarce, nie zależy wyłącznie od rodzaju tkanin, które zamierzamy wysuszyć. Składa się na to bowiem szereg innych czynników. Zacznijmy od tych, które nie zależą od samych materiałów:


  • rodzaj suszarki – im nowsza suszarka, tym sprawniejsza i wyposażona we wszelkiego rodzaju dogodności, a są nimi m.in.: automatyka suszenia wykorzystująca czujnik do pomiaru stopnia wilgotności rzeczy i ustalenia niezbędnego czasu suszenia. Dzięki temu, tkaniny są optymalnie wysuszone. Zmiana kierunku obrotów bębna, a dzięki niemu tkaniny mają mniej zagnieceń, gdyż nie grupują się w jednym miejscu. Pojemność bębna oraz pojemnika (jeśli jest) na skroploną wodę. Duży otwór, który ułatwia włożenie prania. Istotna jest też klasa energetyczna, czytelny wyświetlacz, czy podświetlanie bębna.


  • programy suszenia – jest ich przynajmniej kilka, zależnie od modelu i marki producenta. Wśród nich są m.in. „koszule”, „syntetyki”, „tkaniny delikatne”, „wełna”, „puch”, „suszenie zimne” – nie tylko schładza odzież przed wyjęciem z bębna, ale też ogranicza zagniecenia, „do szafy”, itp.


  • funkcje dodatkowe, ważne dla wielu osób, to np.: wygładzanie i łatwe prasowanie – minimalizuje zagniecenia podczas wirowania bębna. Za zmniejszanie zagnieceń odpowiedzialne są dwa kierunki obrotów bębna, a także jego wolniejsze obroty; wygładzanie parą – też redukuje zagniecenia, za pomocą pary wodnej; wygładzanie tkanin jonizatorem  najnowsze modele mają specjalny jonizator powietrza, który prostuje włókna. Działa także antystatycznie – usuwa ładunki elektryczne, powstające podczas suszenia; skrócenie czasu – opcja wybrana do danego programu skróci go do minimum.


  • pojemność bębna – im pojemniejszy, tym więcej zmieści prania, ale suszenie może się wydłużyć.


  • sposób odwirowania prania – im bardziej suche, tym szybciej wysuszy się pranie.


  • czyszczenie suszarki, czyli dbanie o sprzęt – warto wiedzieć, że gdy czas suszenia się wydłuża, to mogą być zapchane filtry, a należy je czyścić po każdym suszeniu. O wyczyszczeniu filtra wymiany ciepła, często informuje sama suszarka za pomocą wyświetlacza.


Jak długo trwa suszenie prania w maszynie?


Dane, które podamy, dotyczą średniego trwania programu, ponieważ każdy model, a więc i producent, ma własne wyliczenia. Wiele zależy od tego, który z nich wybierzemy, co będziemy suszyć i jak rozłożymy pranie. Pamiętajmy, by ściśle przestrzegać zaleceń, a wtedy nasze pranie szybko się wysuszy. Średnio suszenie trwa około trzech godzin (160-190 min.), ale programy szybkie mogą wysuszyć pranie nawet w 30 min. Jeśli chcemy jednak ustawić program oszczędzający energię elektryczną, to musimy liczyć się z blisko czterema godzinami, a takie programy też są dostępne – niższa temperatura bowiem, wiąże się z dłuższym czasem suszenia.


Czy kupno suszarki się opłaca?


Posiadacze tych urządzeń przekonują, że jak najbardziej, zwłaszcza tych, które działają w grupie oszczędzającej energię elektryczną. Sznurki brudzą się i szpecą wystrój, suszarka nie. W dodatku pranie jest pachnące i można je schować od razu do szafy.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756