Spawanie to przydatna umiejętność, która umożliwia tworzenie wytrzymałych i niemal profesjonalnych konstrukcji – na przykład podczas remontu czy majsterkowania. Jakie elektrody do spawania domowego są więc odpowiednie na start? W zależności od wybranego tworzywa mogą one być wykonane z różnych materiałów.
Elektroda ma bardzo proste, ale jednocześnie kluczowe zadanie do zakończenia prac z sukcesem. Zamyka ona obieg prądu, a więc musi być wykonana z tworzywa kompatybilnego z materiałem, który chcesz ze sobą połączyć. W spawaniu niemal zawsze chodzi o scalenie dwóch metalowych części, chociaż istnieją również metody łączenia plastiku, a nawet szkła. Są to jednak mechanizmy przemysłowe i nie korzysta się z nich w warunkach domowych.
Elektrody do spawania wykonywane są z różnych materiałów, więc zawsze należy dobierać je odpowiednio pod kątem elementów metalowych, które masz zamiar połączyć. Do tego należy wziąć pod uwagę ich różne grubości, a także długość. Wszystko to ma bowiem istotny wpływ na efekt końcowy procesu spawania. Nie można zapominać, że elektrody to tak naprawdę spoiwa, a ich zadaniem jest dosłowne stopienie, aby ostatecznie stać się twardym łącznikiem pomiędzy wybranymi elementami metalowymi. Różnią się jednak pod kątem budowy, kruchości, składu czy kąta spawania, do którego zostały przystosowane.
Mimo że to wszystko brzmi skomplikowanie, ostatecznie wcale takie nie jest. Główną zasadę dobierania właściwej elektrody spawalniczej do materiału metalowego można łatwo zapamiętać, jeśli poświęci się temu zagadnieniu odpowiednią ilość czasu.
Najlepiej zacząć od otulinowych, które są niemalże uniwersalne. Dzielą się one jednak na kilka pomniejszych rodzajów przystosowanych do innych zadań. Warto więc zauważyć, że otuliny spełniają ważne funkcje. Przede wszystkim stabilizują łuk elektryczny, a także wpływają na kształt kropel, co ma ogromna przełożenie na efekt końcowy całego procesu spawania. Elektrody spawalnicze tego typu nie wymagają dodatkowej butli z gazem osłonowym i właśnie dlatego ten rodzaj cieszy się największym powodzeniem wśród osób chcących spawać w warunkach domowych.
Sama otulina może być wykonana z różnych materiałów, ale zasada jej działania pozostaje zawsze taka sama. Pod wpływem wysokich temperatur tworzy ona gazową osłonę, w której jarzy się łuk spawalniczy. W efekcie dochodzi do szybkiego stopienia materiału łączącego, a sama otulina zmienia się w charakterystyczny żużlowaty materiał.
Jakie elektrody do spawania domowego są najlepsze dla początkujących? Można je podzielić na kilka rodzajów:
• rutylowe,
• kwaśne,
• celulozowe,
• zasadowe.
Rutylowe elektrody spawalnicze bardzo łatwo się topią i można ich używać niemal pod każdym kątem, co jest plusem dla osób początkujących. Kwaśne z kolei tworzą wyjątkowo płaski spaw. Celulozowe również radzą sobie pod każdym kątem i w trudnych warunkach atmosferycznych, a zasadowe elektrody do spawania stosuje się do grubych i sztywnych elementów metalowych.
Zobacz także: Ranking wkrętarek [TOP10]
Jakie elektrody do spawania domowego wybrać, jeśli korzystasz z urządzenia inwertorowego? Nie będzie to miało większego znaczenia, jeżeli tylko zastosujesz się do charakterystyki i przeznaczenia każdej z nich. Mogą one należeć do wszystkich rodzajów z tych opisanych powyżej.
Ponadto warto pamiętać, że elektrody zasadowe wymagają długiego procesu suszenia, zanim będzie można ich użyć. Z drugiej strony celulozowe są w stanie pracować nawet podczas opadów deszczu i w dużej wilgoci. Dobre elektrody do spawarki inwertorowej są zatem kwestią twojego indywidualnego wyboru.
Analizując, jakie elektrody do spawania domowego wybrać, możesz jednak zastanawiać się nad kwestią odczytywania ich oznaczeń. Na szczęście działa tu niezwykle prosty schemat, który nie wymaga dużej i specjalistycznej wiedzy. Oznaczenie elektrod spawalniczych sprowadza się do konkretnych symboli. „R” dotyczy elektrod rutylowych, „B” zasadowych, „C” celulozowych, zaś „A” kwaśnych.
Ponadto istnieją elektrody o mieszanym składzie chemicznym, lecz ich oznaczenia również nie powinny sprawiać kłopotów. Zawierają one tylko łączone symbole poszczególnych elementów – na przykład elektroda rutylowa kwaśna będzie opisana jako „RA”. Oznaczenie elektrod spawalniczych nie jest zatem niczym trudnym do zapamiętania.