Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaka lodówka do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

 2023-05-01 

AGD do zabudowy kupujemy najczęściej wtedy, gdy urządzamy kuchnię otwartą na pokój dzienny, loft albo mamy do czynienia z otwartą przestrzenią. Zakrywamy je frontami meblowymi, najlepiej takimi, jak reszta kuchni. Sprzęty te zazwyczaj stawiamy przy tym w jednym ciągu, choć nie jest to regułą. Trzeba jednak pamiętać, że różnią się one znacznie konstrukcyjnie, w tym szczególnie wymiarami, od tych wolnostojących. Niezmiernie istotne jest więc, by dokładnie zmierzyć miejsce i dobrze dobrać szafkę w której planujemy taką lodówkę zamontować. To co najważniejsze w segmencie modeli do zabudowy to fakt, że w znamienitej większości lodówkę tworzą tu dwa urządzenia, które zestawiamy nad sobą czy obok siebie. Mowa o chłodziarce i zamrażarce. Stąd pytanie jaka lodówka do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim dobierz model do liczebności rodziny

Jeśli nie wiesz, jaka lodówka do zabudowy będzie najlepsza, a masz liczną rodzinę, wybierz model o większej pojemności, który pomieści więcej produktów w komorze chłodziarki. Ważna też będzie funkcja szybkiego chłodzenia – przyda się zatem Door Cooling czy All Around Cooling  SAMSUNG) – marki dają tu własne nazwy, a funkcja ta pozwala na równomierne i szybsze chłodzenie. Jeśli natomiast robisz mrożonki, zwróć uwagę na pojemność zamrażarki oraz funkcję szybkiego zamrażania. Oczywiście osoby samotne lub para mogą wybrać urządzenie mniejsze, nawet podblatowe. Podobnie ci, którzy nie robią zapasów i bazują na jedzeniu stołówkowym lub na cateringu.

Lodówki do zabudowy w naszej ofercie:

Ważne są technologie i systemy

Przede wszystkim postawmy na automatyczne odszranianie, a więc No Frost, Total No Frost, Neo Frost. Pamiętajmy, że nazwa bywa niekiedy różna dla każdego z producentów. System ten zwalnia nas z konieczności odmrażania, co jest istotne zwłaszcza, gdy gospodarz nie ma na to czasu. Mało tego, szron nie zbiera się nie tylko na produktach, ale też na ściankach komór. Ogranicza wilgoć wewnątrz lodówki, ułatwia też utrzymanie czystości.


Istotne są także wszelkiego rodzaju systemy antybakteryjne, takie jak np. technologia ABT (Anti-Bakterial Technology) w lodówkach HAIER, wykorzystująca światło ultrafioletowe do walki z bakteriami. Z kolei technologia HygieneShield w niektórych lodówkach BEKO pozwala na dezynfekcję opakowanych produktów spożywczych. Gdy w domu są małe dzieci, warto sprawdzić czy lodówka ma funkcję typu ochrona rodzicielska, która uniemożliwia maluchom zostawianie otwartych drzwi, co podnosi temperaturę, a więc zwiększa pobór energii elektrycznej. Zresztą już sam wybór lodówki do zabudowy i ukrycie jej za frontem meblowym zabezpiecza w dużym stopniu przed otwieraniem urządzeń przez nasze pociechy. Dodatkowo większość chłodziarko-zamrażarek, także te do zabudowy, ma sygnał dźwiękowy otwartych drzwi.

Istotne udogodnienia

Rozważając, jaka lodówka do zabudowy może być dla nas przydatna, radzimy zastanowić się nad tym, co będziemy w niej chować. Jeżeli kupujemy dużo napojów i wstawiamy je do chłodziarki, wybierzmy model z półkami na napoje, najlepiej takie z ogranicznikiem (często jest to balkonik), żeby nie wypadały. Na owoce i warzywa przydadzą się specjalne szuflady z regulowaną bądź już „zadaną” wilgotnością powietrza, przedłużające ich świeżość. Wiele chłodziarko-zamrażarek ma też pojemniki na mięso i wędliny. Bardzo istotną wskazówką może też być to, jak są wyjmowane półki i szuflady. W tym celu można zasięgnąć informacji u sprzedawcy albo przejrzeć instrukcję. To może się okazać bardzo pomocne w podjęciu decyzji, jaką lodówkę do zabudowy wybrać, bowiem znajdziemy tam wiele informacji o danym modelu i jego rozwiązaniach.


Prosty montaż i demontaż wyposażenia wiele znaczy dla właściciela urządzenia, zwłaszcza gdy nie musi się zastanawiać co zrobić z daną półką. Dla urządzeń, które znajdą się w pomieszczeniu otwartym bardzo istotna jest również ich cicha praca. Na to warto zwrócić szczególną uwagę.

Modele godne uwagi

Przy ogromnej liczbie modeli, jakie oferuje nasz sklep, można mieć wątpliwości co do wyboru. Trzeba więc zdecydowanie kierować się własnymi potrzebami. Model powinien być łatwy w obsłudze i mieć intuicyjny, dobrze zaprojektowany programator lub panel sterowania. Wspomniane już cicha praca oraz ważne dla wielu rodzin kryterium pojemności połączone z estetyką wnętrza, dobrym rozplanowaniem pojemników, półek i szuflad oraz ich praktycznością i mobilnością mogą okazać się kluczowym elementem przy wyborze lodówki do zabudowy. Przydatna podczas większych zakupów okaże się także funkcja szybkiego chłodzenia i mrożenia oraz pojemny zamrażalnik. Kwestią preferencji jest czy ma on być umiejscowiony u góry lodówki (np. GORENJE, ELECTROLUX, BOSCH) czy tradycyjnie, na dole (w ofercie większości marek).


Jeśli właściciele lodówki dość często muszą wyjeżdżać służbowo, niech sprawdzą czy w wybieranym modelu jest funkcja „Wakacje” nazywana też niekiedy opcją „Weekend”, która zadba o minimalny pobór energii elektrycznej dla przechowywanych zapasów, które się nie zepsują i pozostaną w dobrej kondycji.

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756