Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki drapak dla kota?

 2024-05-21 

Drapanie jest potrzebne kotom z wielu powodów: do rozciągania mięśni, przycierania pazurów, rozluźniania stawów, znaczenia terenu oraz rozładowywania stresu i napięcia. Niezależnie od tego, czy zwierzak mieszka w domu, mieszkaniu, czy ma dostęp do ogrodu, warto zapewnić mu odpowiednie warunki do drapania. Jaki drapak dla kota wybrać, aby spełnić oczekiwania naszego pupila i jednocześnie ochronić meble? Oto kilka wskazówek, zapraszamy do lektury!

Do czego kotu potrzebny jest drapak?

Drapak dla kota jest jednym z podstawowych akcesoriów wyposażenia przestrzeni każdego właściciela mruczka. Odpowiedni sprzęt jest tak samo ważny, jak pełnowartościowe karmy, opieka weterynaryjna, pielęgnacja, czy codzienne spędzanie czasu ze swoim zwierzęciem. To, jaki drapak dla kota wybierzemy, będzie miało wpływ na zachowanie naszego kociego pupila. 


Drapanie jest jednym z naturalnych zachowań kotowatych, praktykowanym zarówno przez lwy, lamparty, pumy, jak i koty domowe. To specyficzne zachowanie spełnia dwie kluczowe funkcje. Pierwsza związana jest z fizjologią – utrzymuje pazury, mięśnie, stawy oraz układ kostny w odpowiednim stanie. Druga funkcja jest behawioralna. Czynność ta pomaga kotu rozładować stres i codzienne napięcie. Dodatkowo, podczas drapania wydzielany jest zapach z opuszków łap. Pozwala zwierzęciu znaczyć swoje terytorium, co sprawia, że pupil czuje się bezpiecznie w otoczeniu, które uznaje za swoje.

Pionowy, czy poziomy drapak dla kota?

Warto wiedzieć, że producenci drapaków dla kotów oferują naprawdę wiele różnych rodzajów. Na półkach sklepowych znajdziemy zarówno proste modele, jak i te rozbudowane, które dodatkowo posiadają rozmaite półki, balkoniki, zawieszki i słupki. Jaki drapak dla kota wybrać? 


Najpierw sprawdź, jakie powierzchnie najchętniej drapie Twój kot. Jeśli są to powierzchnie pionowe, wybierz drapaki w formie pionowego słupka lub akcesoria do powieszenia na ścianie lub meblach. Jeśli mruczek chętniej wybiera do drapania powierzchnie poziome, jak na przykład siedzisko kanapy, krzesła czy dywan, wtedy lepszą decyzją będzie drapak poziomy, czyli taki, który położysz na podłodze. Wśród szerokiej oferty naszego sklepu z pewnością znajdziesz akcesorium, które spełni potrzeby Twojego pupila w tym zakresie.

Drapak a plac zabaw dla kota?

Drapaki dla kotów mogą być proste w konstrukcji lub rozbudowane o dodatkowe elementy. Proste konstrukcje służą głównie do drapania i rozciągania mięśni. Natomiast wieloelementowe i mogą dodatkowo pełnić funkcję zabawki i być miejscem spędzania czasu przez kota. Są to tak zwane place zabaw dla kotów.


Z reguły kocie place zabaw wyposażone są w dodatkowe słupki do drapania, hamaki, zwisające zabawki, legowiska, drabinki, a także rozmaitej wielkości półeczki umiejscowione na różnych wysokościach. Model wyposażony w wiele elementów, aby spełniał swoją funkcję, powinien posiadać przynajmniej jeden słupek do drapania, do którego kot będzie miał nieograniczony dostęp z każdej strony. Dodatkowo, element ten będzie pozwalał pupilowi na swobodne rozciągnięcie całego ciała.


Place zabaw dla kotów cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie tego typu urządzenia spełniają funkcję zaspokajającą potrzebę kociego, prawidłowego drapania.

Stabilność drapaka

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę w trakcie rozważań, jaki drapak dla kota będzie odpowiedni, jest jego stabilność. Koty, choć odważne i ciekawskie, są również ostrożne i zachowawcze. Chętnie wskakują na sofy, regały czy półki, ale jeśli wyczują, że te elementy są niestabilne, nie powtórzą skoku. To samo dotyczy drapaka.


Dlatego dobry model to przede wszystkim stabilne akcesorium. Jeśli będzie się chwiał, przewracał lub w jakikolwiek sposób utrudniał kotu drapanie, zwierzak nie będzie zainteresowany jego użytkowaniem. 


Najlepszy drapak pionowy, który ma spełniać wyłącznie potrzebę drapania, składa się z dwóch elementów: stabilnej podstawy i pionowego, odpowiednio wysokiego słupka pokrytego sizalem lub liną. Jeśli natomiast zdecydujemy się na koci plac zabaw, również wybierzmy taki, który będzie posiadał przynajmniej jedną część do drapania i elementy zapewniające stabilność.

Ważna wysokość drapaka

Obok stabilności, równie ważną kwestią jest wysokość. Jaki drapak dla kota wybrać pod tym względem? Najpierw, przede wszystkim, należy określić wielkość kota. Model powinien być na tyle wysoki, aby pupil mógł swobodnie zwisać, zaczepiając się pazurami. Powinna być co najmniej 1,5 razy większa niż długość naszego kota. W przypadku prostych drapaków, składających się z podstawy i pionowego słupka, określenie tego parametru i wybór nie będą trudne. Jednak przy zakupie kociego placu zabaw, warto dokładnie sprawdzić wymiary.


Wysokość drapaka jest bardzo ważna, ponieważ jak już wspominaliśmy, będzie on potrzebny mruczkowi nie tylko do drapania, ale także rozciągania mięśni. To dlatego powinien posiadać odpowiednie wymiary, większe niż długość naszego kota. Zapewni to większą swobodę i komfort Twojemu pupilowi. Im wyższy drapak, tym stabilniejszą powinien mieć podstawę, aby mógł bezpiecznie utrzymać zwisającego z niego zwierzaka.

Wytrzymały drapak, czyli jaki?

Jaki drapak dla kota wybrać, aby spełniał swoją funkcję i jednocześnie był wytrzymały? W przypadku prostych drapaków możesz spokojnie kierować się zasadą ceny. Droższe modele wykonane będę przeważnie z lepszych materiałów i posłużą zwierzakowi na dłużej. Jednocześnie te drapaki najlepiej zaspokajają potrzebę drapania u kota.


Kocie place zabaw wyposażone w wiele elementów, choć bardzo atrakcyjne dla właścicieli mruczków, a jednocześnie wyglądające bardzo efektownie, nie zawsze spełnią tę funkcję. Jednocześnie z reguły są bardzo kosztowne, trzeba również zarezerwować na nie zdecydowanie większą przestrzeń, aby kot miał do nich dostęp z każdej strony.


Wytrzymały drapak to taki, który został wykonany z wysokiej jakości materiałów, do których zaliczamy drewno, sizal, bawełnę oraz metal. Podczas zakupu, zwróć również uwagę na możliwość doraźnej wymiany poszczególnych elementów, a także sposób czyszczenia, prania i dezynfekcji.

Jeden czy kilka drapaków w domu?

Drapanie, podobnie jak rozciąganie się, mycie czy spanie, to naturalne czynności wykonywane przez kota przez całe jego życie. Już wśród najwcześniejszych zachowań behawioralnych uczonych przez matkę, kocięta pobierają naukę drapania. Liczba drapaków w domu będzie zależała, w głównej mierze, od preferencji naszego zwierzęcia.


Dorosłe koty, które nie są już tak aktywne jak kocięta, zaspokoją swoje potrzeby drapania i rozciągania na prostych drapakach. Jeśli kotów jest więcej, dobrze by było, aby każdy miał swój własny drapak, nawet jeśli korzystają z nich naprzemiennie. Dla jednego dorosłego osobnika zdecydowanie wystarczy pojedyncze akcesorium.


W wypadku kociąt, które oprócz drapania chętnie się jeszcze bawią i swawolą, dobrym rozwiązaniem będzie koci plac zabaw. Oprócz zaspokojenia potrzeby drapania, która u młodych jest bardzo duża, będą miały również odpowiednią przestrzeń do spędzania wolnego czasu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756