Zdaniem eksperta

Jak zamontować deszczownicę?

Daria Woźniak
Data dodania: 31-01-2025

Deszczownica to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. W odróżnieniu od tradycyjnie stosowanej słuchawki prysznicowej, daje zupełnie inne wrażenia, dzięki delikatniejszemu strumieniowi wody, który przypomina padający deszcz. W ten sposób zwykły prysznic zmienia się w relaksujące, wyjątkowe doświadczenie. Jak przeprowadzić montaż deszczownicy? Sprawdź poradnik Media Expert.

Czym jest deszczownica i dlaczego warto ją mieć?

Deszczownica to rodzaj prysznica z szeroką, płaską głowicą zamiast „słuchawki”. Sekretem działania tego modelu jest zastosowanie dużej liczby małych otworów, dzięki czemu woda wypływa delikatniejszym strumieniem, przypominającym naturalne kapanie – jak podczas deszczu. Stąd zresztą wzięła się nazwa tego sprzętu. W zależności od modelu, strumień wody może być bardziej rozproszony lub skoncentrowany. Nowoczesne deszczownice często oferują różne tryby pracy, które można dobrać do potrzeb. Na przykład delikatny strumień sprawdzi się, kiedy szukamy relaksu. Bardziej intensywny dobrze spłucze szampon z włosów, a tryb lekkiej mgiełki wodnej da efekt odświeżenia.


Deszczownica ma wiele zalet, które sprawiają, że warto ją zamontować we własnej łazience. Przede wszystkim prysznic z deszczownicą jest wyjątkowo komfortowy, dzięki równomiernemu strumieniowi wody. Odczuwamy go tak, jak ciepły, letni deszcz. To gwarantuje miłe doznania.

Montaż deszczownicy to doskonały wybór dla osób, które cenią komfort i estetykę w łazience. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach oraz wszędzie tam, gdzie użytkownicy chcą podnieść jakość kąpieli.

Deszczownice dostępne w naszej ofercie:

Rodzaje deszczownic oraz ich wady i zalety

Najogólniej deszczownice podzielić można na trzy główne typy: deszczownice natynkowe, podtynkowe, a także sufitowe. Każda z nich ma swoje plusy i minusy.


Modelem często spotykanym jest deszczownica natynkowa. Ze względu na łatwość instalacji, jest ona chętnie spotykana w łazienkach, które już są zaaranżowane. Montaż deszczownicy nie wymaga przerabiania ścian ani instalacji wodnej – wystarczy podłączyć system do istniejącej baterii.

Tego typu deszczownice także zwykle są tańsze niż modele podtynkowe. Niestety, prostota montażu wiąże się z obecnością elementów systemu na wierzchu, co może psuć efekt estetyczny łazienki, szczególnie jeśli preferujemy minimalizm i czysty styl wykończenia.


W przypadku deszczownic podtynkowych główną zaletą jest elegancja i minimalistyczny wygląd. Tu wszystkie elementy systemu, poza głowicą i pokrętłem do otwierania strumienia wody, są ukryte w ścianie. To nadaje wnętrzu łazienki nowoczesny i schludny charakter. Co istotne, brak wystających elementów sprawia, że łazienka wydaje się bardziej przestronna. Taki montaż daje też większe możliwości aranżacyjne, jak również jest bezpieczniejszy i bardziej komfortowy w użytkowaniu: nie ma ryzyka, że ustawienia zostaną przypadkowo przełączone i woda stanie się zbyt gorąca. Nie można też zapomnieć o utrzymaniu czystości. Zasada jest prosta: im mniej wystających detali, tym łatwiej się sprząta. Mając większość elementów schowane pod ścianą, mamy ułatwione zadanie.

Deszczownice podtynkowe mają wiele zalet, mają jednak również wady. Zwykle przyjmuje się, że montaż deszczownicy podtynkowej jest nieco bardziej skomplikowany. Wymaga też wcześniejszego planowania, co jest najprostsze, gdy dopiero łazienkę wykańczamy. Jeżeli robimy remont, musimy wykuć w ścianie odpowiednie otwory. Trzeba też dopasować szerokość rur do tych, które mamy w instalacji.


Ostatni z typów, będący poniekąd rodzajem deszczownicy podtynkowej, jest deszczownica sufitowa. Tu również większość elementów jest ukryta, ale sam natrysk jest zamontowany na suficie. To rozwiązanie wyróżnia szczególna elegancja. W tym przypadku wady i zalety są podobne, jak w deszczownicach podtynkowych.

Jak zamontować deszczownicę i o czym trzeba przy montażu pamiętać?

Montaż deszczownicy jest ściśle związany z typem sprzętu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najłatwiej jest zamontować model natynkowy. Jest to na tyle proste zadanie, że nie wymaga wielkiej wprawy i budowlanej „smykałki”. Wystarczy sprawdzić punkty przyłączeniowe wody, a następnie wywiercić otwory w ścianie do montażu uchwytu. Kolejny krok to zamocowanie ramienia deszczownicy, a następnie podłączenie deszczownicy do baterii lub węża wodnego.

Jeśli planujesz montaż podtynkowy – czy to w ścianie, czy w suficie – konieczne będzie wykucie otworu i umieszczenie w nim puszki. W kolejnym etapie kładzione są kafle, a dopiero na nich montuje się zewnętrzne elementy systemu. Jest istotne, że montaż podtynkowy zaleca się w ścianach nośnych, a przynajmniej takich, które są grubsze niż ok 6 cm. Jeżeli ściana jest cieńsza, może być konieczne zamontowanie konstrukcji, np. karton-gipsowej, pod którą elementy podtynkowe będą ukryte. Jeżeli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy fachowca, który zadba o to, by montaż deszczownicy podtynkowej przebiegł sprawnie, a sprzęt działał niezawodnie.


Kiedy montowana jest deszczownica, jaka powinna być wysokość baterii prysznicowej? Przyjmuje się, że bateria powinna być zamontowana na wysokości około 1,1-1,2 m od podłogi – tak, by każdy z użytkowników łatwo mógł do niego sięgnąć. Z kolei sama deszczownica powinna znajdować się około 25-40 cm wyżej, niż wzrostu ma najwyższy z domowników. Ostatecznie są to kwestie indywidualne.


Istotnym zakończeniem samego montażu deszczownicy jest wykonanie testu szczelności. Pamiętajmy o tym, jeżeli montujemy sprzęt samodzielnie. Jeżeli robi to fachowiec, upewnijmy się, że on również taki test przeprowadził. Wbrew pozorom, jest to jeden z najczęstszych błędów, który szczególnie w przypadku deszczownicy podtynkowych, szybko będzie brzemienny w skutkach. Popularnym i prostym sposobem na dobre uszczelnienie elementów jest użycie taśmy teflonowej.

Jak wybrać odpowiednią deszczownicę?

Na koniec warto jeszcze kilka słów poświęcić kwestii wyboru samej deszczownicy. Może ona mieć różną wielkość, a także kształt. Najczęściej spotykane są deszczownicy okrągłe i kwadratowe, jednak producenci często starają się odpowiadać na bardziej indywidualne potrzeby. W praktyce oferują znacznie więcej nawet najbardziej designerskich i nowoczesnych kształtów. Kluczowe jest, aby wielkość i kształt deszczownicy pasował do kabiny i chronił przestrzeń łazienki przed zalaniem. W tej kwestii ważne jest także to, że im większa głowica, tym więcej otworów i mniejsze ciśnienie wody w natrysku. Jeżeli mamy taki problem, wówczas warto wybrać modele z perlatorem.



Ważną kwestią są także materiał i jakość wykonania: do wyboru są sprzęty zarówno ze stali nierdzewnej, jak i z tworzyw sztucznych. Zwykle jednak najtrudniejszy jest wybór w kwestii designu. Różne typy wykończenia, takie jak błyszczący chrom, matowa czerń czy szczotkowane złoto mogą dodać elegancji, ale muszą pasować do pozostałych elementów łazienki, by tworzyć harmonijną całość.

Deszczownica w Twojej łazience – prosty montaż, maksymalny komfort

Montaż deszczownicy to prosty sposób na przekształcenie codziennego prysznica w relaksujące spa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, narzędziom i kilku krokom możesz cieszyć się nową instalacją w krótkim czasie. Pamiętaj, aby wybrać model dopasowany do swoich potrzeb i warunków łazienkowych.

Zestawy prysznicowe dostępne w naszej ofercie:

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756