Zdaniem eksperta

Jak oduczyć psa szczekania?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 05-02-2025

Szczekanie psa to naturalne zachowanie, które od wieków towarzyszy ludziom, na długo przed tym, zanim pies zamieszkał na kanapie, czy fotelu. To jeden z ich podstawowych sposobów komunikacji. Jednak jeśli jest nadmierne może stać się problematyczne. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj!

Dlaczego psy szczekają?

Zanim przejdziemy do tego, jak oduczyć psa szczekania w domu, dowiedzmy się, dlaczego te zwierzęta to robią. Pierwszą ważną kwestią jest komunikacja. Chcą w ten sposób poinformować o swoich potrzebach, może to oznaczać głód, pragnienie, potrzebę wyjścia na spacer, czy chęć zabawy. Każdy opiekun psa powinien umieć rozpoznać te sygnały.


W domu psy szczekają również dlatego, że się nudzą lub są sfrustrowane. Na przykład z powodu braku zajęcia. Gdy czworonóg pozostaje sam przez długie godziny, może zacząć szczekać z frustracji, którą potęgują strach i niepewność. Te uczucia z kolei powodują szczekanie, które jest wyrazem lęku, szczególnie w nowych sytuacjach lub przy niespodziewanych dźwiękach. Psy są zwierzętami stadnymi. Gdy czują się osamotnione, ich szczekanie może być wezwaniem do kontaktu. Warto też wiedzieć, że niektóre rasy psów są bardziej terytorialne niż inne. Gdy pies szczeka na obcych ludzi lub zwierzęta, często oznacza to obronę swojego terytorium.

Zabawki dla psów w naszej ofercie:

Jak oduczyć psa szczekania?

Proces oduczania psa szczekania wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia przyczyn takiego zachowania. O ile jest naturalnym zachowaniem, szczególnie nadmierne lub w ocenie opiekuna, nieadekwatne do sytuacji, może być uciążliwe. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów. Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu powinno być przede wszystkim zrozumienie przyczyny szczekania. Uważny opiekun zorientuje się, czy pies szczeka z nudów, czy może z lęku. Zrozumienie motywacji pomoże dostosować metody treningu.


Nierzadko szczekanie psa jest sposobem na zwrócenie uwagi. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest ignorowanie go, dopóki nie przestanie. Gdy pies uspokoi się, można go nagrodzić pochwałą lub smakołykiem.

Reakcja opiekuna na szczekanie psa

Jeśli szczekanie wynika z nudy, warto zapewnić psu więcej aktywności fizycznej i umysłowej. Spacery, zabawy, treningi czy interaktywne zabawki, mogą skutecznie odwrócić jego uwagę. W wypadku psów, które szczekają na konkretne bodźce, np. dzwonek do drzwi, warto zastosować metodę odczulania. Stopniowe wystawianie psa na bodziec, przy jednoczesnym nagradzaniu za spokojne zachowanie, pozwala zmniejszyć jego reakcję.


Opiekun może także wprowadzić skuteczną metodę treningową. Jest nią wyuczenie psa komendy „cisza”. Gdy pies szczeka, należy powiedzieć do niego spokojnym głosem: „cisza”, a gdy się uspokoi, nagrodzić go. Tę procedurę należy powtarzać, aby pies zrozumiał, że bycie cichym przynosi korzyści. Taki trening jest skuteczny pod warunkiem, że opiekun wykaże się dużą cierpliwością oraz systematycznością.

Szczekanie w domu – jak sobie z nim radzić?

Szczekanie psa w domu może być szczególnie uciążliwe dla domowników oraz sąsiadów. Oto cztery sprawdzone sposoby, które mogą rozwiązać ten problem. Pierwszym jest eliminacja stresów. Opiekun powinien się upewnić, że żadne bodźce niepotrzebnie nie prowokują psa do szczekania. Można w tym celu zasłonić okna, aby pies nie widział przechodniów, i ograniczyć dostęp do hałasów z zewnątrz. Kolejnym krokiem jest stworzenie naszemu psiemu pupilowi bezpiecznej przestrzeni w domu lub mieszkaniu. Należy zapewnić spokojne, najlepiej odosobnione miejsce, gdzie będzie mógł się wyciszyć. Może to być legowisko lub inny kącik, gdzie pies będzie czuł się bezpiecznie.


W oduczeniu szczekania pomocna będzie także codzienna rutyna. Chodzi tu o regularny dzień, czy też stały plan dnia, który obejmuje karmienie, spacery i czas na zabawę. Wprowadzenie rutyny i stałych pór określonych czynności pomaga zmniejszyć stres psa i ogranicza niepożądane zachowania, takie jak nadmierne szczekanie.


Najtrudniejsza w opanowaniu podczas szczekania psa w domu jest psia samotność, nazywana także tzw. lękiem separacyjnym. Pomoże tutaj stopniowe przyzwyczajanie naszego psiego pupila do samotności. Jeśli pies szczeka, gdy zostaje sam w domu, warto stopniowo przyzwyczajać go do bycia samemu, zaczynając od krótkich okresów rozłąki i z czasem je wydłużać.

Co zrobić, gdy pies szczeka na inne psy?

Szczekanie psa na inne zwierzęta jest często wyrazem ekscytacji, lęku lub chęci zwrócenia na siebie uwagi. Aby oduczyć go takiego zachowania, warto nauczyć go przede wszystkim spokojnego zachowania na smyczy. Ekscytację podczas wychodzenia na zewnątrz pomogą zminimalizować regularne spacery i treningi. Należy także unikać sytuacji, które wywołują określone reakcje, a raczej stopniowo wprowadzać psa w kontakt z innymi zwierzętami pamiętając, aby zawsze otrzymał nagrodę za spokojne zachowanie.


W sytuacjach bardzo trudnych do opanowania, gdy pies ujada i wyrywa się, należy zrobić wszystko, aby zwrócić uwagę naszego psiego pupila na siebie. Należy spróbować odwrócić jego uwagę za pomocą ulubionej zabawki lub smakołyku.

Przysmaki dla psów w naszej ofercie:

Co poradzić na nocne szczekanie psa?

Szczekanie psa w nocy może wynikać z wielu powodów takich jak lęk separacyjny, potrzeba wyjścia na spacer lub bodźce zewnętrzne. Aby temu zaradzić warto zadbać o odpowiedni wieczorny rytuał. Przed snem można wyprowadzić psa na spacer, aby mógł załatwić swoje potrzeby. Należy także zadbać o zapewnienie naszemu psiemu pupilowi komfortowych warunków do snu. Wyciszeniu sprzyja w szczególności ciepłe, ciche miejsce ze znanym kocykiem lub zabawką, a także ulubione posłanie.

Kiedy warto poprosić o pomoc behawiorystę?

Jeśli żadne z powyższych metod nie przynoszą rezultatów, a pies nadal szczeka w sposób uciążliwy, warto rozważyć konsultację z behawiorystą. Specjalista przeprowadzi szczegółową analizę zachowania psa i opracuje indywidualny plan treningowy.


Pomoc behawiorysty okazuje się najskuteczniejsza w najtrudniejszych przypadkach. Zanim jednak opiekun zdecyduje się po nią sięgnąć, należy również wykluczyć problemy zdrowotne. Jeśli szczekanie psa pojawia się nagle, warto skonsultować się z weterynarzem.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756