Poradniki Eksperta

Pralko-suszarka czy suszarka i pralka – co wybrać?


Suszenie prania jest czynnością, na którą zwykle nie mamy zbyt dużego wpływu. Do tego, jesteśmy ograniczeni przestrzenią i warunkami atmosferycznymi. Rozwieszone na tradycyjnej suszarce pranie, musi na niej pozostać do czasu wyschnięcia, co zajmuje przestrzeń. Postawienie jej w pokoju, czy nawet na balkonie, nie wygląda estetycznie. Przy okazji wymiany pralki, czy remontu łazienki, zapewne stajemy przez wyborem nowego sprzętu piorącego i zastanawiamy się co wybrać – pralko-suszarka czy suszarka i pralka osobno? Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Jaką opcję wybrać, aby w pełni odpowiadała naszym potrzebom – podpowiadamy w naszym poradniku.pralko-suszarka czy suszarka


Czy warto suszyć pranie automatycznie?


Niezależnie od tego, czy marzy nam się pralko-suszarka czy suszarka automatyczna – wybierzemy ją dlatego, żeby poprawić komfort codziennych czynności. Suszenie automatyczne w przeciwieństwie do suszenia tradycyjnego, to przede wszystkim oszczędność czasu i przestrzeni. Suszarka czy pralko-suszarka, została opracowana szczególnie dla tych użytkowników, dla których czas suszenia mokrych ubrań ma kluczowe znaczenie. Wśród nich wymienić możemy nie tylko liczne rodziny, ale również domy, w których pojawiło się dziecko, właścicieli małych pensjonatów, domów weselnych i rodzinnych gospodarstw agroturystycznych.


Szybkie suszenie ubrań docenią również osoby posiadające niewielkie mieszkania lub dzielące je ze współlokatorem. Suszenie ubrań w pokoju gościnnym może być krępujące – zarówno dla współlokatorów, jak i potencjalnych gości, którzy w tym czasie postanowili nas odwiedzić. Przenoszenie suszarki z powieszonymi ubraniami jest nieporęczne, a nierzadko po prostu nie mamy jej gdzie przestawić.


Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami balkonu lub tarasu, takie suszenie ubrań może być wygodniejsze, bo rozłożona suszarka nie stoi w mieszkaniu. Niemniej jesienią, zimą lub nawet latem, podczas deszczowej pogody, nie mamy co liczyć na szybkie schnięcie. Dodatkowo, mokre pranie, które dłużej wisi podczas pluchy, nabiera charakterystycznego zapachu wilgoci, który jest niezwykle intensywny i trudny do usunięcia czy zamaskowania nawet wyrazistymi perfumami.


Bez względu na wybór, czy będzie to pralko-suszarka czy suszarka, jako osobne urządzenie, na pewno efekt w postaci błyskawicznie wyschniętych ubrań pozytywnie nas zaskoczy. Średni czas automatycznego suszenia prania, w zależności od modelu urządzenia, wynosi około 2 godzin. W porównaniu do tradycyjnego suszenia, które zajmuje z kolei, w zależności od pogody, od kilku do kilkudziesięciu godzin i w dłuższej perspektywie – okazuje się, że rocznie oszczędzamy nie godziny, a całe tygodnie.Pralko-suszarka czy pralka i suszarka? Dwa sprzęty a jeden


Jeśli stoimy przed wyborem, pralko-suszarka czy pralka i suszarka, spróbujmy przeanalizować możliwości i zalety obu rozwiązań zastosowanych niezależnie.


Pralko-suszarka, to po prostu pralka wyposażona w funkcję suszenia. Posiada programy piorące, tak jak większość tego typu urządzeń i dodatkowo wyposażona jest w program suszenia automatycznego. Można powiedzieć, że są to dwa urządzenia w jednym. Gabaryty sprzętu będą podobne, jakbyśmy kupili pralkę. Take rozwiązanie będzie korzystne, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią. Jeśli kupujemy nowe na miejsce poprzedniego i nie mamy możliwości dostawienia dodatkowego urządzenia, a przy tym cenimy czas i chcemy szybciej mieć suche ubrania, to pralko-suszarka będzie dobrym wyborem.


Warto zaznaczyć, że pomimo możliwości suszenia, pralko-suszarka ma również pewne ograniczenia. Przykładowo, jeśli wsad prania wynosi maksymalnie 8 kg, to wsad suszenia w tym samym urządzeniu już nie i w zależności od modelu będzie o 2 lub 3 kilogramy mniejszy. Wynika to z ograniczeń sprzętu. Zatem, jeśli pierzemy maksymalny wsad pralki, suszenie wykonany w dwóch turach. Czas suszenia podwoi się.


Jeśli dysponujecie przestrzenią na dwa osobne urządzenia – rozważcie zakup pralki i suszarki osobno. Samodzielna suszarka kondensacyjna z pompą ciepła, w dłuższej perspektywie jest tańsza w użytkowaniu. Zużywa mniej energii i wody. Do tego, może być wyposażona w szereg innowacyjnych technologii, które chronią nasze ubrania, eliminują drobnoustroje i ułatwiają codzienne życie.


Cenna przestrzeń


Wiele osób decyduje się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego z uwagi na ograniczenia przestrzeni. Jeśli zdecydowałeś, że lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą dwa oddzielne urządzenia, ale nie masz miejsca na ich ustawienie, podpowiadamy, jak można to rozwiązać. Masz niewielką łazienkę i suszenie prania sprawia ci kłopot, więc decydujesz, że dobrym pomysłem będzie pralko-suszarka? Suszarka automatyczna, choć wiele przemawia za jej zakupem, po prostu nie zmieści się w Twojej łazience?


Warto wtedy pomyśleć o montażu sprzętu w tak zwanym słupku lub kolumnie. Urządzenia możemy postawić jedno na drugim bez uszczerbku dla ich funkcjonalności, a przy tym wykorzystując jedyną wolną przestrzeń. Możliwości takiego montażu jest przynajmniej kilka i wiele przemawia za takim rozwiązaniem. Wtedy nie musisz się ograniczać do pralko-suszarki – możesz mieć dwa urządzenia i cieszyć się zarówno idealnie upranymi, jak i błyskawicznie wysuszonymi ubraniami.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert